Yüzünün fotoğrafı sosyal medyada elden ele dolanan Seher hemşire konuştu: Evde bile hissediyorum-haberi

Koronavirüs salgınına karşı en ön safta ugras eden iş grubu da doktorlarla birlikte hemşireler ve sağlık çalışanları oldu. Salgın süresince neden ailelerinden gerekse çocuklarından ırak var olan hemşireler, çoğu sefer saatler süresince görevlerine ayni ritimde devam etmek zorunda kalmıştı.

Salgına karşı hatri sayilir büyüklükte mücadeleler veren hemşireler arasında bulunan Seher Altuncu’nun saatlerce maske taktıktan ardindan yüzündeki izleri paylaştığı resim da yasamsal medyada en çok konuşulanlar arasına girmişti.

Tecrübeli hemşire Altuncu, 12 Mayıs Hemşireler bugünü hasebiyle yasamsal medyadaki resmin hikayesini anlattı.

“HEMŞİRELİK SALGINLA birlikte alana ÇIKTI”

Fotoğrafın simge olmasını kişisel olarak algılamadığını belirten Seher hemşire, “Bu resmin simge olmasını kişisel olarak algılamıyorum. Aslında bu dönemde hemşireliğin ön plana çıkmasından dolayı çok mutluluk dolu oldum. O resim benim düsünceme göre hemşirelerin, ne civarindan fedakar ve vefalı olduğunu vurguluyor. bendeniz lisede de hemşirelik okudum, üniversitede de hemşirelik kismindan mezun oldum. her vakit insanlara yardım etmeyi sevdim. bu yüzden hemşirelik benim amaciyla çok farklı, çok onurlu tek iş olduğunu düşünüyorum. Hemşireler Günü, yıllardır kutlanıyor ama nihayet iki senedir pandemiyle birlikte hemşirelik mesleği çok dahada ön plana çıktı” dedi.

“EVE GİDİNCE YÜZÜMDE HİSSEDİYORUM”

Altuncu, Covid hastalarının yardımına koşmanın kendisine güç gelmediğini belirterek, “Bunlar maskeye baskı yaptığı amaciyla suratımızda iz çıkıyor. Bu durum aslında içerde Yorucu tek asama geçirmemize de neden oluyor. O kızarıklık ve baskıyı, Haneye gidince dahi yüzümde hissediyordum. Aslında o izler rastgele tek iz olarak görülmemeli, hepsinin altında hemşirelik mesleğinin özverisi görülmeli, ne civarindan kıymetli tek iş yaptığımız görülmeli. O Resimden ardindan bana ‘acıyor mu’ diye soranlar oldu. Aslında sorulması gereken, ‘siz bunun için nasıl dayanıyorsunuz, nasıl katlanıyorsunuz, insanların yardımına nasıl koşuyorsunuz’ olmalı. Hastanede, Covid hastalarının yanında çalışmaktan hiç gocunmadım, bana hiç güç da gelmedi” dedi.

“ÇOCUĞUNU RİSKE ATAN anne adayi adaylarimiz VAR”

Hemşirelik mesleğinin çok mühim olduğunu belirten Altuncu, şöyle konuştu:

“Hemşirelik olmazsa, hastanelerde çoğu iş sekteye uğrayabilir. Bu dönemde fedakarlık yapan, ailesinden kendisini ayıran, çocuklarıyla arasına ara koyan ve hasret var olan çok hemşire var. anne adayi olup, çocuğunu rizikoya atıp alana gidip, Covid’li hastanın yanına girdiler. Bu parayla yapılacak tek iş değil, çok değişik tek meslek. Yoldan geçen birine ‘sana şu civarindan kazanç vereceğim, Covid hastalarının arasına girer misin” desen, çoğu kişi bunun için cesaret edemez”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.