Yurt dışına seyahat edecek yolcuların koronavirüs kuralları güncellendi-haberi

Sivil Havacılık genel Müdürlüğü (SHGM), uçakla yolcu eden yolcuların amaciyla tatbik edilen koronavirüs kurallarının nihayet güncel tablosunu paylaştı. Tabloda Türkiye‘den başta ABD, İngiltere ve Çin olmak üzere toplaminda 159 ülkeye gidecek yolcular amaciyla ise ek kaideler getirildi.

ÜLKELERE GİRİŞ TABLOSU YAYINLANDI

Konuyla alakalı olarak Sivil Havacılık genel Müdürlüğü’nün (SHGM) web sitesinden yapılan açıklamada, “Ülkemizden vatan dışına yolcu edecek yolcuların ve ülkemize vatan dışından giriş yapacak yolcuların, Kovid-19 tedbirleri kapsamında uymaları koşul olan kaideler ve şartlarla ilgili, genel Müdürlüğümüzce hazırlanan Ülkelere Giriş Tablosu yayımlandı” denildi.

14 GÜNLÜK ev KARANTİNASI

İngiltere, Brezilya, cenup Afrika ve Danimarka’da salgın önlemleri kapsamında Türkiye’ye dolaysiz uçuşlar yapılamıyor. ama bahsi geçen ülkelerde bulunmuş yolcuların Türkiye’ye uçuşu bulunan değişik tek memleket üzerinden giriş yaparlarsa nihayet 72 saat içinde alınmış negatif PCR testinin yanı sıra, 14 hergün ev karantinasında kalma zorunluluğu bulunuyor. başka ülkelerden Türkiye’ye gelen yolcular ise ibraz ettikleri negatif PCR testiyle yurda giriş yapabilecek.

90 GÜN İÇİNDE İYİLEŞTİĞİNE DAİR belge SUNULUCAK

Türkiye’den ABD’ye gidecek yolcular ise koronavirüs önlemleri kapsamında tek sıra ek tedbirler getirdi. bunun için göre, iki ıslak ve üstü kişilerin uçuştan evvelki üç takvim bugünü içinde koronavirüs testi yaptırma ve negatif neticelerini yazılı olarak uçuş döneminden evvel alakalı sema yolları yetkililerine ibraz etme zorunluluğu bulunuyor. dahada evvel virüse yakalanmış var olan kişilerin ise uçuştan evvelki 90 vakit içinde koronavirüsten iyileştiklerine değin vesikayı sunmaları gerekiyor.

SADECE ÖNEMLİ BİR ROLDE GÖREVLİ KİŞİLER ALMANYA’YA GİREBİLİYOR

Türkiye’den ecnebi gezgin vizesiyle ülkeye girişlerine destur vermeyen Almanya, Yalnızca mühim tek rolde hizmet eden veyahut seyahatlerine aciliyetli tek ihtiyaçları var olan yolcular girişlerine destur veriyor. Yolcular ülkeye girişten 48 saat evvel yaptırılmış negatif PCR, RT-LAMP ve TMA test neticesi ibrazı zorunluluğu bulunuyor. aynı zamanda başka Avrupa ülkeleri de Türkiye’den ecnebi gezgin vizesiyle yolcu onay etmiyor.

ÇİN, NÜKLEİK ASİT TESTİ İSTİYOR

Koronavirüs salgınının başladığı memleket var olan Çin ise vatan dışından ülkeye yolcuların sıkı denetimden geçirmek amaciyla önlemleri arttırdı. bunun için göre Çin’e gitmek istek eden yolcular uçuştan evvelki üç vakit içinde vatan dışındaki Çin milletçe Cumhuriyeti misyonlarının ahenk gösteren gördüğü kurumlarda nükleik asit testi yaptırma zorunluluğu getirdi. Çinli vatandaşların ise ‘WeChat’ adli uygulama üzerinden İhtiyaç duyulan onayı almaları, yabancı yolcuların ise uçuş döneminden evvel tek sağlık vaziyeti beyannamesi almak amaciyla negatif test sonuçlarıyla birlikte bulundukları ülkelerdeki Çin milletçe Cumhuriyeti misyonlarına başvurmaları zorunluluğu bulunuyor.

7 GÜNLÜK TIBBİ MÜŞAHEDE

Yolcular Ayrı olarak uçuştan evvelki 48 saat içinde nükleik asit testinin yanı sıra IgM antikor testi (serum IgM antibody test) yaptırmaları isteniyor. Yolcular ülkeye girişte ve dönüşte Çin milletçe Cumhuriyeti makamlarınca gösterilen otellerde, kendisinin bütçeleriyle 7 bugünü Çin mahalli makamları tarafından için pandemi otelleri/merkezlerinde; 7 bugünü seçenek olarak ise 5’inci gün içinde yapılan testin negatif çıkması seklinde ev karantinası olacak şekilde, 14 vakit mecburi karantinaya giriyor. Karantina süresi nihayetinde PCR Testi tekrarlanıyor. Yolcular, Çin’e varışları akabinde asgari üç nükleik asit testine elbet tutulurken, yolcular karantinaya ilaveten 7 vakit dahada tıbbi müşahedede tutuluyor.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir