Yunan Bakan Dendias’ın hadsiz sözleriyle ilgili Başbakan Miçotakis’ten tarihi itiraf-haberi

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, hususi tek tv kanalına verdiği mülakatta, Türk-Yunan ilişkilerine ait değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ait suale Miçotakis, “Erdoğan ile tek araya geleceğim. Bunun ne vakit olacağını söyleyecek vaziyette değilim. müzakere olacak çünkü konuşmamız gerekiyor. müzakerenin gecikmeyeceğine inanıyorum” Cevabını verdi.

“TÜRKİYE-AVRUPA İLİŞKİLERİNE DÖNDÜ”

Miçotakis, iki memleket arasındaki sorunların çözümü amaciyla tek çerçevenin beynelmilel haklar olduğunu savunarak, “Türk-Yunan ilişkilerinin artık Türkiye-Avrupa ilişkilerine dönüştüğünü” ileri sürdü.

DENDİAS’IN TÜRKİYE ZİYARETİ

İki memleket arasındaki farklılıkların net olduğunu ama ülkemiz ile aralarında tek “modus vivendi” (yaşayış tarzı) bulunmasını arzu ettiğini kaydeden Miçotakis, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Ankara ziyaretinin “kusursuz” olduğunu öne sürdü.

“DOSTLUK BAŞKA ALIŞVERİŞ BAŞKA”

Miçotakis, Dendias’ın konuyu ele alma şekli ve ülkemiz ile diyalog sürecine ait şunları kaydetti:

“Kamu önündeki tartışmalar belki nadirdir ama aynı zamanda da faydalı olabilmektedir çünkü arkadaşlık başka alışveriş başka. Biz, beynelmilel ilişkilerimizde beynelmilel haklar kurallarından başka tek şey istemiyoruz. Kimsenin emeli dövüş etmek değildi. Verilen yönerge hiçbir tahriki Cevapsız bırakmamaktı. Diyalog çerçevesi mevcuttur. İstikşafi müzakereler ayni ritimde devam etmekte ve diyalog kesilmemektedir.”

Kaynak: Anadolu ajansı / Tevfik Durul

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir