YouTube, Brezilya Devlet Başkanı’na ayar verdi! Videoları, koronavirüsle ilgili yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle kaldırıldı-haberi

Video paylaşım platformu YouTube, Brezilya hükümet Başkanı Jair Bolsonaro’nun 15 videosunu, koronavirüsle alakalı yanlış bilgi yaydıkları gerekçesiyle kaldırdı. Bu video klipler arasında Bolsonaro’nun haftalık ulusa sesleniş konuşmaları ve çeşitli konularla alakalı bakanlarıyla yapılan söyleşileri yer alıyordu.

”KARAR İDEOLOJİK VE SİYASİ DEĞİL” DENİLDİ

YouTube tarafından yapılan açıklamada, kararın ideolojik veyahut siyasi olmadığı, içerik politikasıyla alakalı olduğu kaydedilirken, Brezilya liderinden kararla alakalı Daha rastgele tek İzah gelmedi.

ESKİ SAĞLIK BAKANI, KORONAYI AIDS İLE KARŞILAŞTIRDI

O Globo isimli medya kuruluşunun haberine göre, videolardan birisinde Brezilya’nın Daha önceki sağlık Bakanı Eduardo Pazuello, koronavirüsü AIDS ile karşılaştırdı. Pazuello, “HIV de hali hazırda ayni ritimde devam ediyor. hali hazırda hastalık kapanlar var, çoğu da iyileşiyor ve hayat ayni ritimde devam ediyor” dedi.

BREZİLYA LİDERİ, TARTIŞMA olusturan AŞIYI SAVUNMUŞTU

Başka tek videoda ise Brezilyalı tek doktor, tesiri tartışmalara mevzu var olan hidroksiklorokin ve ivermectin ilaçlarını Kovid-19 Rehabilitasyonu amaciyla öneriyor. Brezilya öncüsü Bolsonaro da hidroksiklorokinin ateşli savunucuları arasındaydı. YouTube, mevzubahis ilaçların tesirli tek rehabilitasyon metodu olarak sunulduğu içeriklere destur vermediğini duyurdu. Öte yandan, maske takmanın virüsü engellemeye muavin olmadığını ileri süre gelen video klipler da platformdan kaldırılıyor.

GEÇTİĞİMİZ YIL DA BAZI VİDEOLARI KALDIRILDI

Bolsonaro videoları yasamsal platformlardan evvel kez kaldırılmıyor. Twitter ve Facebook, geçtiğimiz sene Brezilya liderinin yasamsal ara önlemlerine karşı çıktığı ve çok olay sayılarının Brezilya’da yasamsal bağışıklığı sağlayacağını söylediği videoları kaldırmıştı.

BREZİLYA, SALGINDAN EN ÇOK ETKİLENEN ÜLKELER ARASINDA

Brezilya, koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden birisi oldu. Ülkede şimdiye civarindan 545 bini aşkın kişi kovid hasebiyle hayatını yitirdi. Bolsonaro ise salgına yaklaşımıyla alakalı olarak uzunca müddettir eleştirilerin odağında yer alıyor. Öte istikametten nisan ayında Bolsonaro hükümetinin salgın idaresi ile alakalı Kongre içerisinde tek tahkikat başlatıldı.

BBC
Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir