Yılların ustasını bile kandırdılar! Aldığı ikinci el otomobil ekleme çıktı-haberi

Eskişehir’de uzunca yıllar sanayide rot balans ehil var olan Orhan Geçit, birikimleriyle 2. el tek otomobil almak istedi. Ankara’da aradığı aracı bulan Geçit, gittikçe evvel araca kendisi baktı. derhal peşinden tek ekspertize aracı gösteren Orhan Geçit, belirtilenlerin dışından tek şey olmadığının Cevabını alınca tertemiz otomobilinin satışını gerçekleştirdi. Aracı ile Eskişehir’e gelen Geçit, sanayide bulunan değişik ekspertize tekrar aracını göstermek istedi. Ekspertizin yaptığı incelemelerde aracın tavanının ekleme olduğu belirlendi. Hayatının şokunu yaşayan endüstri esnafı Orhan Geçit, aracı aldığı işletmeyi aradı. İşletme, aracı sattıkları fiyatın dört bin Lira aşağısına onay edeceklerini belirtti. başka yapılan masraflarla birlikte Orhan Geçit, ani çok vakit içinde 5 bin Lira zarara uğradı.

“ARACI 5 BİN LİRA zarar EDEREK GERİ VERDİK”

Başına gelen olayı laf eden endüstri esnafı Orhan Geçit, aracı webten bulduğunu ifade etti. İlk eksperde aracın normal çıktığını belirten Geçit, yaşanan zamani şöyle anlattı:

“Ankara’dan tek araç beğendik. İnternetten bulmuştuk. ücreti da ahenk gösteren geldi. Telefonda pazarlık ettik. Satıcı ‘Gelirseniz 64 bin 500 TL’ye olur’ dedi. Kendimiz anladığımız kadarıyla baktık ama sonrasında da ekspertize göstermek istedik. Bizi ekspertize götürdüler. Aracı incelediler ve ‘hiçbir mesele yok’ dediler. Kaput ve çamurluk değişikti, ama biz bunları onay ettik. Noter satışını da galericinin uyanıklığı ile 64 bin TL’ye aldığımız aracı 54 bin Lira yazdırmışlar. Bizim hukuki yollarımızı kapatıyor burada. art döndük ve değişik eksperdeki kaportacı arkadaşımız aracı görünce incelemeye başladı. Arabanın devrik olduğunu ve tavanının değiştiğini söyledi. İlk başta latife zannettik, ama sonrasında inceleyince boya olduğunu gördük. Aracı art verme mücadelesine girdik. Galerici ‘4 bin Lira eksiğine alırım’ dedi. Ekspertizden de 300 Lira verdiğimiz ücreti güç aldık. 3-4 vakit içinde 5 bin Lira zararımız oldu. Arabayı da art teslim ettik. endüstri esnafı olmamıza karşın bunu yaşadık. başka vatandaşlara göre araç ile alakalı şuurlu olmamıza ve anlamamıza karşın bunun benzeri tek olay yaşadık. oto alacak arkadaşlara tavsiyem, araştırsınlar ve iyi tek ekspertize götürsünler. Gözü kapalı tek ekspertize girmesinler.”

“SON vakitlerde ÇOK SAYIDA EKLEME ARAÇLA KARŞILAŞMAYA BAŞLADIK”

Aracın ekleme olduğunu yaptıkları incelemeler sonrasında tespit eden ekspertiz uzmanı Oğuz Tosun, nihayet vakitlerde bu tür araçların fazlalaştığını söyledi. Eksperlerin bu araçları müşterilere göstermesi ve uyarması gerektiğine dikkat çeken Tosun, “Son 2-3 haftadır ekleme yapılan üçüncü araca eşit geldik. Ekspertizler çoğaldığı amaciyla eklemeleri gizlemeye çalışıyorlar. ‘Eklemeyi nasıl gizleriz, eksperler nasıl ayrım etmez ve alıcı nasıl görmez?’ benzeri konularda ekleme yapan kişiler ugras veriliyor. Ekleme araçların piyasada çoğalma nedenleri, değişen sayısının fazlalaşmasından dolayı, tek değişenle iş kurtarılmaya çalışılıyor. Ekspertizleri iyi seçmek lazım. Ekspertiz konusu mühim çünkü neticesi ağırbaşlı manada mağduriyet doğurabiliyor. Kişiler bulundukları ilden değişik tek yere gidiyor ve tek heyecan yaşıyor. Ekspertizlerin iyi seçilmesi ve yorumlara bakılması lazım. Aracı alacak kişinin de ekspertizin başında durarak o raporu dahil kismina sindirmesi lazım. araç ağırbaşlı tek konu. Yaşadığımız problemde arkadaş Parasal ve içsel strese girdi” dedi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir