Yerli aşımız bu klinikte üretiliyor! Bulunduğu odaya sadece tek bir kişi girebiliyor-haberi

Yerli ve beynelmilel ilaç ve aşı adaylarının Faz çalışmalarının yürütüleceği, Ankara Şehir Hastanesi muayenehane Araştırmalar Merkezi açıldı. ortada donanım ve büyüklük mananında Türkiye‘nin en hatri sayilir büyüklükte ve en kapsamlısı. Öte istikametten Bir hayli açıdan da hayat ve Avrupa standartlarının üzerinde.

GÜVENLİĞE ÇOK ÖNEM VERİLİYOR

Yerli ve milli aşı adaylarının da faz çalışmalarının yürütüleceği merkeze, giriş ve çıkışlar Yalnızca tanımlı kartlar ile yapılabiliyor. Çalışmanın güvenliği açısından her odanın kapısı, Yalnızca görevli kişilerin tanımlı kimlik kartları ile açılabiliyor. Bunun yanı sıra üç katlı olarak inşa edilen binada; aciliyetli müdahale odaları, kapalı dönem kamera sistemleri, bekleme alanları, aktivite alanları, aşı ve ilaç analiz alanları, laboratuvar benzeri Bir hayli bileşen yer alıyor. Aşı veyahut ilaç adayına gönüllü olmak istek eden vatandaşların İhtiyaç duyulan testleri geçmesinin derhal peşinden merkezde takipleri başlıyor. Bu kapsamda merkezin evvel araştırma adayı da Selçuk Üniversitesi’nde Prof. Dr. Osman Erganiş ve ekibi tarafından geliştirilen inaktif Kovid-19 aşı adayı oldu.

GÖNÜLLÜLER ÜZERİNDE DENENEBİLECEK vaziyette

Ankara Şehir Hastanesi muayenehane Araştırmalar Merkezi’ndeki çalışmaları yürütecek ekipte bulunan sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim heyeti Üyesi Doç. Dr. Afşin buyruğa Kayıpmaz, yaptığı açıklamada, “Sadece kendisinin ülkemizin ihtiyaçları amaciyla değil, ihtiyacı var olan dahada güç durumdaki ülkelere de hitap edecek aşıların ülkemiz Cumhuriyeti’nde geliştirilmesi nihayet derece önemli. Bu aşı geliştirme çalışmalarında preklinik dediğimiz deneysel aşamaların derhal peşinden gelen insan denemeleri de muayenehane araştırma merkezlerinde yapılıyor. Bu merkezlerden şuan da ülkemizde en kapsamı geniş olanında, Ankara Şehir Hastanesi muayenehane Araştırmalar Merkezi’ndeyiz. Bu merkezimizde geliştirilmiş var olan ilaçların ve aşıların faz çalışmaları yürütülebilecek durumda. özellikle de bu aşı çalışmalarında gönüllü üzerinde denenecek var olan aşılar bu merkezimiz de uygulanabilir vaziyette. Merkezimiz hayat standartlarını karşılayacak boyutta hazırlandı ve sertifikasyonu aldı” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEDEKİ EN KAPSAMLI MERKEZ”

Merkezde Prof. Dr. Osman Erganiş ve ekibinin geliştirdiği, türk mali inaktif Kovid-19 aşı adayının Faz-1 testlerinin gerçekleştirileceğini aktaran bilim heyeti Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz, “Yerli aşıların üretilmesinden evvelki muayenehane araştırma fazlarında ülkemizde en kapsamı geniş ortada olarak burası karşımıza çıkıyor. Bundan sonraki süreçte Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Osman Erganiş hocamızın geliştirmiş olduğu aşının Faz-1 çalışmalarıyla tek sonraki günlerde bu sürece başlayacağız. bütün çalışmaların müspet sonuçlanması halinde; bu aşıların da tek sonraki aylarda, pandemiden kurtuluşumuzda çok hatri sayilir büyüklükte yarar sağlayacağını da umuyorum” şeklinde konuştu.

“İZOLASYON SÖZ KONUSU”

Klinik Araştırmalar Merkezi’nin laboratuvar sorumluluğunu yürüten Ankara Şehir Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorulusu Doç. Dr. Bedia Dinç, “Merkezimizin kontrollü girişi var. Burada 14 kişiyiz ve çalışan herkesin girişi kontrollü ve tespit edecek odalarımıza Yalnızca tespit edecek kişilerin erişimine açık. Örneğin, tek ilmi ürünün Başka bir deyişle aşının olduğu odaya Yalnızca eczacımız erişebiliyor veyahut gönüllüden alınan ilmi materyallerin bulunduğu odaya Yalnızca bendeniz ve teknisyen arkadaşımızın erişimi mümkün. Bu şekilde tek izolasyon laf konusu” diye konuştu.

“GÖNÜLLÜLER İNTERNET SİTESİ ÜZERİNDEN BİZE ULAŞABİLİR”

Klinik Araştırmalar Merkezi’nde sorumlu Araştırmacı olarak görevli var olan Farmakoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ekmel Olcay, “Gönüllüler, Ankara Şehir Hastanesi’nin kendisinin internet sitesi üzerinden bize kolayca ulaşabilirler. Sayı şuan binleri bulmuş durumdadır. Kendileri netlikle uygun tek vakit içinde dönüş yaparak ön fiziki denetim amaciyla hastanemize çağrı ediyor. Burada ön koşulları sağlayanları çalışma amaciyla havuzumuza almış oluyoruz. Gönüllülerde beklenen anne koşullar; 18-55 ıslak aralığında olmak, tek cinsiyet farkı gözetmiyoruz kadın bay her biri başvurabilir. Sigara içmemesi ön koşulumuz ve dahada evvel Kovid-19 geçirmemiş olmaması veyahut geçirdiyse rastgele tek titrenin olmaması anne kural. Ondan ardindan Zati gönüllü havuzundan çağrı ettiklerimizi EKG’den başlayarak, ayrıntılı olarak check-up yapacağız ve geçebilenleri çalışmaya çağrı edeceğiz. Bu çalışma da 50 kişi olarak planlanmış durumda” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / UTKU ŞİMŞEK

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir