Yargıtay, FETÖ’ye yardımdan ceza alan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki kararı bozdu-haberi

Yargıtay 16. karar Dairesi, Fetullahçı pkk terör Örgütü‘ne (FETÖ) ait “silahlı pkk terör örgütüne yardım” suçundan mapus cezasına çarptırılan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu.

FETÖ’nün vuruş girişimi davasında “silahlı pkk terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım” suçundan Altan’a verilen 10 sene 6 ay mapus ile Ilıcak hakkındaki 8 sene 9 ay mapus cezasına ait temyiz incelemesini tamamladı.

ALTAN’IN TAHLİYESİNE karar VERİLDİ

Her iki maznun hakkındaki hükmü bozan daire, yakalanmis maznun Altan’ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süresi dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Dairenin bozma kararını, Türk karar Kanunu’nun 220/7’nci maddesinde anlatilan indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

TAHLİYE OLDU

AİHM’in dogruluk ihlali kararının derhal peşinden Yargıtay’ın da hakkındaki kararı bozduğu Ahmet Altan tahliye oldu.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Ilıcak ve Altan dahada evvel FETÖ’nün vuruş çağrışımı davasında İstanbul 26. Ağır karar Mahkemesinde yargılanmış ve “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 16. karar Dairesi ise sanıkların eylemlerinin “silahlı pkk terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü bozmuştu. Bunun üstüne tekrar yargılama yapan İstanbul 26. Ağır karar Mahkemesi, dört Kasım 2019’da “silahlı pkk terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan Altan’a 10 sene 6 ay, Ilıcak’a ise 8 sene 9 ay mapus cezası vermişti. Kararın temyiz edilmesi üstüne dosya tekrar Yargıtay’ a gelmişti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Kemal Karadağ

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir