Vaka sayısı en çok artın illerden biri olan Çankırı’da yeni tedbirler yolda-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz hafta en çok olay artışının yaşandığı sehirleri açıkladı. bunun için göre 100 bin nüfusta olay görülme oranı en çok yükselen iller arasında Çankırı‘da yer aldı. Çankırı ile birlikte listede İstanbul, Kastamonu, Erzincan ve Yalova bulundu.

İl genelindeki olay durumlarıyla alakalı veriler paylaşan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, virüsün Şehirde hiç görülmeyen hızda dağıldığını belirtti. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Ayaz, “Maalesef sağlık Bakanımızın da açıklama ettiği benzeri nihayet tek hafta içinde olay sayısı en çok yükselen iller arasında yer aldık. Bunu Zati geçen haftalarda yaptığım açıklamalarda defaatle vurgulamıştım. Sahiden virüs şu anda ilimizde hiç görmediğimiz civarindan hızla yayılıyor. bunun için tek vakit evvel dur dememiz lazım. onuncu hafta geçtiğimiz hafta yoğun tek şekilde denetimlere ayni ritimde devam ettik. onuncu hafta aynı şekilde ayni ritimde devam edeceğiz. Ama tekrar vatandaşlarımızdan lütfen dahada az devinim dahada az temas dahada çok önlem istiyoruz. Gördüğümüz Sahiden bu normalleşme kontrolsüz tek şekilde gerçekleşmekte” dedi.

“DAHA AZ devinim İSTİYORUZ”

Hafta sonu tatbik edilen sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılması sonrasında hareketin tek hayli arttığına dikkat çeken Vali Ayaz, “İlçelerimizde köylerimizde olay dahada çok yayıldı. Ama virüs duruyor. Ortada tek mutasyon virüs var. Bulaş dahada hızlı gerçekleşiyor. Aşılar tertemiz yeni faal olmaya başladı. Daha süresi dolmamış 1. dozdan ardindan 28 gün, 2. dozdan ardindan 14 vakit geçmiş özellikle büyüklerimizi yaşlılarımıza kontrolsüz temasları ve bunun neticeninde hasta kisi olanları görüyoruz. tekrar lütfen biz arkadaşlar elimizden geleni yapıyorlar ama vatandaşlarımızdan da tekrar belli tek süre dahada sabır, dahada çok tedbir, dahada az devinim istiyoruz” ifadelerini kullandı.

YENİ TEDBİRLER YOLDA

Vali Ayaz tertemiz tedbirler ile alakalı da değerlendirmede bulunduklarının altını çizerek, “Yeni tedbirleri değerlendiriyoruz. Haftaya bakanlar heyeti Toplantısında tekrar riziko haritası değişecek. Haritada rengi değişen illerle alakalı tertemiz tedbirler yürürlüğe girecek. Ama biz de şu vakit tekrar arkadaşlarımızla birlikte bu zamani takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir