Vaka sayılarının patladığı Karadeniz’de artışın durdurulamama sebebi ortaya çıktı: Aşı yaptırmıyorlar-haberi

Türkiye’de tertemiz tip koronavirüs olay sayısında artış ayni ritimde devam ediyor. Bir gün evvel memleket genelinde 29 bin 58 tertemiz olay saptandı, 153 vatandaşımız ise hayatını kaybetti.

KARADENİZ HALKI AŞI OLMUYOR

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı sehirlere göre riziko vaziyeti haritasında ise Karadeniz Bölgesi’nde nüfusa oranla olay sayısının en çok olduğu şehirler evvel sırada yer alıyor. Bölgedeki Kovid-19 hastalarını rehabilitasyon eden doktorlar, Karadeniz’de olay artışının nedenlerini paylaştı. Milliyet’in haberine göre Türkiye’nin Vuhan’ı vaziyete gelen Samsun’da hastaların yüzde 80’inde İngiliz varyant türünün görüldüğü belirtildi. Trabzon’da 65 ıslak üzerinde 40 binden çok yurttaş aşı olmaktan kaçındı, yoğun bakım servisleri aşı olmayan 65 ıslak üzerinde vatandaşlarla doldu.

TEMASLI LİSTESİNİ VERMEKTEN KAÇINIYORLAR

Doktorlar özellikle Trabzon ve Samsun’da hastalığa yakalanan Bir hayli kişinin temas öyküsünü söylemekten kaçındığına ve asemptomatik hastaların sokaklarda gezindiğine dikkat çekiyor.

“AŞILANMADIĞI İÇİN YOĞUN BAKIM SERVİSİNDE TEDAVİ GÖRENLER VAR”

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve muayenehane Mikrobiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Esra Tanyel, vaziyeti şu sözlerle alana koydu: “Samsun genelinde aşı tereddüdü yaşayan yurttaslar azımsanmayacak oranda. 65 ıslak üzerindeki popülasyonda aşılanmadığı amaciyla yoğun bakım servisinde rehabilitasyon gören hastalar var. Yataklar dolmuş durumda. Bafra ilçesi, başka ilçelere göre virüs yükünün dahada çok olduğu merkezlerden.

“YOĞUN BAKIMA ALDIĞIMIZ TEYZENİN DOĞUM GÜNÜNE KATILDIĞINI ÖĞRENDİK”

Birçok insan hali hazırda virüsü ciddiye almazken mevlit, taziye, doğum bugünü ve kutlama etkinlikler ayni ritimde devam ediyor. geçen vakit yoğun bakıma kaldırdığımız 65 ıslak üzerinde tek teyzenin, doğum bugünü kutlamasına katıldığını öğrendik. Bu kutlama hasebiyle 6 ev karantinaya alındı. Bu tür örnekler çok fazla.”

“TEMASLI BİRÇOK KİŞİ ELİNİ KOLUNU SALLAYIP VİRÜSÜ YAYMAYA ayni ritimde devam EDİYOR”

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Gürdal Yılmaz ise kent genelinde yaşanan en hatri sayilir büyüklükte mevzunun aşı tereddüdü olduğunu belirtip “Yoğun bakımda yatanların derhal hemen tamamı aşı olmaktan kaçınan 65 ıslak üstü vatandaşlar. Kovid-19’a yakalanan tek çok kişi yakını karantinada kalmasın diye temas öyküsünü saklayıp, söylemiyor. hasta kisi temaslı Bir hayli kişi elini kollunu sallayarak virüsü yaymaya ayni ritimde devam ediyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.