Uzmanlar, Biden’ın ‘soykırım’ kararını yorumladı: ABD son kozunu da harcadı-haberi

Uzmanlar, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden‘ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine ait değerlendirmelerde bulundu.

“TARİHİ GERÇEKLİĞİ DEĞİŞTİRMEZ”

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) yönetim ve Organizasyon anne bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cemal Zehir, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden’ın açıklamasının seçimlerde verilmiş tek vaadin adina getirilmesi olarak görülmesi gerektiğini söyledi. ABD’deki Ermeni diasporasının çok kuvvetli olduğuna dikkati çeken Zehir, özellikle seçimlerin yazgınını tespit eden California oylarının, Ermenilerin yoğun çalışmalarıyla Demokratlar tarafına geçtiğini hatırlattı.

“SOYKIRIM İDDİALARI, ASILSIZ BİR YALANDIR”

Zehir, Biden’ın açıklamasının tarihi hiçbir gerçeği değiştirmeyeceğine işaret ederek, “Bir başkanın sözleriyle tek millet soykırımcı olamaz. bunun benzeri tek karar tarihi arşiv vesikalarının incelenmesi ve ilmi çalışmalar neticeninde ama verilebilir. Bugüne civarindan yapılan ilmi çalışmalar göstermiştir ki Ermeni soykırım iddiaları, asılsız tek yalandır.” diye konuştu. Ermenilerin hatri sayilir büyüklükte tek yalan alana attığını ve bu hatri sayilir büyüklükte yalanı kuvvetli diaspora vasıtasıyla propaganda diline dönüştürdüğünü belirten Zehir, “Günümüzde hemide Amerikan hemide batı toplumları yürütülen kara propaganda kampanyaları ile inandirma edilmişlerdir. Gerçek, tarihi belgelerle bunu delil edemezler.” değerlendirmesinde bulundu.

Zehir, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı’nın açıklamasının tarihi ve ilmi açıdan hiçbir değerinin olmadığını vurgulayarak, beynelmilel ilişkilerde Türkiye‘ye karşı kullanmak üzere elinde bulundurduğu nihayet kozu da tükettiğini kaydetti. bu erken Suriye’deki pkk terör örgütlerine her biçimde desteği ABD’nin verdiğine dikkati çeken Zehir, “Türkiye, Suriye’de tek pkk terör koridoru kurulmasını engellemek amaciyla harp veriyor. Artık rakibimizin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olduğunu biliyoruz, Karabağ savaşında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ desteğinin Ermenistan‘dan yana olduğunu biliyoruz. 30 senelik Ermeni işgalinde Minsk Grubu’nda olmasına karşın ABD’nin mevzunun çözümü amaciyla hiçbir şey yapmadığını biliyoruz.” şeklinde konuştu.

“ABD nihayet KOZUNU HARCADI”

Prof. Dr. Zehir, Türk-Amerikan ilişkilerinde tertemiz tek sayfa açılacağı kanaatinde olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bugünkü Türkiye’nin elinde, alınan bu karara karşı atacak Bir takım adımları ve imkanları vardır. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile NATO müttefikiyiz. ama tek düşmanla müttefik olunmaz. dahada üç vakit evvel F-35 projesinden Türkiye’yi çıkarmasından bunun benzeri tek İzah geleceği belliydi. Bu gelişmeleri çok hatri sayilir büyüklükte felaket olarak görmemek gerekir, tarihi gerçeklerimiz ortadadır. ABD, beynelmilel ilişkilerde Türkiye’ye karşı kullanmak üzere elinde bulundurduğu nihayet kozu da harcamıştır. Artık kullanabilecek başka tek şeyleri kalmamıştır.”

“TÜRKİYE’YE üstlük ALTINDAN SOPA GÖSTERİLİYOR”

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi de Biden’ın bu kararı almasında ülkemiz politikasının yattığını belirterek, Ermenilerle yakın ilişkiler içinde var olan tertemiz AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı’nın Bir hayli sefer bu problemi Senatoya taşıdığını anımsattı. Biden’ın ülkemiz karşıtı politika yürüterek tek manada üstlük altından sopa göstermeye çalıştığına işaret eden Selvi, “Biden, bu kararla Türkiye’ye seviye vermek, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ politikalarına yanaştırmak istiyor. Öte istikametten geçtiğimiz 10 sene içinde Türkiye’nin kendisinin çizgisinde tek hayat siyaseti izlemesi, özellikle ortada doğu ve Balkanlar’da kendisinin siyasetini inşa etmesinden duyulan rahatsızlığın da bu söylemin kullanılmasında tesirli olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Selvi, Biden’ın açıklamasının Türkiye-ABD ilişkilerine kısa ve uzunca vadede etkilerinin olacağına dikkati çekerek, kısa vadede Türk kamuoyunda AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ karşıtlığının artacağını ama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Biden arasında gerçekleşecek mümkün müzakerenin bu gerginliği azaltabileceğini dile getirdi.ABD’nin sözde soykırım ile alakalı somut adımlar atmasının çok mümkün görünmediğini laf eden Selvi, şöyle ayni ritimde devam etti:

“SİYASETÇİLER DEĞİL TARİHÇİLER TARTIŞMALI”

“Gerek ortada doğu neden Kafkasya politikaları açısından ABD, tam manasıyla Türkiye’yi gözden çıkaramaz. Bu izahı Yalnızca küçük tek gözdağı, ikaz olarak algılıyorum ama ülkemiz hemide içerideki hemide dışarıdaki izahlar karşısında net tek şekilde tavrını alana koydu. Haklı olduğu tek konuda ülkemiz boyun eğmeyecektir çünkü yaşanmamış olaylar üzerinden politika inşa etmek, Türkiye’ye seviye saglamak veyahut çizgiye çekmek kimsenin haddine değildir.”

Bütün tarihi kanıtlar ve verilerin 1915’te yaşanan olayların tek soykırım olmadığını alana koyduğunu belirten Selvi, tarihçiler olarak Bu tür konulari politikacilarin değil, tarihçilerin tartışması ve konuşması gerektiğini kaydetti.

“BU GERGİNLİK BİR AY SÜRER”

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Amerikan Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Burak Kuntay da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden’ın açıklamasının Türk-Amerikan ilişkilerinde devrim niteliğinde tek karar benzeri algılanmaması gerektiğini söyledi. ABD’deki 50 eyaletin 49’unun bütün asagi kongrelerinde Başka bir deyişle Senato ve Temsilciler Meclisinden sözde soykırım tasarısının geçirildiğini anımsadan Kutay, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ başkanlarının tarihte üç sefer bunun için eş konularda bu tabiri kullandıklarını kaydetti.

Kutay, şu anne civarindan bu hadisenin gündeme gelmemesinin veyahut 2019’a civarindan Kongrede onaylanmamasının sebebinin hep Türkiye’nin jeopolitik öneminden kaynaklandığına dikkati çekerek, ak Saray’ın S-400’ler ve Türkiye-Rusya yakınlaşmasından sonra, Türkiye’ye zarar verebileceğini düşündükleri en mühim konunun bu olduğunu ve bunun üzerinden Türkiye’nin üstüne gidip akıllarınca tek misillemede bulunduklarını söyledi.

Kutay, şunları ifade etti:

“Türk-ABD ilişkilerine yansıması nasıl olur? Bu Sual bana 20 sene evvel sorulsaydı çok perişan şeyler olacağını söylerdim çünkü Türk-Amerikan ilişkilerinin çok yukarıda izlediği tek dönemdi. Dolayısıyla yere düşme hissesi vardı. nihayet 10-15 seneye baktığımızda şimal Irak’ta yaşananlardan FETÖ meselesine, Türkiye’ye tatbik edilen finansal baskıdan vize krizlerine civarindan yaşanan olaylara baktığımızda ilişkilerin Zati dibe vurmuş vaziyette olduğunu görüyoruz. Başka bir deyişle iki memleket ilişkilerinin düşme hissesi kalmadı ama her şeye karşın bu gerginlik tek ay sürer, iki ayin ardindan Bu tür konulari konuşmuyor oluruz.”

Azerbaycan'dan Biden'in 'soykırım' ifadesine tepki: Tarihi hata

Azerbaycan’dan Biden’in “soykırım” ifadesine tepki: Tarihi hata
Ermenistan, Biden'ın skandal 'soykırım' kararını memnuniyetle karşıladı

Ermenistan, Biden’ın skandal “soykırım” kararını memnuniyetle karşıladı
İletişim Başkanı Altun'dan Ermenistan zulmünü laf eden video

İletişim Başkanı Altun’dan Ermenistan zulmünü laf eden video
Joe Biden'ın 'soykırım' kararı sonrası Kazım Karabekir'in kızının yürekleri acıtan sözleri akıllara geldi

Joe Biden’ın ‘soykırım’ kararı sonrası Kazım Karabekir’in kızının yürekleri acıtan sözleri akıllara geldi
Biden'ın 'soykırım' metninde tek skandal daha! İstanbul'un ismini değiştirdi

Biden’ın ‘soykırım’ metninde tek skandal daha! İstanbul’un ismini değiştirdi

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir