Uzman isimden tam kapanma çağrısı: Israrla öneriyorum, yoksa önünü alamayacağız-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10- 16 Nisan tarihli, sehirlere göre haftalık 100 bin kişide Covid-19 olay haritasını açıkladı. Karadeniz‘den en çok olay artışı Bayburt’ta yaşanırken, azaldığı tek kent ise Samsun oldu.

“BUNLARDAN netlikle DERS ÇIKARMAK LAZIM”

Son verileri değerlendiren KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, olay artışında komşu ve aile içi ziyaretlerinin tesirli olduğunu belirterek, “Vaka haritasındaki rakamlar bizi ürkütüyor aslında. İl haritaları yayınlandığından beri Karadeniz amaciyla hiç iyi haber alamadık. devamlı al bölgedeydik ve yükselişteydik. Samsun’da çok sayıda insan enfekte oldu, olay pozitifliği yaşandı. başka bölgelere yansıyacağı ve sayıların artacağı beklentimiz vardı ve bu hakikat oldu. Karadeniz Bölgesi şehirlerinde de aynı şeyi bekliyorduk. Komşuluk etkisi, hareketliliğin, ulaşım ve seyahatlerin ayni ritimde devam etmesi hasebiyle buralarda da bulaşın gerçekleşeceğini bekliyorduk. Dolayısıyla bu durum hiç sürpriz değil. Şu anki aldığımız tedbirler ve insanların uyumuna bakınca gerçekçi ve aslında işin vahametini bize anlatması itibariyle doğru rakamlar. Bunlardan netlikle ders çıkarmak lazım” dedi.

“TAM KAPANMAYI ISRARLA ÖNERİYORUM”

Samsun’da iki haftadır yaşanan olay düşüşünü değerlendiren Prof. Dr. Aydın, tam kapanma önerisinde de bulundu. Aydın, “Samsun çok sayılarda seyretme gösterdiği amaciyla insanların belli tek süre dahada uyumu arttı diye düşünüyorum. tek miktar azaldı ama bu azalmalar ülkemiz ortalamasında 100 bin kişiye 400 rakamına eşit geliyor. Bu çok yüksek. Riskin bütün ülkede ayni ritimde devam ettiğini görülüyor. bütün bunları amaciyla yapılacak çözümlerde tam kapanmayı ısrarla öneriyorum.  ters halde bunun önünü alamayacağız benzeri duruyor. İnsanların uyumu Daha zayıf ve sıkıntılı” diye konuştu.

“HAFTA SONU YASAK OLMASINA RAĞMEN İNSANLAR PİKNİK YAPIYOR”

Koronavirüs vakalarının tek evvelki haftaya göre artış gösterdiği Trabzon’da vatandaşlar ise kısıtlamaların yoksun kaldığı görüşünü savunup, önlemlerin genişletilmesini istedi. kent sakini Ahmet Bayrak, “Tedbirlerin hiçbirinin şu vakit amaciyla tek manası yok. Zira hiç kimse bunun için uymuyor. Hafta sonu yasak olmasına karşın yurttaslar piknik yapıyor. Maskeyi çıkartalım ve her şeyi hür yapalım. Ölen ölecek, kalanla da yolumuza ayni ritimde devam edeceğiz” dedi.

“KOMPLE KAPANALIM BAŞKA ÇARESİ YOK”

İnsanların köylerde yaylalarda gezdiğine dikkati çeken Fuat Öztürk ise, “300 bin test yapılmış ve takriben 60 bin civarında koronavirüs vakası var. Demek ki 80 milyona test yaparsak Türkiye’de 15 milyon koronavirüs müspet var. sade tek matematik hesabı bu. Türkiye’nin komple kapanması lazım. Her vakit vefat sayısı yukarıya doğru gidiyor. Korkuyorum ki binlere civarindan çıkacak. Komple kapanalım, başka çaresi yok. Yurdumuzda şu vakit 15 milyon koronavirüslü var. Şehirde, köyde, camide, yaylada geziyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.