Uzman isimden çamur yağışı uyarısı: 2 gün evden çıkmayın-haberi

Meteoroloji genel Müdürlüğü, Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımı beklendiğini açıkladı. özellikle Şanlıurfa ve Mardin’in cenup kesimlerinde, toz taşınımıyla sema kalitesi ve görüş mesafesi düşüşünün beklendiği anlatilan açıklamada, yağmur alan yerlerde balçık yağışı benzeri negatifliklere karşı titiz ve sakinimli olunması istendi.

“SAĞLIK İÇİN ÖNEMLİ meseleler OLUŞTURABİLİR”

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit mevzu hakkinda olarak değerlendirmelerde bulundu. Şenyiğit, bugünden bu yana tesirli olacak toz fırtınasının yağmur yağan yerlerde kirliliğe neden olma dışında ağırbaşlı sağlık problemleri oluşturabileceği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Şenyiğit, “Sahra Çölü’nden gelen toz fırtınasının Türkiye’yi tesiri altına alması bekleniyor. aynı zamanda yağmur da bekleniyor. Dolayısıyla yağmur yağdığı vakit bu toz fırtınası Ne yazık ki yeryüzüne balçık olarak sirayet edecektir. Bu durum arabalarda ve belli yerlerde kirlilik yaratma dışında aynı zamanda sağlık amaciyla mühim meseleler oluşturabilir” dedi.

“EN AZ 1-2 GÜN hanede KALMANIN FAYDASI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Açıklamalarına süre gelen Şenyiğit, “Yağmur yağan yerlerde yağmurla birlikte bu tozun aşağı inmesi ve tesirinin geçmesi, diye tek şey düşünülebilir ama öyle değildir. Bu toz fırtınası veyahut tozun o alanda birikmesi kimi uzunca süreli, yağmurdan ardindan da ayni ritimde devam edebilecek şekilde kendisinin tesirini gösterebilir. Onun amaciyla yağmurdan ardindan açık tek sema dahi olsa asgari 1-2 vakit hanede kalmanın çok hatri sayilir büyüklükte yararı olduğunu düşünüyorum. Kar yağışında toz bulutu tesirini dahada da azaltacak ama bu demek değildir ki bu zararsızdır” ifadelerine yer verdi.

“KAR YAĞIŞININ OLDUĞU BÖLGELERDE HASTALAR DİKKAT ETMELİ”

Kar yağışının olduğu bölgelerde hastaların dahada da dikkat etmesini belirten Şenyiğit, “Her ne civarindan toz fırtınası tesirini azaltsa dahi kar hasebiyle oluşan soğuk havayla birlikte hastalar üzerinde tesirli olacak. Hastaların aynı şekilde titiz olmaları gerek” şeklinde konuştu.

“TOZUN AKCİĞERE GİRMESİ HASTALIKLARI TETİKLEYEBİLİR”

Yağmur yağmayan yerler amaciyla de ikazlarda bulunan Prof. Dr. Şenyiğit, özellikle KOAH, astım, solunum yolu hastalığı ve alerjisi olanların kapı ve pencereleri açmamaları gerektiğini söyledi. Tozun akciğere girmesiyle kendisinin hastalıklarının tetiklenebileceğini belirten Şenyiğit, “Yağmurun olmadığı yerlerde toz fırtınası olduğu zaman, elbet bunun derecesi çok önemli, özellikle gözün görmeyeceği şekilde, çok yoğunsa sıhhate tesiri dahada fazlayken, dahada az toz hareketi de sıhhate dahada az zarar verebilir. Ne yapabilir bu? özellikle astımı olan, KOAH’ı olan, solunumsal hastalığı var olan ve alerjik hastalığı var olan kişilerin çok titiz olmaları gerekiyor. Bu tozun burundan veyahut ağızdan akciğere girmesiyle kendisinin hastalıkları tetiklenebilir. Onun amaciyla o hastalardan rica ediyorum; bu tür vaziyetlerde eğer toz fırtınası varsa olasıysa dışarı çıkmayın, havanın güzelliğine kanmayın; çünkü hastalığınız tetiklenebilir ve girişken geçirebilirsiniz. hanede kalmanızın çok hatri sayilir büyüklükte yararı var. Toz yoğunluğunun çok fazla olduğu yerlerde salt surette dışarı çıkılmaması lazım; kapıların kapatılması, pencerelerin kapatılması lazım ve havalandırmanın yapılmaması lazım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.