UEFA yayınladı! 8.7 milyar euroluk zarar!-haberi

Koronavirüs salgını hayatın her alanını olduğu benzeri futbolu da oldukça çok etkiledi. sağlık sıkıntılarının yanı sıra oyunun sportif yanı, finansal kulvarında derin yaralar açıldı. Avrupa futbolunun patronları yayınladıkları kapsamı geniş raporla, tekil çıkışlarla sesini duyuran bu mevzuların derli toplu tek versiyonunu, rakamların biliminden istifade ederek alana koydu.

UEFA tarafından yayınlanan ‘Avrupa takim Futbolunun Görünümü’ başlıklı raporda pandemi öncesi dönemin ahenk gösteren ücret verileriyle pandemi sonrası döneminkiler karşılaştırıldı, sürecin tesirleri gözler önüne serildi. Rapor, Türkiye’deki kulüplerin finansal vaziyetleri ve harcamalarına ait de ayrıntılı istatistikleriyle çarpıcı tek kalite taşıyor.

Ülkelerin birinci liglerindeki takımlar pandemi döneminde bugüne dek 7.2 milyar avro zarar etti. asagi liglerdeki şuurlu takımların toplaminda Parasal kaybı ise 1.5 milyar avro olarak gerçekleşti. Avrupa’da kulüplerin korona tesiriyle uğrayacakları toplaminda zararın 8.7 milyar euroyu bulacağının altı çizilen rapora göre salgın önlemleri çerçevesinde mücadeleler boş tribünler önünde oynandığı amaciyla yapılamayan bilet satışlarından dört milyar euro, sponsorların çekilmesinden dolayı 2.7 milyar euro, yayın haklarından da 1.4 milyar avro kaybedildi.

Avrupa’da tasima harcamaları 2020 yaz döneminde tek evvelki seneye göre yüzde 39, 2021 ara tasima döneminde ise yüzde 56 azaldı. Avrupa’nın önde gelen liglerinden İspanya’da tek evvelki sene ama yüzde 37’si oranında tek tasima gerçek-leştirilirken, Fransa’da bu nispet %49, Almanya’da %50, İtalya’da %57, İngiltere’de %82 şeklinde gerçekleşti.

Türkiye ligi, pandeminin menfi etkilerine karşın tv haklarında yükselme yaşayan Avrupa’daki ender liglerden tek tanesi oldu.

Yayıncı kuruluşun 2020-21 sezonunun global yayın haklarında artırıma gittiği, tek evvelki sezondaki 2.4 milyar TL’nin 2.6’ya çıkarıldığı UEFA raporuna yansıdı. Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya benzeri kıtanın en kuvvetli liglerinde yayın haklarıyla alakalı içinde bulunulan asama hasebiyle sıkıntılar yaşandığı belirtilerken, Türkiye, Polonya, Belçika ve İsviçre benzeri ülkelerde istikbal büyümesinin ayni ritimde devam ettiğine dikkat çekildi.

Seyircisiz mücadelenin haftalık maliyeti: 85 milyon euro

Maçların seyircisiz oynanması hasebiyle yapılamayan bilet satışlarından dolayı kulüpler her hafta toplaminda 85 milyon avro istikbal kaybına uğruyor. Koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana alınan tedbirler hasebiyle tribünlere gelemeyen seyirci sayısının da takriben 210 milyon kişi olduğu alana çıktı. Rapora göre yaşanan bu olumsuzluklar hasebiyle 2020 senesinin başından bu yana 24 ülkeden 15 birinci ve 37 2. lig takımının ya ugras ettiği ligden çekildi, ya alakalı federasyon tarafından ligden atıldı veyahut tek iflas sürecinin içerisine girdi. Yapılan değerlendirmede “Pandemi özellikle gelirini hatri sayilir büyüklükte ölçüde tribüne gelen seyircilerden elde eden kulüpleri etkiledi” denildi. (Skorer)

Yayım tarihi
Spor olarak sınıflandırılmış , , ile etiketlenmiş

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir