“Türkiye’ye gelmem” diyen İrlandalı turist, hastalığının çaresini İstanbul’da buldu-haberi

Geçmişte Bir hayli hasta kisi tedavilerini gerçekleştirmek amaciyla Avrupa ülkelerine yönelirken Türkiye bu erken sağlık alanındaki atılımlarla sağlık turizminde yeryüzünde ön plana çıkıyor. İrlanda‘da yaşayan 36 yaşında olan öğretmen Kevin McIvor da Rehabilitasyonu amaciyla Türkiye’yi seçenek eden hastalardan oldu.

HASTALIĞININ ÇARESİNİ TÜRKİYE’DE BULDU

Skolyoz hastası Kevin McIvor, sırtındaki 60 derecelik eğrilik hasebiyle devinim sıkıntısı yaşıyordu. uzunca süre ameliyatı amaciyla araştırmalar yapan McIvor, Bir hayli doktordan tedavisinin güç tek ameliyatla mümkün olacağını öğrendi. vatan dışında kendisi benzeri var olan hastalarla iletişime geçen McIvor, rehabilitasyon amaciyla başka hastaların da tavsiyesiyle Türkiye’ye geldi. dahada evvel Bir hayli başarılı operasyona imzasini atan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay ile görüşen İrlandalı hasta, ameliyatını İstanbul‘da olmaya karar verdi. bugünü geldiğinde operasyon masasına yatan toy öğretmenin sırtındaki eğrilik operasyonla Tamamiyle giderildi. Prof. Dr. Ahmet Alanay, rehabilitasyon zamani ile alakalı bilgi verirken, McIvor, ameliyattan elde edilen sonuçtan mutluluk dolu olduğunu belirtti.

YÜKSEK RİSKLİ AMELİYAT BAŞARILI GEÇTİ

İrlandalı öğretmenin ameliyatı ile alakalı bilgi veren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, “Kevin’ın rahatsızlığı çocukluktan gelen tek rahatsızlık. Beyin sapının aşağı doğru yerleşmesi sonrası oluşan aslında bizim nöromusküler dediğimiz Başka bir deyişle sinir dokusuna bağlı olarak gelişen tek skolyozu mevcut. Yıllarca takip edilmiş, rastgele tek cerrahi rehabilitasyon önerilmemiş. ama nihayet senelerde çok ağırbaşlı sırt ağrılarının olması ve tekrar tek düşme sonrası tek hafta civarında yatmak zorunda kalması bacaklarında hissizlik olması hasebiyle bize başvurdu. Öncelikle beyin sapıyla alakalı orada sıkışmanın genişletilmesi ameliyatını önerdik, bu operasyon uygulandıktan ardindan da takriben olarak 60 küsur derece civarında çok kati skolyotik tek eğriliği vardı. Tam tek eğrilik düzelmesi sağlandı. Bu benzeri ameliyatlar sinir yaralanması açısından çok tehlikelidir ama bunu gayet iyi denetim ettik” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE GELMEM DİYORDU

Son dönemlerde vatan dışından Bir hayli hastanın Türkiye’yi seçenek ettiğini belirten Dr. Alanay, “Kevin İrlandalı, başka hastalardan aldığı tavsiyelerle bizi bulmuş, İrlanda basınında da tek haberi var. Türkiye’de operasyon yıllar evvel bana söylense, orada operasyon olacaksın deseler ‘hadi oradan derdim’ benzeri tek şey kullanıyor. Bize güvenip bize geldi, benim bildiğim hikayesi böyle. Çok ağırbaşlı tek sırt ağrısı vardı. Zannederim kendisi öğretmen işini yapamıyordu. Ameliyatta da gördüğümüz görünüm bu ağrıları açıklıyordu. hayat kalitesinde çok ağırbaşlı tek düzelme olacağını bekliyorum. Biz bu ameliyatı yapmasaydık eğer dahada çok genç, her sene üstüne ani çok derece ek ederek ağırbaşlı manada kalp ve akciğer problemleri de ileride oluşturacaktı. Dolayısıyla bunların hepsini engellemiş olduk” dedi.

HASTALIĞI NEDENİYLE İŞİNİ BIRAKMIŞ

Ameliyat sonrası Türkiye’yi seçenek etmesi ve geçirdiği harekât ile alakalı konuşan 36 yaşında olan öğretmen Kevin McIvor, “İlk düşündüğümden çok dahada iyi hissediyorum. Bu civarindan iyi geçtiği amaciyla rahatım. bu erken yürüyüşe çıkabildim, bunu yapabileceğimi düşünmüyordum. bendeniz tek öğretmenim. Nöromusküler skolyoz hasebiyle fiziki olarak çalışmayı bırakmak zorunda kaldım. ve şu vakit bu yasama dahada iyi bakmamı sağlıyor. hekimler benim amaciyla ümitliydiler ve şu vakit 36 yaşımdayım doktorlara minnettarım. Paskalya vaktinde denetim olmak amaciyla Türkiye’ye gelmiştim ve bana o zaman, ani çok ay öncesinde, Türkiye’ye hatri sayilir büyüklükte tek beyin ameliyatı amaciyla gideceğimi söyleseler, bunu dikkate dahi almazdım. Türkiye’yi seçmemdeki anne neden, bulunduğum yasamsal medya gruplarında benim benzeri hasta kisi olup doktorumuzu ziyaret eden veyahut hasta kisi çocuklarını gönderen Bir hayli kişi, doktorumun Sahiden 1. derslik olduğunu söyledi. Çok ama çok mutluyum” dedi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir