Türkiye’nin merakla beklediği Kabine toplantısı başladı! Risk haritası güncellenecek-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı saat 16:30’da Beştepe’de başladı. nihayet olarak dört değişik riziko grubuna bölünen ve kısıtlamaların bunun için göre düzenlendiği korona riziko haritasının değişip değişmeyeceği vatandaşların gündeminde yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu akşam Cumhurbaşkanlığı bakanlar heyeti Toplantısı sonrası ulusa seslenerek tertemiz renk kodlarını duyuracak.

RİSK HARİTASI GÜNCELLENECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantının anne gündem maddesi koronavirüs salgınıyla ugras olacak. İllerdeki olay artışı takip edilecek, koronavirüs riziko haritası güncellenecek.

GÖZLER üç BÜYÜKŞEHİRE ÇEVRİLDİ

Buna göre mümkün tertemiz tedbirler gözden geçirilecek. yol kısıtlamaları, restoran ve kafelerin durumuyla, surat yüze eğitimle alakalı kararlar illerin vaziyetine göre güncellenecek. Riskin arttığı şehirlerde kısıtlamalar da artacak. Güncellenecek haritada gözler özellikle üç ilde, nüfusun yoğun olduğu İstanbul, Ankara ve İzmir’de olacak.

AŞILAMA DA ELE ALINACAK

Toplantıda mutasyonlu virüsün seyri izlenecek. Öte yanda aşı çalışmaları, sevkiyatlar, aşı uygulaması ve türk mali aşı zamani de görüşülecek.

HARİTADA RENKLER NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Sağlık Bakanlığı haftalık olay sayısı 100 binde 10’un altındaki illerin “düşük”, 11-35 arasının “orta”, 36-100 arasının “yüksek”, 100’ün üstündeki illerin ise “çok yüksek” riskli’ sayılacağını açıklamıştı. bunun için göre; mavi düşük riskli, sarı ortada riskli, turuncu çok riskli, al çok fazla riskli sehirleri temsil ediyor. Renk kodlarının belirlenmesinde tek kriter olay sayısı değil, virüse ait Bir hayli veri değerlendiriliyor.

VAKA SAYILARI 15 BİNİ AŞTI

Açıklanan evvel haritayla 81 kent düşük, orta, çok ve çok fazla riskli olarak dört renk grubuna ayrılmıştı. 14 kent düşük, 28 kent orta, 22 kent yüksek,17 kent de çok fazla riziko grubundaydı. Ama aradan geçen müddette olay sayıları arttı. Haritanın açıklama ettiği tek Mart’ta 9 bin 891 var olan hergün olay sayısı, 15 bin hududunu da aştı.

Koronavirüs riziko haritasındaki nihayet durum:

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir