Türkiye Satranç Federasyonu'ndan, “23 Nisan Buluşması”-haberi

Türkiye Satranç Federasyonu(TSF), ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün hayat çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 81 ilden çocukların katılımıyla gerçekleşen mühim tek buluşmaya imzasini attı. Federasyon, “Hayallerimizi, Yarınlarımızı Büyütüyoruz” sloganıyla, 81 ilden eğitim kulüplerinden sporcuların da dahil olduğu 200’ü aşkın satranç sporcusu ile dijital platformda tek araya geldi. TSF Başkanı Gülkız Tulay’ın ev sahipliğinde gerçekleşen programda şiirlerle, marşlarla, şarkılarla 23 Nisan coşkusu yaşandı. 

TSF, pandemi döneminde de düzen ettiği etkinliklerle ulusal bayramları geniş katılımlı ve heyecanlı tek şekilde kutlamaya ayni ritimde devam ediyor. 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası’nda, “Türkiye ve Satranç İçin Hayalim” kampanyasını başlatan federasyon, 23 Nisan Heyecanını da bütün Türkiye’ye dijital ortamda yaşattı. Etkinliğin açılış konuşmasında reis Tulay, çocuklara “Çocuk Meclisi”nin açılacağının da müjdesini verdi.

İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile başlayan 23 Nisan Buluşması’nda satranç sporcuları, dünyanın evvel ve tek bebek bayramı 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile alakalı görüşlerini paylaştı. 23 Nisan Buluşması’na Ağrı’dan Tunceli’ye, Kırklareli’den Karaman’a civarindan çok sayıda satranç sporcuları birbirinden hususi performanslarını sergiledi. Kimisi 23 Nisan şiirleri okudu, kimisi enstrüman çaldı, kimisi ise şarkı söyledi. Etkinlik, bütün katılımcıların “Bugün 23 Nisan Hep Neşeyle Doluyor İnsan” şarkısını hep tek ağızdan söylemesiyle nihayet buldu.

 “YÜREKLERİMİZ, HEYECANIMIZ, SEVGİMİZ BİR OLDU”

Uzun müddettir süre gelen pandemi hasebiyle fiziki olarak tek arada olunamasa da, dijital yeryüzünde geniş katılımlı etkinlikler yapmaya ayni ritimde devam ettiklerini belirten TSF Başkanı Gülkız Tulay, 23 Nisan Heyecanını da çocuklarla birlikte yaşayabilmenin kendileri amaciyla çok mühim olduğunu söyledi. Tulay, “Bir çocuğumuzun gülüşü, mutluluğu dünyaya bedeldir. ulu Önderimizin çocuklara armağan ettiği bu hususi gün içinde en hususi kutlamayı dogruluk eden çocuklarımız amaciyla dijital yeryüzünde heyecanımızı, sevgimizi paylaştık. 23 Nisan Buluşması ile tekrar yüreklerimiz, heyecanımız ve sevgimiz tek oldu” diyerek şu ifadeleri kullandı: 

“TSF olarak pandemi döneminde sporun birleştirici gücü ile tek araya gelmeye, bütün zorluklara karşın bayramlarımızı heyecanla kutlamaya çalışıyoruz. Hanelerimizde geçirdiğimiz, 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan tek hafta evvel ‘Türkiye ve Satranç İçin Hayalim’ kampanyasını başlattık. Çocuklarımız başta olmak üzere, 7’den 70’e bütün vatandaşlarımız bayram Heyecanını yasamsal medyada paylaştı ve paylaşmaya da ayni ritimde devam ediyor. 23 Nisan’da da ülkemiz bütününe dağılmış kulüplerden ve 81 ilden 200’ü aşkın sporcumuzun bulunduğu çok hususi tek organizasyon gerçekleştirdik. 23 Nisan Heyecanını çocuklarımızın yürekleri, heyecanı, şarkıları, marşları, müzik resitalleri ile dijital platforma taşıdık. 

“ÇOCUK MECLİSİNİ AÇIYORUZ”

Bu hususi bayram vesilesi ile de tek müjde saglamak istiyorum. Sporcularımızın, velileriniz, antrenörleriniz ve kıymetli takim temsilcileri ile birlikte satranç sporunda dahada çok laf sahibi olması, taleplerini, sorunlarını ve çözüm tekliflerini interaktif tek şekilde iletmeleri amaciyla “Satranç Çocuk Meclisi”ni oluşturmaya karar verdik. 

Bu meclis ile çocuklarımızın istek ve isteklerini birinci elden iletilmesini sağlayarak, yaratıcı bebek aklının satranç sporuna yollar göstermesinde lider olmasını hedefliyoruz. Bu meclis oluşumu; çocukların satranç sporu ile tanışmalarında karşılaştıkları problemleri dile getirmesini, satranç sporunda kalıcı olmaları amaciyla neler yapılması gerektiğinin birinci ağızdan dinlenmesini, Tamamiyle çocukların taleplerinden oluşan uygulamalar ile çocuklarımızın satranç sporunu dahada da çok sevmeleri amaçlıyoruz. 

Detaylarını dahada ardindan açıklama edeceğimiz bu mecliste çocuklarımız laf sahibi olacak, projeler geliştirip, uygulamaya birlikte koyacağız. Bölgesel meclisler oluşturarak, bölgesel proje yarışmaları ve değişik aktiviteler düzenleyeceğiz. istikbal sene 23 Nisan Buluşmamızda satranç sporunun gelişimi amaciyla çocuklarımızdan gelen talepleri dinleyeceğiz. Dereceye giren projeleri açıklayarak, uygulama aşamasına geçeceğiz.

“İÇİMİZ umut İLE DOLDU”

23 Nisan etkinliği ile satranç sporunun dostluk, centilmenlik dolu ruhunu tekrar hissettik. Birbirinden yetenekli, aydınlık geleceğimizin temsilcisi çocuklarımızın gülüşü ile içimiz tekrar umut ile doldu, taştı. Biz, birbirimize bağlılığımız ile taraf yana olamasak dahi dijital yeryüzünde heyecanımızı, sevgimizi paylaşmayı başarıyoruz. Biz, tek olmayı, birlikte geleceğe umutla bakabilmeyi başarıyoruz. Etkinliğimize katılan bütün çocuklarımızın gözlerinden tekrar tekrar öpüyor, ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaya armağan ettiği bebek bayramında bütün çocuklarımızı sevgi ile kucaklıyorum. 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutsal olsun!”

  • buluşma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.