Türkan Şoray ve Kadir İnanır yıllar sonra buluştu-haberi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’nin yakın arkadaşı, gecekondu ve çiçekli kadın resimleri ile tanınan meşhur ressam İmren Erşen’in Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlarıyla oluşturulan ‘İmren Erşen Oya Müzesi’, unutulmaz tek törenle hizmete açıldı.

image small

YILLAR ardindan BİR ARAYA GELDİLER

Tarihi Odunpazarı bölgesindeki kent Müzeleri arasında yerini alan ‘İmren Erşen Oya Müzesi’nin açılışı, Yeşilçam’ın efsane isimleri Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın katılımıyla taçlandı.

image small

Uzun süre ardindan Eskişehir’de kameralar karşısına geçen Şoray ve İnanır, ehil yöneten Atıf Yılmaz’ın 1978 seneninde yayınlanan Asya ile İlyas’ın aşk hikayesini laf eden ‘Selvi Boylum al Yazmalım’ filmi ile Türk sinema tarihine damga vurmuştu.

Yaklaşık 10 senedir tek araya gelmedikleri öğrenilen Türkan Şoray ve Kadir İnanır, evvel kez Eskişehir’de müze açılışından taraf yana geldi.

image small

5 BİN PARÇADAN OLUŞUYOR

İmren Erşen’in köy köy gezerek tek araya getirdiği 5 bin parçadan oluşan, eşsiz oya örnekleri, yazmalar başta olmak üzere Anadolu kültürünün somut örneklerinin bulunduğu müzenin açılış töreninde, Şoray ve İnanır’ın da yer alması ülkemizin kültür, zanaat ve müzecilik tarihine de anlamlı tek not olarak kaydedildi.

image small

Başkan Büyükerşen’in davetiyle şehre gelen ve Eskişehirlilerin hatri sayilir büyüklükte alaka gösterdiği Türkan Şoray ile Kadir İnanır, kültürel kalıtın yaşatılmasına hatri sayilir büyüklükte katkı sağlayacak müzenin açılışında yer almaktan dolayı çok mutluluk dolu olduklarını ifade ettiler.

‘İmren Erşen Oya Müzesi’nin açılışına katılımları hasebiyle Şoray ve İnanır’a teşekkür eden ve açılış konuşmasını yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, şu ifadeleri kullandı;

*Türk sinemasının iki kıymetli ismi, hayranı olduğumuz Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a burada olmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. aynı zamanda Şoray ve İnanır’ın balmumu heykellerini de ilerleyen vakitte yapacağız.

*Müzeye ismini verdiğimiz İmren Erşen benim okuldan arkadaşımdır. İmren bu şehirde bu mahallede yetişen tek isimdir. Türkiye’de nerede ince iş, el emeği vardır orada Türk kadının izi vardır.

*Düğünlerde, mevlitlerde iyi gün içinde perişan gün içinde bu el emekleri hep hayatın içindeydi. İmren Erşen’e tek vakit artık geriye kalıcı tek kalıt bırakalım dedim. Bu müzede 5 binden çok eser var. İmren Erşen’den şimdi tek isteğim dahada var.

*Sadece meraklıların gezip de hayranlıkla bakacağı bu yapıtları nasıl yapıldığının öğretildiği tek çalışma bekliyorum. Bu öğretmenlik de hatri sayilir büyüklükte hizmettir. Bu iyi müze hayırlı olsun. Yakında Oya Müzesi’nin derhal peşinden Eskişehir’in 13.müzesi Hamam Müzesi’ni açacağız.

image small

“BEN YEMENİ TAKMAYI ÇOK SEVERİM”

Ressam İmren Erşen de yaptığı konuşmada, “Ben Eskişehirli olduğum amaciyla vefa borcu ödemek istedim. Bu Yılmaz Büyükerşen’in bana önerdiği tek işti. Umarım beğenirsiniz. Hoş geldiniz” dedi. Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray da çok hatri sayilir büyüklükte anlam taşıyan müzenin açılışında olmaktan çok mutluluk dolu olduğunu belirterek, “Bu iyi müze benim amaciyla çok anlamlı. Zira burada acı, gözyaşı, mutluluk her şey var. Onları içinde ayrı tek hayat var. Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’e bu hususi müze amaciyla çok teşekkür ediyorum. bendeniz yemeni takmayı çok severim burada da çok iyi örnekleri var” diye konuştu.

image small

“MÜZE DÜNYAYA DUYURULMALI”

Eskişehir’in çok hususi tek kent olduğunu belirten Kadir İnanır ise, “Eskişehir çok değişik tek şehir. Kentine nasıl sahip çıktığını görüyoruz. Başkanımıza bunun benzeri tek müze amaciyla teşekkür ediyorum. Bu müze bütün dünyaya duyurulmalı. Zira ülkemizin kültür ve yasamsal hayatının en mühim şahitleri bu müzede. Eskişehir’de olmaktan çok mutluyum” dedi.

image small

MÜZEYİ BİRLİKTE GEZDİLER

Konuşmaların derhal peşinden reis Büyükerşen, Türkan Şoray, Kadir İnanır ve davetliler ‘Al Yazmalım Selvi Boylum’ filminin unutulmaz müziği eşliğinde birlikte kurdeleyi keserek resmi açılışı gerçekleştirdi.

Açılış sonrası Şoray ve İnanır, müzedeki yapıtları dikkatle incelerken reis Büyükerşen ve İmren Erşen müze ile alakalı veriler aktardı. Müzenin gezilmesinin derhal peşinden İmren Erşen, Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a al yazma armağan etti.

Şoray ve İnanır al yazma takarak birlikte resim çektirirken, İmren Erşen Ayrı olarak Şoray’a tek de yemeni armağan etti. Açılış merasimi günün anısına çektirilen anı resimi ile sona erdi.

İMREN ERŞEN OYA MÜZESİ

‘Yer gök oya’ teması ile Anadolu milletçe sanatının el emeği göz nuru en iyi örneklerinin bulunduğu ‘İmren Erşen Oya Müzesi’, asırlardır süre gelen ve yüzlerce senelik deney ile alana çıkan milletçe eserlerini istikbal nesillere tanıtmayı hedefliyor.

İmren Erşen’in 5 bin parçalık eserin bağışıyla oluşturulan müzede, sedirli sergileme alanı, iki odadan oluşan sergi salonu, toplantı ve araştırma çalışmalarının yapılabileceği kütüphane, gelin odası, sünnet odası, Eskişehir kıyafetleri ile çeyizlerin sergilendiği ve ananesel yüklüğün örneklendirildiği üç güzeller odasının yanı sıra seyretme mekanı da bulunuyor.

Müzenin nadide yapıtları arasında yastık ve yorganlar, mobilya örnekleri, aynalar, yazma ve tülbentler, boncuk oyalardan üretilen perdeler, duvarda bulunan cam altı levhalar, varlıklı oya örnekleri ile oyaların kullanıldığı çeşitli gösterme biçimlerine yer veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir