Tunceli’de Delta varyantı alarmı! 52 kişi karantinada-haberi

Irak’ta yaşayan Tuncelili H.C. ve Irak tebaalı karısı E.A.F.A., tatillerini geçirmek üzere Tunceli’ye gelmek amaciyla evvel uçakla İstanbul‘a buradan otobüsle Erzincan‘a ardindan da Tunceli’nin Pülümür kazasina bağlı Aktik köyüne geldi. Vücutlarında kırgınlık hisseden çift, Tunceli hükümet Hastanesi’ne başvurdu. Çiftten ve onları hastaneye götüren sürücüden alınan numunede, Delta varyantı tespit edildi.

52 KİŞİ KARANTİNADA

Bunun üstüne sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, geniş çaplı filyasyon çalışması başlattı. Çift ile uçakta yanlarında oturan kişi ve otobüsteki yolcular dahil toplaminda 52 kişi, hanelerinde karantinaya alındı. Çift, köy dışındaki tek hanede yaşadığı amaciyla köyün karantinaya alınmadığı, sağlık durumlarının ise ağır olmadığı öğrenildi.

ÇİFT 20 GÜN EVLERİNDE KARANTİNAYA ALINDI

Konuyla alakalı İzah yapan Tunceli sağlık Müdürü Çağdaş Özdemir, salgına karşı aşının ehemmiyetini vurgulayıp, “İlimize Irak’tan gelen H.C. adli Tuncelili bay ve eşi E.A.F.A. adli Irak yurttaşı kadın, hastanemize başvurdu. Alınan numunelerde, ikisinde de Delta varyantı belirledi ve 20 günlüğüne hanelerinde karantinaya alındı. tayyare ve otobüs seyahatlerinde temaslı olduğu kişiler de tespit edildi. 50 kişi, önlem Emelli karantinaya alındı. Şu anda sağlık vaziyetleri iyi. Salgın amaciyla en mühim öğe aşıdır. bu yüzden insanlarımızı aşı olmaya çağrı ediyoruz. Delta varyantının yayılmaması amaciyla çift doz aşı, maske ve iki metre ara önem taşıyor” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir