TRT Genel Müdürlüğü’ne Mehmet Zahid Sobacı, TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ahmet Albayrak atandı-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Türkiye Radyo tv Kurumu‘na (TRT), görev süresi dolan TRT yönetim heyeti Başkanı ve genel Müdürü İbrahim Eren‘in adina genel Müdürlüğe Mehmet Zahid Sobacı, yönetim heyeti Başkanlığı’na ise Ahmet Albayrak atandı.

ÜYE SAYISI 9’A ÇIKARILDI

Yeni düzenlemeyle, evvelki yönetmelikte “Genel Müdür, yönetim Kurulu’nun başkanıdır” ibaresiyle aynı ad tarafından yürütüleceği anlatilan TRT yönetim heyeti Başkanlığı ve TRT genel Müdürlüğü fonksiyonları ayrıldı. böylelikle yönetim heyeti Başkanlığı “karar organı”, genel Müdürlük ise “icra organı” olarak etkinlik yürütecek. Yapılan değişiklikle TRT yönetim heyeti aza sayısı 7’den 9’a çıkarıldı.

GENEL MÜDÜR VE YÖNETİM heyeti BAŞKANI ATANDI

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan kararla da İbrahim Eren’in dört senelik görev süresinin dolmasıyla boşalan TRT yönetim heyeti Başkanlığı ve TRT genel Müdürlüğü ile yönetim heyeti üyeliklerine atamalar yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan kararla, TRT genel Müdürlüğü’ne Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, TRT yönetim heyeti Başkanlığı’na Prof. Dr. Ahmet Albayrak atandı.

İbrahim Eren, 2013’te TRT genel Müdür Yardımcısı, Temmuz 2017’de ise TRT yönetim heyeti Başkanı ve genel Müdürü olarak atanmıştı. Eren, dört sene genel Müdür Yardımcısı, dört sene da yönetim heyeti Başkanı ve genel Müdür olmak üzere 8 sene TRT’de görev yaptı.

YENİ YÖNETİM KURULU

Mükerrer sayıda bulunan kararla TRT yönetim heyeti azalarının ataması da yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan TRT’nin tertemiz yönetim heyeti şu isimlerden oluştu: Prof. Dr. Ahmet Albayrak, Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, Doç. Dr. Oğuz Göksu, Atakan Yılmaz, Mücahid Eker, Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin, Hilal Kaplan Öğüt, Meryem İlayda Atlas Çetin, Doç. Dr. Veysel Kurt.

PROF. DR. MEHMET ZAHİD SOBACI KİMDİR?

Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi halk idaresi Bölümü’nden 2001 seneninde mezun oldu. Sobacı, çok lisansını (2005) ve doktora (2009) eğitimini Uludağ Üniversitesi yasamsal Bilimler Enstitüsü politika Bilimi ve halk idaresi Anabilim Dalı’nda tamamladı.

2013 seneninde doçent ve 2020 seneninde profesör var olan Sobacı, uzmanlık alanları var olan halk idareninde reform, halk politikası ve yasamsal medya-siyaset ilişkisi üstüne çalışmalar yaptı.

“İdari Reform ve politika Transferi”, “Kuram ve Uygulamada halk Yönetimi”, “Social Media and Local Governments: Theory and Practice”, “Sub-National Democracy and Politics through Social Media” ve “E-Parliament and ICT-Based Legislation: Concept, Experiences and Lessons” adli kitaplara imzasini atan Prof. Dr. Sobacı’nın uzmanlık alanlarında ulusal ve beynelmilel mecmualarda çok sayıda makalesi yayımlandı.

2014 seneninde “Kamu Politikası: Kuram ve Uygulama” başlıklı editöryal çalışması ile yasamsal Bilimler alanında TÜBA Kayda kıymet eser (Mansiyon) ödülünü alan Sobacı, 2015-2018 yılları arasında düşünce kuruluşu SETA’da dahil politika alanında çalışmalar yürüttü.

2018-2021 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı İletişim reis Yardımcılığı görevinde bulan Prof. Dr. Sobacı, 2019-2021 yılları arasında medya İlan müessesesi yönetim heyeti Başkanlığı görevini de yürüttü. Prof. Dr. Sobacı, evli ve iki bebek babası.

PROF. DR. AHMET ALBAYRAK KİMDİR?

Prof. Dr. Ahmet Albayrak, 2003 seneninde Erciyes Üniversitesi iyi Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden fakülte birincisi olarak mezun oldu. 2005 seneninde çok lisansını Marmara Üniversitesi iyi Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat dalında, 2008 seneninde ise sanatta yeterliğini Marmara Üniversitesi iyi Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat dalında tamamladı.

Video, film, motion, resim, çizim, resim ve enstalasyonları ile dünyanın Bir hayli şehrinde mühim zanaat etkinliklerine katılan Albayrak, çeşitli mükafatlar aldı. 2013 yılında, IKSV desteğiyle Paris’te, Cite Internationale Des Arts’ta konuk sanatçı olarak ülkemiz stüdyosunda çalışmalar ve tertemiz projeler gerçekleştirdi. 2016 seneninde ise The American Turkish Society desteğiyle New York’ta School of Visual Art’ın çağrılı konuk sanatçısı oldu ve New York’ta ürettiği işlerinden oluşan “Anemotaxis” isimli solo tek sergi gerçekleştirdi.

Eserleri İstanbul Modern, Proje4L Çağdaş zanaat Müzesi, Moskova modern Sanatlar Müzesi (MMOMA) ve Cambridge Üniversitesinin yanı sıra İngiltere, Almanya, Fransa, cenup Kore, Hollanda, Meksika, Rusya, Makedonya benzeri çeşitli ülkelerde sergilendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığından dört sefer muvaffakiyet mükafat alan Prof. Dr. Albayrak, görsel iletişim tasarımı, etkin devinim eden görsel tasarımı, işitsel imge üretimi, iletişimsel estetik, dijital iletişim, zanaat ve basın, film-video sanatı, video mapping, tertemiz medya, yasamsal medya ve sanat, arşiv görselleştirme ve suni zeka, yazılı ve dijital medya estetiği, dijital imge dili ve zanaat diplomasisi benzeri konularda Bir hayli hususi ve resmi kurumda seminerler, konferanslar ve dersler vererek, çeşitli projeler gerçekleştirdi ve bu benzeri alanlarda ürettiği işlerle modern zanaat sergilerine ve çalıştaylara katıldı.

Çeşitli kurumlardaki yöneticilik, komisyon üyelikleri, jürilikler, bilirkişilik görevleri benzeri deneyimlerine ekstradan T.C ortada Bankasının vatan içi ve vatan dışındaki sergilerinin zanaat danışmanlığını ve küratörlüğünü de yürüten Albayrak, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’nde de dersler verdi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Hamdi Çelikbaş

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir