Thodex vurgunu sonrası CHP’den yeni talep: Meclis Araştırma Komisyonu kurulsun-haberi

Gündeme bomba gibi düşen Thodex vurgunu hakkıdna CHP’den araştırma talebi geldi. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, 400 bine yakın kullanıcısı olan Thodex’te 2 milyar dolarlık bir tutarın “buharlaştığı” belirtildi.

“YATIRIMCILARIN HİÇBİR GÜVENCESİ YOK”

Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vurgunu karşısında gereken yasal düzenlemelerin vakit kaybetmeden belirlenmesi ve hayata geçirilmesinin, devletin güvenilirliği açısından zorunluluk haline geldiği vurgulanan gerekçede, Thodex gibi aracı şirketlerin denetlenmediği ve buralara para yatıran vatandaşların hiçbir güvencesi olmadığı ifade edildi.

“ÇİFTLİKBANK VURGUNUNDAN DERS ÇIKARILMAMIŞ”

Gerekçede, “Son örnekten anlaşılıyor ki Çiftlik Bank vurgunundan da bir ders çıkarılmamış. İşte bu nedenlerle Türkiye’de kripto, dijital veya sanal para dolandırıcılığının boyutlarının ve türlerinin araştırılması, kamu kurum ve kuruluşlarının dolandırıcılıkla mücadeleye yönelik kurmuş olduğu mekanizmaların ve yasal mevzuatın incelenerek gerekli ek önlemlerin ivedilikle alınması, mağdurların zararının karşılanmasına yönelik hangi adımların atılabileceğinin araştırılması ve bundan sonra yaşanabilecek dolandırıcılıkların önüne geçilmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması gerekmektedir.” denildi.

CHP’li Tekin, konuya ilişkin açıklamasında, iktidarı, “suça ortak olmak istemiyorsa” önergeye destek vermeye çağırdı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Seval Ocak Adıyaman

Kaynak :haberler

Yayım tarihi
Siyaset olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir