Thodex vurgunu sonrası CHP’den yeni talep: Meclis Araştırma Komisyonu kurulsun-haberi

Gündeme bomba benzeri düşen Thodex vurgunu hakkıdna CHP’den araştırma talebi geldi. cumhuriyet milletçe partisi İstanbul mebus Gürsel Tekin ve arkadaşlarının imzasıyla TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, 400 bine yakın kullanıcısı var olan Thodex’te iki milyar dolarlık tek tutarın “buharlaştığı” belirtildi.

“YATIRIMCILARIN HİÇBİR GÜVENCESİ YOK”

Cumhuriyet tarihinin en hatri sayilir büyüklükte dolandırıcılık vurgunu karşısında koşul olan yasal düzen etmelerin vakit kaybetmeden belirlenmesi ve yasama geçirilmesinin, devletin güvenilirliği açısından zorunluluk haline geldiği vurgulanan gerekçede, Thodex benzeri aracı şirketlerin denetlenmediği ve buralara kazanç yatıran vatandaşların hiçbir güvencesi olmadığı ifade edildi.

“ÇİFTLİKBANK VURGUNUNDAN DERS ÇIKARILMAMIŞ”

Gerekçede, “Son örnekten anlaşılıyor ki Çiftlik Bank vurgunundan da tek ders çıkarılmamış. İşte bu nedenlerle Türkiye’de kripto, dijital veyahut sanal kazanç dolandırıcılığının boyutlarının ve türlerinin araştırılması, halk kuruluş ve kuruluşlarının dolandırıcılıkla mücadele vermeye baz alinarak kurmuş olduğu mekanizmaların ve yasal mevzuatın incelenerek İhtiyaç duyulan ek önlemlerin ivedilikle alınması, mağdurların zararının karşılanmasına baz alinarak hangi adımların atılabileceğinin araştırılması ve bundan ardindan yaşanabilecek dolandırıcılıkların önüne geçilmesi emeliyle Meclis Araştırma Komisyonu kurulması gerekmektedir.” denildi.

CHP’li Tekin, konuya ait açıklamasında, iktidarı, “suça müsterek olmak istemiyorsa” önergeye destek vermeye çağırdı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Seval ocakta Adıyaman

Yayım tarihi
Siyaset olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir