Thodex mağdurlarının avukatı konuştu: 650 bin dolar kaybedenler var-haberi

Thodex kripto kazanç platformunun kapanması ve CEO’su, kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer’in vatan dışına kaçmasının derhal peşinden başlayan süreçte binlerce kişi mağdur oldu. Bilişim Hukuk Derneği Başkanı ve Thodex mağdurlarının avukatı Kürşat Ergün, Thodex dava sürecini ve kripto kazanç borsalarına girerken mağdur olmamak amaciyla neler yapılmalı bunları değerlendirdi.

Thodex kazanç borsasının tek müddettir ikaz verdiğini söyleyen avukat Kürşat Ergün, “Birtakım öngörüler vardı bu borsanın akıbetiyle alakalı. Nihayetinde de fişi çekip Türkiye’den kaçtı görevli kişisi. Arama çalışmaları ayni ritimde devam ediyor. güvenlik siber birimleri konuyla alakalı analiz araştırma yapıyorlar. Ne yazık ki ülkemiz bunun benzeri hatri sayilir büyüklükte tek dolandırıcılık eylemiyle de karşı karşıya kaldı” ifadelerini kullandı.

“DÜZENLEME AÇIKLAMALARI akabinde BİR BİR ORTADAN KAYBOLMAYA BAŞLADILAR”

Thodex ve kripto kazanç borsa olayından ardindan zincirleme tek etki yaşandığını laf eden avukat Ergün, “Özellikle hükümet birimlerinden gelen düzen etme açıklamalarından ardindan da birtakım işlemlerinde hukuksuzluklar bulunan, doğru işlemler yapmayan borsalar tek bir ortadan kaybolmaya başladılar. İşlemlerini durdurmaya başladılar. Biliyorlardı ki hükümet denetimi bu manada başladığı andan bu yana bu hataları çok net tek şekilde tespit edilecekti. Dolayısıyla tek domino tesiri oluşturdu. Bu negatifliğin tespiti mananında ortada var olan tek gerçek. tek açıdan da bakıldığında olumludur. Zira işini doğru düzgün yapan ve hukuki kaidelere riayet eden borsaların ayakta kalabilmesi ve bu borsalar üzerinden işlem gerçekleştirilebilmesi yerine da müspet tek işlem oldu diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Avukat Kürşat Ergün başka ülkelerde kripto kazanç platformu oluşturulurken ağırbaşlı şartların olduğunu ve bu kurumlara bağlılık olduğunu söyledi. güç şartların adina getirildiği vakit ama izin alınabildiğini belirten Ergün, hükümet tarafından devamlı denetlendiğini bu sayede kullanıcıların mağdur olmasının önüne geçildiğini ifade etti.

“650 BİN DOLAR GİBİ MİKTARDA PARASINI KAYBETMİŞ var olan VAR”

Daha evvelce de kripto paralarla alakalı Bir hayli mevzuyla karşılaşıldığını söyleyen avukat Ergün, “Bu Thodex özelinde bakacak olursak yüzlerce kişi bizlerle bağlantıya geçti. Mağduriyetlerini dile getirdiler. ağırbaşlı manada meblağlar ortadan kaybolmuş kişiler var ve bunlarla alakalı adli işlemler amaciyla biz İhtiyaç duyulan işlemleri adina getiriyoruz. Savcılık adliye müracaatlarını yapıyoruz. hukuki haklarını tespit edebilmek, tutanak altına aldırmak yerine işlemlere ayni ritimde devam ediyoruz. Gelen talepler arasında, mağdurların başvurusu neticesi bizim gördüğümüz çok vahim birtakım vaziyetlerde var. özellikle 600-650 bin dolar benzeri miktarda parasını kaybetmiş olandan tutun, çoklukla dolar üzerinden kayıplar laf konusu. 15 bin dolar 20 bin dolar gibi. Bunlar inanılmaz paralar. Ne yazık ki bunların içinde bütün birikimlerini Hem de birikimleri dışında bankalardan kredi çekerek bu ortamlara girmiş var olan Bir hayli kişinin de varlığını tespit etmiş durumdayız. hatri sayilir büyüklükte beklenti içinde girmiş oldukları bu borsalardan ağırbaşlı manada zararlarla çıkmış durumdalar” açıklamalarında bulundu.

“KAYBEDİLDİĞİ vakit ÜZÜLMEYECEK MİKTARLAR ÜZERİNE BİRTAKIM İŞLEMLER YAPILMALI”

Vatandaşlara ikazlarda da bulunan Ergün, insanların bütün esya varlıklarını kripto kazanç üzerinde değerlendirmemesi gerektiğini belirtti. her vakit amaciyla bu platformlarda riskin olduğunu kaydeden Kürşat Ergün, “Siz almış olduğunuz kripto varlığı soğuk cüzdanınızda taşısanız dahi tek flash disk büyüklüğünde offline, rastgele tek müdahaleye açık olmayan cihazlardır. İşte tek flash disk büyüklüğünde tek şeyden bahsediyoruz. Bunun içinde kripto varlıklarınızı gizlemek başka gizleme koşulları açısından en ahenk gösteren ve en emin olandır. Bunda dahi mesele şifreyi unuttuğunuz vakit içinde ne civarindan miktarda kripto paranız olursa olsun ulaşamazsınız. Bu da tek mağduriyete neden olabilir. esas nokta insanların bütün varlıklarını bu ortamlarda değerlendirmemeleri. Kaybedildiği vakit üzülmeyecek miktarlar üstüne birtakım işlemler yapılması önemli” diye konuştu.

Düzenlemeler neticeninde kripto kazanç borsalarının dahada güvenlikli vaziyete geleceğinin altını çizen Ergün, şunları kaydetti:

“Denetlemeler neticeninde sicili temiz var olan yaptığı işlemler güvenlikli olduğu anlaşılan haklar işlemler gerçekleştiği anlaşılan borsalar üzerinde işlem uygulamak önemli. Şunu da unutmamak lazım borsalar kazanç gizleme yeri değildir. İnsanlar işlem yapmasa dahi Türk Lirası varlıklarını bu borsada gizleme ihtiyacı hissediyorlar. Bu da ağırbaşlı güvelik ihlaline neden oluyor. eğer bu borsada Thodex olayında olduğu benzeri benzeyen tek fiş çekme işlemi olduğu vakit sizin oradaki bütün varlığınız aynı anda rizikoya girmiş oluyor. titiz ve sakinimli olmak lazım.”

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.