TFF Başkanı Nihat Özdemir: MHK'yı 2 gün içinde göreve getireceğiz-haberi

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, beynelmilel Futbol ekonomi Forumu’nda açıklamalarda bulundu. 

İşte Nihat Özdemir’in açıklamaları:

Covid-19 pandemisi çıktığında ‘bu sezon oynanamaz’ sözlerine karşın hatri sayilir büyüklükte tek cesaret örneği göstererek bitirdik. bütün kulüplerimiz de sağlık kurulumuzun kaidelerine uydu. 2020-2021 sezonunu da seyircisiz oynama kararıyla tamamladık. Bu sezon da tribünlerimiz yüzde 50, localarımızı yüzde 100 olarak oynatmaya ayni ritimde devam ediyoruz. sağlık heyetimiz çalışma içerisinde. Hedefimiz stadyum kapasitelerini yüzde surat açmak.

Bu ay sonu itibariyle de amatör ve kadın liglerimize de başlayacağız.

4 Büyükler ve 1-2 Anadolu kulüplerimiz bankalarla anlaşma yaptılar. Sahiden bankalara da teşekkür etmeliyiz. Kulüplerimizin nefes almalarını sağladılar.

YAYIN İHALESİ HAKKINDA

Yayın ihalesini aralık-ocak aylarında sonuçlandıracağız. Kulüpler Birliği ile de istişare ederek, ligin tertemiz yayın çagi amaciyla yapılacak ihale zamani amaciyla tek danışmanla anlaştık. dahada evvelki ihalede anlaşma 5 yıllıktı biliyorsunuz, üç mü 5 mi olsun diye de şu anda istişare ediyoruz. 2.5 senedir görevdeyiz. Geldiğimiz evvel günden bugüne civarindan Kulüpler Birliği ile TFF’nin şimdiye civarindan yapmadığı sayıda toplantı yaptık. devamlı iletişim halindeyiz ve kulüplerimizi dinliyoruz. Her vakit istişare halindeyiz.

“HARCAMA LİMİTLERİNİ YÜZDE 25 AŞABİLECEKLER”

Takım harcama limitlerinin 3. sezonunu yaşıyoruz. Kulüplerimizin derhal hepsi 2019-2020’yi yüzde 30 ile tamamladı. geçen sezon da yüzde 15’e çektik. Bunu da yaptılar. Şimdi onları inceliyoruz. Geçip geçmedikleri belli olacak. Pandemi hasebiyle gelirleri düşen kulüplerimize bu yila mahsus olarak harcama limitlerini %25 aşabileceklerini belirttik.

“HEDEFİMİZ DÜNYA KUPASI İÇİN PLAY OFF OYNAMAK”

İnşallah ümidimiz Katar’daki hayat Kupası amaciyla play-off oynamak. Önümüzdeki iki mücadelesi alırsak, Norveç’in de nokta kaybı olursa allahın izniyle play-off oynama bahtımız doğacak. güç tek asama ama hedefimiz evvel kademede play-off oynamak. tertemiz hocamız Stefan Kuntz ile iddiamız ayni ritimde devam ediyor. Play-off sistemi de basit değil ama allahın izniyle oradan çıkarız.

“MERKEZ ortada hakem KURULU’NU iki GÜN İÇİNDE AÇIKLAYACAĞIZ”

Kulüpler ile aramızda tertemiz tek 5 kişilik çalışma grubu kurduk. MHK, VAR sistemi, gözlemci raporları, akraba ilişkileri, akraba hakemler ile alakalı çalışmaya başladılar. Bugünlerde tertemiz MHK başkanını atama edeceğiz. iki vakit içinde açıklayacağız.

“YABANCI SINIRLAMASINDA KESİN KARARLIYIZ”

Bu sene 8+3 olarak ayni ritimde devam etmekte yabancı kuralı. neden geldi bu? Süper Lig’de 8-9 takımın evvel 11’inde hepsi yabancı olarak çıktığı çok mücadele oldu. Biz kulüplerimize altyapıya önem vermelerini istedik. Kulüplerimiz vasati 6.9 yabancıyla oynuyor. Artık Beşiktaş ‘ta Fenerbahçe ‘de Galatasaray ‘da toy oyuncular takim formasi giyiyor. Bu isimlerin hepsi ileride ulusal takımda görev alacak. Biz bunu değiştirmesek Daha önceki sistem ayni ritimde devam edecekti. istikbal sezon yabancı kuralını 7+4’e, ondan ardindan da 6+5’e düşürmede kati kararlıyız. Galatasaray’da Kerem, Beşiktaş’ta Rıdvan ulusal takımın mühim oyuncularından oldu bu sayı dahada da artacak.

“KADIN FUTBOL TAKIMLARI İÇİN 24 TAKIMLI LİGİ DİZAYN EDİYORUZ”

Kadın futbol takımının evvel ateşini Beşiktaş yaptı. Teşekkür etmek gerekiyor. FIFA’nın futbol bütçesinin tek milyar dolarını kadın futboluna ayırdığını gördük. Biz de TFF olarak Kadın Ligi’ni oynatma kararı aldık. Ve Beşiktaş şampiyon oldu. yönetim heyeti kararıyla ‘Süper Lig’de var olan takımlar eğer kadın futbol takımlarını kurarlarsa, onları dolaysiz olarak Süper Lig’e alacağız’ dedik. Sağ olsunlar, 8 takım derhal kurdu ve 24 takımla ligi tasarim ediyoruz.

“GALİP GELİNCE SESİ ÇIKMAYANLAR TÜRK FUTBOLUNA zarar VERİYOR”

İnsanın olduğu her yerde hatali olur. Dünya, VAR sistemini ortada hakem hatalarını minimuma indirmek amaciyla bunun için başvurdu. perişan niyetin olmadığına her birimiz inanalım. takim başkanları, yetkililer ve teknik direktörlerden bu ricamdır. Galip gelince hiç sesleri çıkarmayan ama yenik olunca kendisinin hocası, futbolcusu amaciyla konuşmayıp neticesi hakeme bağlamak hiç doğru değil. Bu Türk futboluna çok hatri sayilir büyüklükte zarar veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir