Tarihi Uzunköprü’nün kaybolan ayakları gün yüzüne çıkarılacak-haberi

Osmanlı Padişahı Sultan II. Murad buyruğuyla 1426 seneninde yapımına başlanıp, dönemin baş mimarı Muslihiddin tarafından 1443 seneninde yapımı tamamlanan tarihi Uzunköprü‘nün restorasyonu amaciyla hazırlanan projenin ihalesi tamamlandı. Ergene Nehri üzerinde, 1393 metre uzunluğunda, 6,80 metre genişliğinde var olan köprü, 174 kemeri ile dünyanın en uzunca taş köprüleri arasında yer alıyor: Tarihi köprü, UNESCO hayat Kültür kalıtı belli tek süre Listesi’nde de yer alıyor.

KÖPRÜ RESTORE EDİLECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçtiğimiz 25 Aralık günü, Uzunköprü’yü ziyaretinde, köprünün restore edileceğini açıkladı. Karayolları genel Müdürlüğü de projeyi tamamlayarak ihaleye çıkardı. İhale sürecinin tamamlanmasıyla birlikte köprünün bulunduğu alan, demir bariyerlerle çevrildi.

Ergene Köprüsü olarak da Bilinen tarihi köprü kırılan kanat taşları, çatlayan tabanı ve bozulan taşları sökülerek yenilenecek. Özgün taşları aslına ahenk gösteren şekilde onarılacak var olan tarihi köprünün toprak altında var olan ayakları ise yapılacak kazıyla vakit yüzüne çıkarılacak.

“YILLARDIR VERDİĞİMİZ MÜCADELE neticeye ULAŞIYOR”

Uzunköprü kent Konseyi Başkanı Dr. Mehmet Akbal, “Yıllardan beri verilen ugras tek neticeye erişmek üzere. Restorasyon ihalesi yapıldı. Şantiye kurulma çalışmaları başlandı. Uzunköprü kent Konseyi olarak burada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Beklentimiz bu tarihi köprümüzün 1426-1443 yılları arasında yapıldığı benzeri Özgün haline getirilmesi. Tarihi tek kültür kalıtı olarak ülkemize ve dünyaya kazandırılması. Köprü Özgün olarak 1392 metre ve 174 kemerden oluşmaktadır. Kemerlerin yapıları değişik istek etmektedir. Bu köprünün Giderek genişletilmiş Ayrı olarak üç gözü toprak altında kalmış. Restorasyon esnasında kaybolan ayakların vakit yüzüne çıkarılarak, köprünün aslına ahenk gösteren vaziyete getirilmesi esas talebimiz. Uzunköprü ilçesinin kuruluşu Zati bu köprü. Köprüde çalışanlar amaciyla bu kent kurulmaya başlanmış. Uzunköprü kuruluşunu bu köprüye borçlu. Amacımız köprünün onarılarak, Şehirde ecnebi gezgin gelmesi” dedi.

“KÖPRÜ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Uzunköprülü Ali Güngül de “Tarihi köprümüz tek vakit evvel Daha önceki haline gelmesini istiyoruz. Restorasyon çalışmaları ile köprümüz onarılacak olması sevindirici. Bizim amaciyla bu köprü çok önemli” dedi. Hüseyin Gönülkopan ise, “Köprü tek vakit evvel onarılmasını bekliyoruz. Yıllardır hep söyleniyordu nihayet şimdi restore edilecek” şeklinde konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Kültür - Sanat olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir