Tarihi Kadıkalesi kazılarında 13’üncü yüzyıldan kalma insan iskeletleri bulundu-haberi

Kuşadası’nın Kadıkalesi Mahallesi’nde bulunan tarihi Anaia Höyüğü’nde 21 senedir kesintisiz süre gelen arkeolojik araştırmaların bu seneki ayağı nisan ayında başladı. takriben dört haftayı arkada bırakan kazı çalışmaları sırasında, şuurlu ekip tarafından açılan yarmalarda 5 tertemiz kabir keşfedildi. Kabirlerde 2’si çocuk, 5 insana ait iskelet bulundu. İncelemeye alınan iskeletlerde ölüme Kapı aralayacak travma izlerine rastlanmadı.

400’E YAKIN GÖMÜ OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

Kadıkalesi-Anaia Höyüğü’nden çıkan buluntuların sergilendiği Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbari Yıldız, “Kadıkalesi’nde anıtsal tek kilise bulunduğu amaciyla yurttaslar öldüklerinde bu kilisenin etrafına gömülmüşler. bulunan 5 mezardaki iskeletlerin duruş ve gömülüş tarzına baktığımızda Hristiyan dinine aza yurttaslar olduğunu görüyoruz. Mezarlarla alakalı yaptığımız antropolojik çalışma ayni ritimde devam ediyor. takriben iki bin 150 metrekarelik tek alanı kapsayan Kadıkalesi’nde 400’e yakın gömü olduğunu olasılık ediyoruz. alana çıkardığımız Kabirlerde da haç motifli kolye ve bileziklere sıkça rastlıyoruz” diye konuştu.

GEÇMİŞİ TARİH ÖNCESİ DÖNEME UZANIYOR

Kuşadası Belediyesi’nin verdiği destekle kazı çalışmaları yürütülen Kadıkalesi-Anaia-Höyüğü’nün geçmişi ‘Prehistorik’ (tarih öncesi) döneme civarindan dayanıyor. Kazılarda bugüne civarindan boyalı çanak ve çömlekler, taş baltalar ile topraktan yapılmış çeşitli kaplar bulundu. Hitit dönemine ait heykellerin de çıkarıldığı Anaia-Höyüğü’nde milattan ardindan 12’nci ve 13’üncü yüzyıllara ait sırlı seramikler, takılar, azize ikonası, Mermi damga baskıları ve o döneme ait hayvan ayak izlerinin bulunduğu 8 asırlık kiremit parçaları da çıkarılan buluntular arasında yer alıyor.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Eşber OKAYER

Yayım tarihi
Kültür - Sanat olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir