Tam kapanmanın ardından açılma nasıl olacak? Bakan Koca süreci anlattı-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tam kapanmayla alakalı mühim açıklamalarda bulunarak bayram sonrası amaciyla olay sayısı hedefinin 5 binin altında olacağına değin inancının olduğunu belirtti. Antalya, Isparta ve Burdur’da toplantılar yapan Koca, “Yaz döneminde 18 ıslak ve üstüne aşının bitirmesi gerektiği kanaatindeyim. 65 ıslak üstünü, yüzde 90’ın üzerinde aşılamayı amaçlıyoruz.” ifadelerine de yer verdi.

“TEDBİR ANLAMINDA HASSASİYET GÖSTERİLMELİ”

Hürriyet’e konuşan bakanimiz Koca, hatri sayilir büyüklükte şehirlerden kıyı kasabalarına göçü de değerlendirerek, “Doğrusu kalabalık ortamların salgının seyrini menfi etkilediğini iyi biliyoruz. Dar tek vakit diliminde yoğun tek çıkışın yaşanmaması amaciyla perşembe bugünü itibarıyla uygulanarak geçişlerin dahada dengeli olması hedeflendi. Doğrusu bu şekilde yoğun çıkışların olması müspet tek durum değil. Ayrı olarak gidilen yerde kalabalık ortamların oluşması, tek riziko taşıyor. O nedenle vatandaşlarımızın gittikleri ortamda birbiriyle teması olabildiğince önleyen tek davranış içinde olmaları gerekiyor. Bu virüsün insandan insana geçtiğini biliyoruz. dahada evvel tek buçuk metre mesafenin koruyabildiğini ama şimdi asgari iki metre ara olması gerektiğinden bahsediyoruz. Dolayısıyla kapalı ve kalabalık ortamlarda olunmaması noktasında tek çaba içinde olması gerekir. Bu anlamda, bu hareketliliğin tek riziko taşıdığını söyleyebilirim, ama önlem mananında hassaslik gösterilirse bu riskin dahada da azalacağı kanaatindeyim” ifadelerine yer verdi.

İşte bakanimiz Koca’nın açıklamalarından satır başları:

“Özellikle 17 hergün vakit diliminde İçişleri Bakanlığımızın kontrollü denetimleri var. Bu denetimler planlandığı şekilde Zati sürdürülecek ama yoğunluğun yaşandığı yerlerde denetimlerin dahada da yoğun olabileceğini söyleyebilirim.

“GÖÇÜN MUTASYONA neden OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

İngiltere mutasyonu, Hindistan mutasyonundan ardindan şimdi tek de Bodrum-Çeşme mutasyonu benzetmeleri yapılıyor. Bunun tek mutasyona neden olabileceğini düşünmüyorum ama kapalı ve kalabalık ortamlarda tek araya gelmelerle, olay artış rizikosu taşıdığını söyleyebilirim”

“TEMASIMIZ MİNİMUMA İNDİ”

Tam kapanmayla birlikte insanların teması minimalize edilerek, kalabalık ortamların oluşması önlenerek, olay sayısının olması koşul olan düzeye inmesini bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız 5 binin altı benzeri tek hedeften laf ettiler. bendeniz bu sayının bayram sonrasında olabileceğine inanıyorum. Şimdiden 30 binli rakamlara inmeye başladı. Bu hedefe erişebilmek amaciyla var gücümüzle çalışıyoruz.

“SÜREÇ DENGELİ BİR ŞEKİLDE İLERLEYECEK”

Tam kapanmadan ardindan asama dengeli tek şekilde ilerleyecek. Bunun basit hayatı da zorlayan tek asama olmaması amaciyla kontrollü geçişin dahada anlamlı olacağını düşünüyorum.

“AŞILAMALAR İSTEDİĞİMİZ GİBİ OLURSA, YAZ DÖNEMİ KONTROLLÜ GEÇER”

Önümüzdeki dönemin tedbirlere uyumla birlikte ve yoğun aşılamayla dahada kontrollü, dahada dengeli, salgının tesirinin dahada azaldığı tek döneme geçeceğimize inanıyorum. Yaz çagi bunun mümkün olduğunu düşünüyorum. olay sayılarının bayram sonrası belli tek düzeye doğru iniş göstermesi ve bunun devamında kontrollü tek geçiş dönemiyle sürdürülmesi ve Haziran nihayetinde 40 ıslak üstü vatandaşlarımızın aşılamasını sağlamakta kararlıyız. Devamında 18 ıslak üstünü aşılamayı sağlayabilirsek, yaz döneminin dahada kontrollü geçeceğine inanıyorum. hemide tedbirler hemide yaygın aşılama birlikte olacak.

“DÜNYADA AŞI SAVAŞI VAR”

Aşıların sevkinde çok mesele yaşanıyor. yeryüzünde aşı savaşının olduğunu hep söylüyorum. Hiçbir memleket hedeflediği aşıyı tedarik edemedi. bunun için aşı üreticisi var olan Almanya benzeri ülkeler de dahil. acele dönemde alabileceğimiz aşılarla alakalı sözleşmeleri uygulamak üzere yoğun çaba gösterdik. Sözleşmelere Niçin uyulmuyor? Şirketlerin uyumunda mesele yok, fabrika üretimde mesele yok ama ülkeler evvela kendisinin vatandaşlarını aşılamak istek ettikleri amaciyla imalatı ağırlıklı içeride kullanıyorlar. eğer sözleşme gereği nisan sonuna 100 milyon aşı gelmiş olsaydı şu vakit hiçbir sorunumuz yoktu. Çin aşısı, tedarikte yaşanan müspet gelişmelerle yakında planlandığı şekilde derhal sevk edilmeye ayni ritimde devam edecek. Ayrı olarak Sputnik V aşısının aciliyetli Kullanım Onayı da bu erken (dün) çıktı.

“UĞUR ŞAHİN İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜK”

Uğur Hoca ile gece yarım saatten çok konuştuk. Zati devamlı olarak görüşüyoruz. Haziran ayında 30 milyon doz aşıda mesele olmadığını söyledi. Şu anne civarindan BioNTech’ten 5 milyon doz aşı teslim edildi. İlave olarak mayıs ayı amaciyla tek milyon 100 bin doz dahada vermeyi planladılar. Toplamda 90 milyon doz aşının hangi aralıklarla teslim edilebileceğini konuşuyoruz.

“DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİ DEĞERLENDİRDİK”

Bilim Kurulu’nda dünyadaki örnekleri değerlendirdik. 6-8 haftalık vakit diliminde tek doz aşının yüzde 80’e varan oranda savunduğunu değerlendiren çalışmalar var. Bir hayli gelişmiş ülke, 3-6 aylık uygulamaya geçti. ülkemiz amaciyla 6-8 hafta arayla uygulanmasına karar verildi. tertemiz uygulamadan istifade etmek isteyenlerin evvelki randevularını değiştirebileceğini bildirdik. Ama tek iletişim meselesi yaşandı ve giderildi.

“50 MİLYON DOZ SPUTNİK AŞISI ALINACAK”

Sputnik’te 50 milyon doz aşı 6 ay içinde teslim edilmek üzere anlaşma imzalandı. aciliyetli Kullanım Onayı da bu erken (dün) İlaç ve Tıbbi aygıt Kurumumuz tarafından verilmiş oldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.