Tam kapanmadan kademeli normalleşmeye geçtik! İşte yeni dönemde marketlerin mesai saatleri-haberi

29 Nisan’da başlayan tam kapanma çagi bu erken 05.00’te sona erdi. Kademli normalleşmenin evvel mertebesi tek Haziran’da bitiyor ama sonrasında da ülkemiz Covid-19 önlemleriyle yaşamaya ayni ritimde devam edecek. İçişleri Bakanlığı, baş karışıklığını engellemek emeliyle dün, 17 Mayıs 2021 erken 05.00’ten bu yana uygulanacak kademeli normalleşme önlemlerine ait genelgeyi açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan kademeli normalleşme genelgesine göre market çalışma saatleri tekrar düzenlendi. Kısıtlamaların bitmesiyle başlayan normalleşme sürecinde manav, kasap, sektör yerleri benzeri yerler sokağa çıkma yasağında belli saatlerde çalışacak. Yayınlanan genelge kapsamında hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağında market çalışma vaziyeti belli oldu.

MARKETLERİN MESAİ SAATLERİ ne türlü OLACAK?

Marketler hafta içi ve hafta sonu açık olacak. Kademeli normalleşme sürecinde marketlerin hafta içi çalışma saatleri belirtilmedi. Sokağa çıkma yasağının başlama saati var olan 21.00’dan evvel marketlerin kapanması öngörülüyor.

Marketlerin pazartesi- salı- çarşamba- perşembe ve cuma günleri 09.00- 20.00 arasında hizmet vermesi bekleniyor. Hafta sonu ise marketler 10.00-17.00 arasında açık olacak.

Yayınlanan genelgede gün içinde binlerce ziyaretçisi var olan marketler ve semt pazarları amaciyla şu ifadelere yer verildi:

“Tam vakit sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak cumartesi-pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında etkinlik gösterebilecek, vatandaşlarımız mecburi ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Sokağa çıkma kısıtlaması tatbik edilen süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin Yalnızca ekmek satan bayileri (sadece ekmek ve unlu mamul satışı için) açık olacaktır.”

ZORUNLU İHTİYAÇ DIŞINDAKİ ÜRÜNLER HAFTA SONU SATILAMAYACAK

Genelgede marketlerde mecburi esas ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışındaki ürünlerin satışına tam vakit sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak var olan hafta sonlarında da destur verilmeyeceği belirtildi.

PAZARLAR HAFTA İÇİ KURULACAK

Pazaryerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında etkinlik gösterebilecek, hafta sonları ise pazaryerleri kurulmayacak.

ONLINE MARKET VE aş SİPARİŞİ 07.00-00.00 ARASI

İçişleri Bakanlığı kademeli normalleşme genelgesine göre online market ve aş sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.