Tam kapanmada camilerde cemaatle namaz kılınacak mı? Diyanet İşleri Başkanı Erbaş tartışmalara noktayı koydu-haberi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet TV ekranlarından canlı olarak yayınlanan ‘İyilik Vakti’ programının konuğu oldu. Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı‘nın (TDV) yardım faaliyetleri ile alakalı değerlendirmelerde bulundu. reis Erbaş, İdlib’te insanların çok güç şartlar altında yaşadıklarını belirterek, “3,5 milyon insan, derme çatma çadırlarda elektrik, susuz, Başka bir deyişle insan amaciyla gereksinim olarak gördüğümüz ne varsa onların olmadığı tek mekanda yaşadığını düşününüz. İşte biz, ülkemiz Diyanet Vakfı olarak devletimiz olarak başka sivil cemiyet kuruluşları olarak ne civarindan insana ulaşabiliyorsak onların hiç olmazsa zaruri ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

“ZEKAT HESAPLAMA İÇİN UYGULAMA GELİŞTİRDİK”

İslam’ın tek balans dini olduğuna dikkati çeken Erbaş, “Bu balansı ibadetleri ile buyrukları ile kuruyor. Bu balansı bozacak var olan davranışları da yasaklıyor. tekrar ediyorum, İslam dini yeryüzünde yurttaslar arasındaki dengeyi, huzuru, barışı, birlikte yaşama, birlikte huzur içinde hayata anlayışını gerçekleştirmek amaciyla ilkelerini oluşturmuş” diye konuştu.

Erbaş, TDV’nin vatandaşların zekatlarını hesaplayabilmeleri amaciyla tek uygulama geliştirdiğini ifade ederek, “Vatandaşlarımız, kardeşlerimiz zekatını nasıl hesap edebilecekler? Öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve ülkemiz Diyanet Vakfımızın web sitelerinde zekat hesaplama butonu var. Zekat hesaplama butonuna tıkladığınız vakit o yönlendiriyor. bu erken biz yönerge verdik, bütün müftülüklerimizin web sitelerinde de bu zekat hesaplama butonu olacak. Oradan yapabilirler veyahut en yakın müftülüğe gider kardeşlerimizin zekatını müftülükte arkadaşlarımız hesaplarlar” ifadesini kullandı.

“CAMİLERİMİZ AÇIK”

Erbaş, tam kapanma sürecinde camilerin açık olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kapanma günlerinde camilerde cemaatle namaz kılınacak. Kapanma günleri bundan evvel de oldu. Camilerimiz açık. Teravih namazı dış cuma ve vakit namazlarımız kılınıyor. Şu tek senedir defaatle sokağa çıkma kısıtlamaları yaşadık. Şimdi 17 vakit sürecek tek tam kapanma yaşıyoruz. Ne olur milletimiz, bu fedakarlığı madem yapıyoruz, çok titiz davranalım, dikkat edelim. Mesafeye, tedbirlere, maskeye, mesafeye, temizliğe ve başka tedbirlere riayet edelim. bütün kardeşlerimize buradan öneri ediyorum, rica ediyorum. Bu hastalıktan tek vakit evvel kurtulalım inşallah.”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Buğra OLAÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.