Tam kapanmada bankalar çalışacak mı? Bankalar Birliği kriterleri belirledi-haberi

Türkiye Bankalar Birliği, ‘tam kapanma’ çerçevesinde bankacılık işlemlerine ait duyuru yaptı.

Duyuruda, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin 26 Nisan 2021’de aldığı karar doğrultusunda, İçişleri Bakanlığının 29 Nisan-17 Mayıs’ta uygulanacak tam kapanma tedbirleri kararına istinaden, genelgede için sürelerde olabilitesi çok olmak üzere bankacılık hizmetleri ve uygulamaları ile alakalı TBB’nin alakalı hususlarda aldığı kararlara ait kamuoyuna bilgi verilmesinin faydalı görüldüğü belirtildi.

KURALLARA TAM UYUMA DİKKAT ÇEKİLDİ

Bankacılık hizmetleri ve şube uygulamaları ile çek işlemlerine ait ilanda şunlar kaydedildi:

“Alınan tedbirlerin başarıya ulaşabilmesi amaciyla kaidelere hassasiyetle uyulmasının İhtiyaç duyulan olduğu aşikardır. Bu bağlamda, kısıtlama süresince banka müşterilerinin işlemlerini şube dışı hizmet kanallarını kullanarak adina getirmeleri önem istek etmektedir. Bankalar toplum, alıcı ve çalışan sıhhatinin korunmasına azami ölçüde dikkat ederek, bankacılık hizmetlerini ve tediye sistemlerini kesintisiz olarak sürdürecektir.

BANKA ŞUBELERİ uygun SAYIDA çalisan İLE 10.00-16.00 içinde HİZMET VERECEK

Banka şubeleri 10.00-16.00 saatleri arasında, sayıları banka yönetimlerince belirlenecek şekilde ve uygun sayıda çalisan ile hizmet verecektir. Banka müşterileri bölgelerindeki açık şubelere ait bilgiye alakalı bankaların internet sitesi ve başka iletişim kanallarından ulaşabilirler.

“Çek işlemlerinde, banka şubeleri kısıtlama süresince açık olduğundan banka şubesine gelen müşterinin (çek hamilinin) çekini ibraz ederek, hamil sıfatı ile işlem yapılmasını istek etmesi seklinde hesapta kazanç varsa çek ödemesi gerçekleştirilebilecek, çekin karşılığı hesapta var değilse muhatap banka tarafından konuya ait mevzuat hükümlerine göre işlem yapılabilecektir.

Sokağa çıkma yasağı hasebiyle hamili olduğu çeki bankaya ibraz edemeyen çek hamilleri ise Türk Ticaret Kanunu’nun 811. madde hükmünden yararlanabilecektir.”

Duyuruda, sokağa çıkma yasağı ve bu kapsamda işlem yapılmak istenen banka şubesinin kapalı olması hasebiyle 30 Nisan-14 Mayıs’ta bankalara var olan edimlerini vadesinde adina getiremeyecek var olan müşterilere, müşterilerin talebi ve taraflarca uzlaşılması kaydıyla edim sürelerinin uzatılması hususunda üyelere tavsiyede bulunulmasına karar verildiği bildirildi.

Duyuruda, edimlerini vadesinde adina getiremeyebilecek var olan müşterilerin TBB riziko Merkezi’ne yapılan bildirimlerinin riziko Merkezi Genelgesi’nin Mücbir Haller Uygulaması’na göre yapılmasının üyelere hatırlatılmasına ve tavsiyede bulunulmasına karar verildiği de aktarıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.