Taliban’ın istediği oldu! ABD ve NATO, Afganistan’dan tamamen çekileceğini açıkladı-haberi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ müdafaa Bakanı Llyod Austin konuyu Brüksel’de NATO müttefikleriyle görüştü. Blinken evvel açıklamasında, “Afganistan’daki güçleri Haneye art getirme zamanı geldi. Müttefiklerimizle, NATO genel Sekreteri’yle baştan beri tesis ettiğimiz ilke üzerinden yakın çalışmak amaciyla buradayım; Başka bir deyişle birlikte girdik, birlikte ahenk sağladık, birlikte çıkıyoruz” dedi.

BIDEN BUGÜN AÇIKLAMA YAPACAK

Blinken ayrıca, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden’ın bugün, Afganistan’daki askerleri art çekme planı ile alakalı tek İzah yapacağını söyledi.

İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan üst düzey tek NATO diplomatı ise, Biden’ın 11 Eylül’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ güçlerini tümüyle çekme tasarınına hiçbir müttefik ülkenin karşı çıkmasının beklenmediğini söyledi. NATO dışişleri ve müdafaa bakanları bu erken video konferans yoluyla Afganistan’dan çekilme tasarılarını masaya yatıracak.

TALİBAN: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ÇEKİLİRSE GÖRÜŞMELERE KATILIRIZ

ABD Daha önceki başkanı Donald Trump döneminde masaya oturan, Bir takım konularda anlaşan Afgan hükümeti ve Taliban, barış görüşmelerini yürütmeye ayni ritimde devam ediyor.

Rusya’daki nihayet görüşmede Taliban, görüşmelerin devamı amaciyla Amerikan askerlerinin Afganistan’dan çekilme şartını yinelemişti.

Bir sonraki toplantı, 24 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak.

Taliban’ın Katar’daki Siyasi Bürosu Sözcüsü Muhammed Naim Vardak, yabancı güçler ülkeden çekilmeden Afganistan konulu hiçbir konferansa katılmayacaklarını belirtmişti.

11 EYLÜL’DE ÇEKİLECEK İDDİASI

Beyaz Saray yetkilileri, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ medyasına yaptıkları açıklamada, reis Joe Biden’ın Afganistan’daki Amerikan güçlerinin 11 Eylül’de bu ülkeden ayrılacağını söyleyeceğini bildirdi.

ABD, geçen sene Trump yönetiminin Taliban ile görüşmelerde verdiği nihayet süre var olan Mayıs’a civarindan çekilmeyi kaçırmış olacak. tertemiz çekilme tarihi hayat Ticaret Merkezi ve Pentagon’a düzen eden saldırıların 20. seneye eşit gelecek. Biden da dahada evvel tek Mayıs’a dek çekilmenin güç olacağını söylemişti.

ABD ve NATO yetkilileri, Taliban’ın şu anne dek şiddet olaylarını azaltma taahhütlerini adina getirmediğini belirtiyor. Gazetecilere bilgi veren üst düzey tek yönetim yetkilisi, Taliban’a çekilme esnasında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ güçlerine saldırırlarsa “güçlü tek cevapla karşılaşacakları” ikazı yapıldığını söyledi. Yetkili, Biden’ın acele tek çekilmenin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ güçlerini rizikoya atacağını düşündüğünü vurguladı.

NATO MÜTTEFİKLERİNE BİLGİ VERİLECEK

Biden’ın çekilme duyurusunu bu erken kendisi yapması bekleniyor. ABD’nin çekilme duyurusu, Taliban ve Afgan yönetiminin ABD’nin öncülüğünde Türkiye’de bu ay yapılacak konferansa katılmayı onay ettiğinin açıklama etmesinden ardindan geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve müdafaa Bakanı Lloyd Austin’in Çarşamba bugünü kararla alakalı olarak Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO müttefiklerine bilgi vermesi bekleniyor.

2 BİN KAYIP, TRİLYONLARCA dolar degerinde HARCAMA

ABD, 2001’den bu yana süre gelen tarihinin en uzunca süreli savaşında iki bin askerini kaybetti ve trilyonlarca dolar harcadı. geçen sene Şubat ayında imza adan anlaşma, Taliban’ın sözlerini tutması seklinde bütün askerlerin 14 ay içinde çekilmesini öngörüyordu. Taliban’ın taahhütleri arasında, El kaide ve başka militan grupların kontrolleri altındaki alanda etkinlik göstermesine destur vermemek ve ulusal barış görüşmelerine ayni ritimde devam etmek bulunuyordu.

Taliban ise, Afgan hükümetiyle görüşmelere başlamak için, esir takası yapılmasını ve binlerce mensubunun hür bırakılmasını istiyordu. Eylül 2020’de Doha’da başlayan surat yüze görüşmelerde Daha mühim tek ilerleme sağlanamadı.

Taliban, anlaşma uyarınca beynelmilel güçlere saldırılarını durdursa da, Afgan hükümetiyle savaşmaya ayni ritimde devam etti. Taliban geçen ay, tek Mayıs’a dek çekilmezlerse tekrar yabancı güçlere saldıracakları tehdidinde bulunmuştu.

Nihai tek anlaşmaya varılmadan yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi halinde, Taliban’ın bütün ülkede iktidar olabileceğinden korkuluyor. NATO misyonu kapsamında, ABD’nin Afganistan’da takriben 2500 askeri bulunuyor.

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir