Süper Lig’i şampiyon tamamlayan Beşiktaş, çok ciddi bir gelirin de sahibi oldu-haberi

Süper Lig’de bu sezon toplaminda üç milyar Lira var olan yayın gelirinin yüzde 4’ü ülkemiz Futbol Federasyonu, yüzde 14’ü de asagi ligler amaciyla ayrılıyor. art var olan iki milyar 460 milyonluk istikbal de “ayak bastı parası” ile performans ve geçmiş şampiyonluklara göre 21 kulübe pay ediliyor.

Elde edilen gelirin yüzde 37’si 21 kulübe eşit tek şekilde “ayak bastı parası” olarak verilecek. bunun için göre bu sezon Süper Lig’de ugras eden takımlar, 910 milyon liralık parayı 43’er milyonluk eşit paylar şeklinde bölüşecek.

Kulüplere verilecek iki milyar 460 milyonun liranın yüzde 46’sı performans primi olarak dağıtılacak. bunun için göre tek milyar 130 milyon lira, galibiyete 2,7 milyon lira, beraberliğe ise 1,4 milyon Lira olacak kulüplere verilecek.

Toplam paranın yüzde 11’i Başka bir deyişle 270 milyon Lira da Süper Lig’de dahada evvel şampiyonluk yaşayan takımlara şampiyonluk sayısına göre pay edilecek. bunun için göre ise Türkiye’nin en üst düzey liginde mutluluk dolu sona ulaşan takımlar, şampiyonluk başına 4,2 milyon Lira kasasına koyacak.

Ayrıca takriben 145 milyon Lira da evvel 6’ya giren takımlara sırasına göre dağıtılacak. Ligi şampiyon tamamlayan takım takriben 50 milyon lirayı elde edecek. Sıralamadaki başka takımlar ise üstten aşağıya doğru azalan tek şekilde paylarını alacak.

Beşiktaş “ayak bastı parası”ndan 43 milyon, geçmiş 15 şampiyonluktan 63 milyon, sezon sonu sıralamasından takriben 50 milyon, performans priminden ise takriben 80 milyon Lira alacak. Beşiktaş’ın toplaminda geliri 230 milyon lirayı geçecek.

DEVLER LİGİ GELİRİ MÜHİM

Süper Lig’de şampiyon var olan Beşiktaş, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılması seklinde derhal hemen Süper Lig’de tek sezonda ele geçirdiği geliri kasasına koyacak.

Beşiktaş’ın direk “Devler Ligi” gruplarına katılması amaciyla İngiltere Premier Lig’de sezonun sıralaması ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde hangi takımın kupayı kaldıracağı mühim oyun oynuyor.

Şampiyonlar Ligi finalinde Premier Lig şampiyonu Manchester City ile aynı ligin takımı Chelsea karşı karşıya gelecek. Kupayı Manchester City kazanası vaziyetinde Süper Lig şampiyonu durum gereği direk UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarına katılacak. Bu vaziyette Süper Lig şampiyonu takriben 20 milyon Euro’luk istikbal elde edecek. Takımın sezon içinde Şampiyonlar Ligi’nden elde edeceği performans primleri de ekstra istikbal olarak hanesine yazılacak.

Mutlu sona Chelsea ulaşırsa Süper Lig şampiyonunun gruplara kalabilmesi amaciyla Londra temsilcisinin ligini evvel 4’te bitirmesi gerekiyor. Chelsea kupayı kaldırır ve liginde evvel 4’e giremezse Süper Lig şampiyonu “Devler Ligi”ne elemelerden başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.