“Soykırım” yalanına tepkiler çığ gibi! Açıklamalar peş peşe geldi, ABD Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı-haberi

Dün ak Saray’dan 1915 olaylarına ait yapılan açıklamada, evvelki başkanların  ters tek tutum benimsendi. Joe Biden ile ABD, evvel kez olaylara ait “soykırım” olarak baktığını açıkladı.

ABD BÜYÜKELÇİSİ, DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞRILDI

Skandal ifadeye peş peşe reaksiyon yağarken Dışişleri Bakanlığı da karara ait AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Büyükelçisi Satterfield Dışişleri’ne çağırdı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri bakanimiz Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal tarafından onay edilen Büyükelçi Satterfield’a, mevzubahis izaha baz alinarak kuvvetli tepkinin iletildiği ifade edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu çerçevede, tarihi ve hukuki rastgele tek destekten yoksun var olan bu izahı onay edilemez bulduğumuz, tümüyle reddettiğimiz ve en kuvvetli şekilde kınadığımız ifade edilmiştir. izahın beynelmilel haklar itibariyle hükümsüz olduğu, Ayrı olarak Türk halkını derinden incittiği ve ilişkilerimize onarılması güç tek yara açtığı kayda geçirilmiştir.”

“İLKEL HESAPLARIN ÜRÜNÜ BİR AÇIKLAMADIR”

Ortalığı ayağa kaldıran izaha iktidar ve muhalefetten müsterek tek şekilde çok kuvvetli reaksiyon geldi. İşte o tepkiler…

Dün Ermeni pkk terör örgütü ASALA tarafından şehit edilen diplomatlarımızın kabrini ziyaret eden TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanı Mustafa Şentop, Biden’ın açıklamasının derhal peşinden “Tarihi ve hukuki hiçbir değeri olmayan, ilkel siyasi hesapların ürünü tek açıklamadır. 1981’deki eş izahın nasıl Türkiye’ye tek zararı olmamışsa bunun da zararı yoktur; ama Türkiye-ABD ilişkilerini zehirleyecek niteliktedir” dedi.

“ŞİDDETLE KINIYORUZ”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise “ABD Başkanı Biden’ın, 1915 seneninde Osmanlı Devleti’nde yaşanan olaylar ile alakalı tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksun ve asılsız iddiaları esas alan izahını hiçbir suretle onay etmiyor ve şiddetle kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“CAHİLCE AÇIKLAMA TARİHİ DEĞİŞTİREMEZ”

AK Parti genel reis Vekili Binali Yıldırım, kınama mesajında şu ifadelere yer verdi: “1915 Olayları’na baz alinarak siyasi saiklerle yapılan bu cahilce İzah tarihi değiştiremez, gerçekleri örtemez. Tarih, tarihçiler tarafından değerlendirilmeli politikler hakikate saygı göstermelidir. Tarihsel desteği olmayan bu suçlama yok hükmündedir, tümüyle reddediyoruz.”

“SİZE VİETNAM’I HATIRLATIRIZ”

AK Parti genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, açıklamasında “Tarihsel gerçekler, siyasi beklentiler uğruna yalanlarla değiştirilemez. Hiçbir somut veri ve bilgiye dayanmayan bu yalanı alana atanlar ve bunu kabullenenler tarihin surat karalarıdır. Ermeni lobilerine yaranmak yerine Türkiye’ye bu iftirayı atanlara, Vietnam’da, Bağdat’ta, Felluce’de döktükleri kanları, Hiroşima ve Nagazaki’ye attıkları atom bombasıyla çocuk, kadın demeden kuruttukları nesilleri hatırlatırız.” dedi.

“İLİŞKİLERİMİZE zarar VERİR”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, mesajında şu sözleri paylaştı: “ABD Başkanı’nın 1915 olaylarına ait “soykırım” ifadesini kullanmasını kınıyoruz. Soykırım iddiası, aziz milletimize atılmış hatri sayilir büyüklükte tek iftiradır. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı’nın, tarihi gerçeklerle bağdaşmayan bu izahları Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vermeye baz alinarak tek girişimdir.”

“İFTİRA KAMPANYASI ASILSIZDIR, HAYASIZDIR”

Açıklamaya en kati reaksiyon ulusalci devinim partisi genel Başkanı hükümet Bahçeli’den geldi. Bahçeli, “Türk milletinin haysiyetli geçmişinde ne soykırım mahcubiyeti ne de katliam zilleti vardır. Tarihimiz her konuda olduğu benzeri bu konuyla alakali da tertemizdir ve bu kapsamda hiç kimseye delil borcumuz da yoktur. 1915 olayları çevreninde kurulan iftira kampanyası asılsızdır, hayasızdır. 1915 olaylarının içyüzüne heyecan saranlar, art planındaki sebeplere alaka duyanlar evvel iş olarak tozlu raflarda bekletilen arşiv kayıtlarını incelemekle, namuslu ve objektif araştırmalar yapan bilim insanlarının çalışmalarını okuyup değerlendirmekle mükelleftir. Biden’in skandal ve sakat açıklamasıyla Türkiye-ABD ilişkileri bundan ardindan bambaşka tek mecraya savrulma rizikosu taşımaktadır. arkadaşlık ve stratejik bağlar kurduğu tek ülkeye, soykırım gölgesi düşürmeye kalkışan tek zihniyetle muhtemeldir ki hiçbir şey eskisi benzeri olmayacaktır.” dedi.

“ONARILMAZ YARALAR AÇACAK”

Ana muhalefet partisi CHP’den izahı ie Parti Sözcüsü Faik Öztrak yaptı. Metinde, şu ifadeler yer aldı: “ABD Başkanı Joseph Biden’ın 1915’te yaşanan üzüntü olayları “soykırım” olarak nitelemesi hatri sayilir büyüklükte tek yanlış olarak tarihe geçmiştir. Bu İzah Türkiye–ABD ilişkilerine olduğu kadar, Ermenistan halkı ile ülkemiz halkı arasında tek uzlaşıya ulaşılmasına da menfi etki yapacak ve onarılması güç yaralar açacaktır. 1915 olayları Türklerin ve Ermenilerin hafızasında hatri sayilir büyüklükte travmaya neden var olan tek trajedi, tek felaket olarak iz bırakmıştır. Bu travmanın giderilmesi bu tür açıklamalarla mümkün değildir.”

“KENDİ TARİHİNİZE BAKIN”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: “Milletimiz bu coğrafyada Yunus’un, Mevlana’nın hoşgörü; Mustafa Kemal Atatürk’ün barış ilkesiyle yaşamış, yaşamaya da ayni ritimde devam edecektir. Siyasi çıkar peşinde var olan devletlerin evvela kendisinin tarihlerine bakmasını öneri ediyor, yapılan izahları şiddetle kınıyorum.”

“YOK HÜKMÜNDEDİR”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: “ABD yönetiminin 1915 olayları ile alakalı ifadelerini şiddetle kınıyorum. Bu hatri sayilir büyüklükte tek yanlıştır. ülkemiz Cumhuriyeti’ni töhmet altında bırakmaya baz alinarak bu ve benzeyen kararlar tarafımızca yok hükmündedir.”

“TÜRK MİLLETİNİN ONURUNA SALDIRI”

İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener: “Biden’ın açıklaması, tarihi gerçeklerden ırak olup Türk milletinin onur ve itibarına baz alinarak ağır tek hücum niteliğini taşıyor. Siyasi ve ahlaki mesuliyet gözetilmeden dile kazançlan sözde “soykırım” ifadesinin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı tarafından kullanılmasının ülkelerimiz arasındaki ilişkilere ağır tek zarar vereceği şüphesizdir. Bunun yanında, yapılan telefon görüşmesinde bu niyet işitildiğinde, ahizenin Biden’ın yüzüne kapatılamamış olması, NATO Zirvesi vesilesiyle müzakere beklentisinin hâlen de sürdürülmesi, iktidarın bu densiz ve dengesiz ilişkideki acizliğinin ifşasından başka tek şey değildir. Bu itibarla, sözde “soykırım” lafını ağzına alanları, tarihi tekrar yazmaya çalışanları, bunun için koşul olan Cevabını veremeyenler ile mevsimlik ve konjonktürel siyasi çıkarları iki memleket halkı arasındaki arkadaşlık ilişkisine seçenek edenleri, bu vesileyle en şiddetli şekilde kınamayı tek görev addediyorum.”

EKONOMİ DÜNYASI DA TEPKİ GÖSTERDİ

Ekonomi dünyası da Biden’ın açıklamasına reaksiyon gösterdi: Türkiye-ABD İş Konseyi, “Tarihsel gerçekliklerle bağdaşmayan bu talihsiz açıklamaların iki memleket arasındaki köklü ve çok yönlü arkadaşlık ilişkilerinin ruhuna ters olduğu aşikârdır” izahı yaptı. ülkemiz Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dış ahenk gösteren ücret İlişkiler heyeti Başkanı Nail Olpak, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç de izahı kınadıklarını açıkladı.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir