Soyer: İçim kan ağlıyor-haberi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin (İESOB) 26. alışılmış olan genel Kurulu’na katıldı.

“ESNAF KEPENK KAPATIYOR”

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin var başkanı Zekeriya Mutlu’nun tek aday olduğu genel Kurul’da konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ülkedeki ahenk gösteren ücret krize değinerek “Çok sayıda çalışan amaciyla öğle yemeğini tek restoranda aş dahi artık lüks. haneden işe taşınan sefer tasları her geçen vakit artıyor. Esnaf kardeşlerim, biliyorum. hemide yükselen maliyetler ayni vakitte da azalan alıcı hasebiyle iki defa zarar ediyorsunuz. vakit geliyor, siftah yapamıyorsunuz. Kepenk kapatıyorsunuz. Bunları hepsini çok iyi görüyorum ve gördüklerim karşısında tıpkı sizin benzeri içim kan ağlıyor” dedi.

image small

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güç günler geçiren esnafa destek olmak amaciyla çalışmalarını sürdürdüğünü de belirten reis Soyer, “Pandemide yanınızda olduk. ahenk gösteren ücret krizde de yetkilerimiz dahlinde bütün adımları esnaf odalarımızla birlikte atmaya ayni ritimde devam edeceğiz” diye konuştu.

İzmir’i esnaf ve zanaatkârların kurduğunu da söyleyen reis Soyer, şu ifadeleri kullandı;

*Esnafımız bizim şerefimizdir. Hep söylediğim gibi; biz her her halükarda Yalnızca iyilikte yarışmaya ayni ritimde devam edeceğiz. bunun benzeri davranmak, esnafımıza ve şehrimize karşı boynumuzun borcudur.

*Sizler de biliyorsunuz ki ekonominin güçlenmesi, ani çok kişinin veyahut tek zümrenin zenginliği ile değil, çarşı pazardaki bereketle ölçülür. Bu da ama demokrasi ile mümkündür. Zira demokrasi demek hemide şeffaflık ayni vakitte da tek arada yaşamaktan yola çıkan tek katılımcılık demektir.

*Eğer bunlar yoksa, bu kentin, bu memleketin ürettiği refah Yalnızca birilerinin zenginleşmesine yarar. Ama demokrasi varsa o şehrin ürettiği refah adil tek şekilde paylaşılır. Ve refah herkese yeter. Demokrasi olmadan zenginleşmek de mümkün. Ama demokrasi varsa her biri adil tek şekilde üretilen refahtan hissenini alır.

image small

ESNAFIN YAŞADIĞI ZORLUKLARI ANLATTI

Demokrasinin dört esas direğinin bulunduğunu belirten reis Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Birincisi doğamızla uyum, ikincisi geçmişimizle uyum, üçüncüsü değişimle uyum, dördüncüsü de birbirimizle uyum. Doğamızla uyum, parçası olduğumuz doğaya sahip çıkmak demek.

*Geçmişimizle ahenk ise eğer geçmişimizi bilmiyorsak tek istikbal inşa edemeyiz demek. Eğitim, teknoloji, e-ticaret… Bunların hepsi değişim demek. İşte bunu yakalamak gerek. nihayet olarak birbirimizle uyum…

*Kapıdan içeri girdiğim anda gördüğüm görünüm beni çok heyecanlandırdı. Siz burada düğün benzeri tek demokrasi şöleni yapıyorsunuz. Bizi birbirimizden ayıran sebeplerden çok birleştiren sebeplere odaklanmak gerek.

*Siz bunu yapmışsınız. Onun amaciyla birliğin müessesesel kalitesi her geçen vakit yükseliyor. O nedenle sizi kutluyorum. bütün kalbimle, aklımla, geçmişim ve geleceğimle sonuna civarindan esnafın yanında olacağım.

İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya mutluluk dolu da “Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, İzmir nüfusunun dörtte biri ile direk irtibatı var olan tek birlik. Pandemi, zerzele ve tsunamiyle karşılaştık. Neye uğradığımıza şaşırdık, ezberimiz bozuldu. Kısıtlamalar, kapanmalar başladı. İnsanlar, canı ile ekmeği arasında kaldı. Hammadde sıkıntısı başladı. Esnaf bu dönemde çok hatri sayilir büyüklükte zarar etti. Arkadaşlarımla bunun benzeri tek dönemde canla başla çalışmaya başladık” diye konuştu.

Soyer'den 2026 mesajı: Zorluk varsa hep birlikte aşacağız İlginizi Çekebilir Soyer’den 2026 mesajı: Zorluk varsa hep birlikte aşacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.