Soruşturma derinleşti! Montrö bildirisi nedeniyle gözaltına alınan 14 amiralin dijital verileri inceleniyor-haberi

Emekli 104 amiralin imzasını taşıyan “Montrö Bildirisi” ile alakalı olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ‘devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı hatali işlemek amaciyla anlaşma’ suçundan tahkikat başlatmıştı. tahkikat kapsamında 10 çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral gözaltına alınırken, dört çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral de ileri yaşları gerekçesiyle ifadeye çağrılmıştı. Gözaltında bulunan çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amirallerin Emniyet’teki işlemleri sürüyor. Gözaltındaki isimlerin Emniyet’te iki kişilik nezarethanelerde kaldığı ifade edildi. sağlık kontrolleri de gün içinde iki sefer hastaneye götürülerek yapılıyor.

BİR ARAYA GELDİLER Mİ?

Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların ev, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda el konulan bilgisayar, tablet, USB bellek, hard disk benzeri dijital materyallere ait analiz güvenlik Siber Suçlarla ugras Şube Müdürlüğü’nce yapılıyor. çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amirallerin telefonlarındaki dokümanlar, yazışmalar ve ileti grupları da incelemeye alındı. tekrar birbirleriyle irtibatlarına ve bildiri döneminden evvel tek araya gelinip gelinmediği de araştırılıyor. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri Kurumu’ndan (BTK) HTS kayıtları istendi. Araştırma sonrası hazırlanacak rapor doğrultusunda da gözaltındakilerin ifadesi alınacak.

4’Ü İFADE VERECEK

Yaş vaziyetleri hasebiyle gözaltı kararı verilmeyen dört çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral, üç vakit içinde emniyete ifade vermeye çağrılmıştı. Hürriyet’in haberine göre bu isimlerin de bu erken Ankara Emniyeti’ne gelerek ifade vermeleri bekleniyor.

“BİLDİRİ DEĞİL, DUYURU” DEDİLER

Gözaltında bulunan dört çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiralin avukatı var olan Şule Nazlı Erol, Bir gün evvel akşam saatlerinde müvekkilleriyle görüştü. Avukat Erol, “Müvekkillerimle yaptığım görüşmede, gözaltına neden olarak gösterilen izahın tek bildiri olmadığının altını ısrarla çizdiler. Kendileri bunun tek duyuru olduğunu belirtti. Aynı şekilde ‘Büyükelçiler tarafından da eş tek İzah yapıldı, biz neden gözaltına alındık’ diye soruyorlar. ‘Gözaltında olmamamız gerekirdi. hatali işlemedik’ dediler. mevzubahis ilanda hatali unsuru olmadığını belirttiler. Çok üzgün olduklarını ifade ettiler” dedi.

İLK İNCELEMEDE MUVAZZAF BAĞI GÖRÜLMEDİ

Güvenlik birimleri tarafından yapılan evvel incelemede, deklarasyona imzasini atan 104 çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiralin muvazzaf askerlerle tek bağlantısının tespit edilemediği argüman edildi. çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amirallerin bildirisinden ardindan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı adli tahkikat başlatırken, alakalı kurumlar da yönetimsel analiz yaptı. Yapılan araştırmaların evvel sonuçlarına göre, bildiriyi hazırlayan amirallerin muvazzaf askerlerle rastgele tek bağlantısının tespit edilmediği belirtildi. Başsavcılığın, dijital materyaller de dahil olmak üzere yapılan incelemelerin tamamlanmasının derhal peşinden nihayet tespiti yapacağı vurgulandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu kapsamda çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amirallerin HTS kayıtları ve telefon trafiğini de inceleyecek.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir