Son dakika! Sistemi çöken Akbank’tan yeni açıklama: Sorun, ana bilgisayardaki arızadan kaynaklanıyor-haberi

Türk bankacılık devi Akbank‘ta sistem çökmesi hasebiyle Bir gün evvel sabahtan beri binlerce alıcı mağdur durumda. Üzerinden 24 saat geçmesine karşın bankanın mobil işlemleri, kredi kartı pos cihazları ve şubeler arasındaki sistemi Daha çalışmıyor. Müşteriler kartla alışveriş yapamıyor, kazanç çekemiyor ve kazanç transferi yapamıyor.

İNTERNET SİTESİNDEN BİLGİLENDİRME NOTU PAYLAŞILDI

Son tediye tarihi gelen kredi, kredi kartı borçlarını ödeyemeyen vatandaşların endişeleri üstüne Akbank bu erken 2. tek İzah dahada yayınladı. Bankanın web sitesine giren müşterilerine baz alinarak yapılan bilgilendirmede Bir gün evvel sabahtan beri süre gelen mevzunun banka anne bilgisayarındaki teknik meseleden kaynaklandığına vurgu yapılırken, nihayet tediye tarihi 6 Temmuz 2021 var olan kredi kartı borçlarının nihayet tediye tarihlerinin 7 Temmuz’a ertelendiği, kredilerde nema işletilmemesi ve işleyen üremin art ödenmesi kararı alındığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“06.07.2021 tarihinde başlayan ve süre gelen bankamız anne bilgisayarındaki teknik meseleden kaynaklanan kesintiler ile alakalı olarak; Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde var olan kredi kartları müşterilerimizin nihayet tediye tarihi bankamız tarafından tek vakit ötelenmiştir. Kredi vadesi veyahut taksit tarihi 06.07.2021 var olan ticari krediler ve tüketici kredileri amaciyla o vakit nema işletilmeyecektir/işleyen nema art ödenecektir. Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle alakalı rastgele tek gecikme Getiriyi yansıtılmayacaktır. Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle alakalı ek tek işlem yapmasına neden bulunmamaktadır. Gelişmelere paralel olarak ek tedbirler alınacaktır.”

SOSYAL MEDYADAN DA AÇIKLAMA YAPTILAR

Öte istikametten Akbank resmi Twitter hesabından “Kamuoyunun dikkatine” başlıklı tek İzah yayınlandı. Sitedeki ifadelerin tekrarlandığı izahta şu ifadeler yer aldı:” 06.07.2021 tarihinde başlayan ve bankamız anne bilgisayarındaki teknik meseleden kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz bütün kanallarımız bu meseleden etkilenmektedir. alakalı birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm amaciyla çalışmalarına ayni ritimde devam etmektedir.

Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına değin web ve yasamsal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ait rastgele tek güvenlik problemi bulunmamaktadır, mevzunun giderilmesini takiben işlemlerimiz ayni ritimde devam edecektir.

Müşterilerimiz, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi amaciyla aldığımız önlemlere Akbank.com’dan ulaşabilirler. Bu süre zarfında hizmetlerimizde yaşanan aksaklıklar amaciyla özür diler, anlayışınız amaciyla teşekkür ederiz. “

BANKA SİBER SALDIRI İDDİALARINI YALANLAMIŞTI

24 saattir hatri sayilir büyüklükte mağduriyet yaşayan müşterilerin yasamsal medyada dağılan siber hücum iddialarına Bir gün evvel akşam saatlerinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımla cevap veren Akbank, bankada hiçbir güvenlik meselesi bulunmadığını açıklamıştı.

Paylaşımda şu ifadeler yer almıştı;

“Bugün bankamız sistemlerinde yaşanan yavaşlama ve kesintilerin siber hücum hasebiyle olduğuna değin kamuoyuna yansıyan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamızda hiçbir güvenlik meselesi bulunmamaktadır. Problemin giderilmesi amaciyla alakalı birimlerimiz çalışmaktadır. Gösterdiğiniz anlayış amaciyla teşekkür ederiz.”

Sistemi çöken Akbank'taki mesele üzerinden 24 saat geçmesine karşın çözülemedi! Binlerce alıcı mağdur durumda

Sistemi çöken Akbank’taki mesele üzerinden 24 saat geçmesine karşın çözülemedi! Binlerce alıcı mağdur durumda
Sistemi çöken Akbank'tan tertemiz açıklama: Siber hücum iddiaları hakikat dışıdır

Sistemi çöken Akbank’tan tertemiz açıklama: Siber hücum iddiaları hakikat dışıdır
Akbank'ta sistem çöktü! Müşteriler işlem yapamıyor, binlerce kişi mağdur

Akbank’ta sistem çöktü! Müşteriler işlem yapamıyor, binlerce kişi mağdur
Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir