Son Dakika! Sınırı hattında gerilim tırmanırken NATO’dan uyarı geldi: Rusya, Ukrayna topraklarından askerlerini çekmeli-haberi

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Brüksel’de NATO karargahını ziyaret ederek NATO genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü. müzakereden ardindan düzen eden medya toplantısında konuşan Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna hududuna nihayet vakitlerde binlerce muharebeye hazır askerini gönderdiğini, vaziyeti Kaygıyla takip ettiğini bildirdi.

EN BÜYÜK ASKERİ YIĞINAK

Stoltenberg, bunun Kırım’ın 2014’te Rusya tarafından kanun dışı ilhakından bu yana en hatri sayilir büyüklükte askeri yığınak olduğunu belirterek, nihayet vakitlerde Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalarda Bir hayli Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini vurguladı. Stoltenberg, “Rusya’nın askeri yığınağı gayrimeşru, açıklanamaz ve derin kaygı vericidir. Rusya, Ukrayna içinde ve etrafındaki bu yığınağı derhal sonlandırmalı, provokasyonları bitirmeli ve gerginliği düşürmelidir” dedi.

“ULUSLARARASI SORUMLULUKLARA UYUN”

Rusya’yı beynelmilel sorumluluklarına uymaya çağıran Stoltenberg, “NATO’nun Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteği sarsılmazdır. Rusya’nın Kırım’ı gayrimeşru ve kanun dışı ilhakını onay etmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

“NATO UKRAYNA’NIN YANIDNA DURUYOR”

Stoltenberg, Rusya’dan Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı güçlere destek vermemesini ve Rusya topraklarından güçlerini çekmesini isteyerek, “NATO Ukrayna’nın yanında durmaya ayni ritimde devam etmektedir” diye konuştu.

ATEŞKES KARARI ALINMIŞTI

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna hudutları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti. Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ait Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatından (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den bu yana kapsamı geniş mütareke kararı almıştı.

TELEFONLARINA YANIT ALAMAMIŞLARDI

Rusya’nın, askerlerini Ukrayna hududuna derhal sevk etmesiyle başlayan gerginlik sürerken, Kiev’den İzah gelmişti. Ukrayna hükümet Başkanlığı Sözcüsü, Putin’in Zelenskiy’nin telefonlarına cevap vermediği duyurmuştu. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın diyalog çağrılarına menfi cevap verdiğini söylemişti. Ukrayna hükümet Başkanı Zelenskiy’nin Sözcüsü ise Putin’den mevzu hakkinda müzakere isteginde bulunulduğu, ama bu öneri amaciyla Daha tek art dönüş alamadıklarını açıklamıştı.

Ukrayna hükümet Başkanı Zelenski cepheye gitti, zikzak çizerek kaçtı

Ukrayna hükümet Başkanı Zelenski cepheye gitti, zikzak çizerek kaçtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir