Son Dakika: Şehit aileleri arife ve bayramın birinci günü kısıtlamadan muaf tutulacak-haberi

Ramazan ayının sona ermesinin derhal peşinden 13 Mayıs Perşembe başlayacak ve 15 Mayıs Cumartesi bitecek var olan Ramazan Bayramı’nda kabirlik ziyaretlerinin nasıl gerçekleştirileceği heyecan ediliyordu.

İçişleri Bakanlığı’ndan kabirlik ziyaretleriyle alakalı tek genelge yayınlandı. Bakanlığın genelgesinde, “Şehit aileleri, Arife ile Ramazan Bayramı’nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri açısından sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. Şehit aileleri Mezarlık ziyaretlerine kendisinin istek ve imkanları doğrultusunda anlatilan günlerde diledikleri vakitte gidebilecek” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede, “ülkemizin bütünlüğü” ve “milletimizin birliği” amaciyla canlarını feda ederek şehadet şerbetini içen aziz şehitlerin aileleri amaciyla dini bayramlar vesilesiyle gerçekleştirdikleri şehitlik ziyaretlerinin hususi zamanlar olduğu ifadesine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgenin tamamı ise şu şekilde:

Devlet olmanın esas sorumluluğu şehit ailelerinin bu haklı taleplerine, salgınla ugras tedbirlerini de göz önünde bulundurarak karşılık saglamak ve onların gönül rahatlığıyla şehitleriyle buluşmalarını sağlamak olduğu ifade edilen genelgede, şu hususlar belirtildi:

Şehit aileleri, Arife ile Ramazan Bayramı’nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri açısından sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

“DİLEDİKLERİ vakit GİDEBİLECEKLER”

Bayram döneminden evvel valilik/kaymakamlıklar tarafından alakalı kurumlarla koordineli şekilde bütün şehit mezarlarının bakım/onarım çalışmaları ile temizlik işleri tamamlanacak.

Şehit aileleri Mezarlık ziyaretlerine kendisinin istek ve imkanları doğrultusunda anlatilan günlerde diledikleri vakitte gidebilecek.

“ULAŞIM ARACI VE REFAKATÇİ çalisan GÖREVLENDİRMESİ YAPILACAK”

Vali ve kaymakamların koordinasyonunda il/ilçe güvenlik müdürlükleri veyahut zaptiye komutanlıkları tarafından illerinde/ilçelerinde bulunan şehit aileleri ile evvelce bağlantı sağlanacak ve İhtiyaç duyulan vaziyetlerde şehit ailelerinin Mezarlık ziyaretleri amaciyla ulaşım aracı ve refakatçi çalisan görevlendirmesi yapılacak.

“KOLLUK BİRİMLERİ GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERECEK”

Din görevlilerince şehitliklerde dua okunması amaciyla valilik/kaymakamlıklar tarafından il/ilçe müftülükleri ile İhtiyaç duyulan koordinasyon sağlanacak.

Şehit ailelerinin, şehitlik ziyaretlerinin huzur içinde gerçekleştirilebilmesi amaciyla vali ve kaymakamlar ile kolluk birimlerince İhtiyaç duyulan hassaslik gösterilecek.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir