Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca’dan aşı tepkisi: 65 yaş üstü vatandaşların arasından yüzde 23,6’sı ne yazık ki aşısını yaptırmadı-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında düzen eden bilim Kurulu, onuncu hafta Ramazan ayı öncesi alınacak tedbirleri görüşmek üzere toplandı. yükselen olay sayılarının, virüsün yayılım hızının ve tam kapanma konularının ele alındığı ağırbaşlı toplantı sona erdi.

Önemli açıklamalarda bulunan bakanimiz Koca, toplantının ardından, “Bu dönemde aşılanan kişi sayısı ise 65 ıslak üstü yüzde 76.4, Başka bir deyişle 100 aşılanamadı. hali hazırda yüzde 23,6 oranında 65 ıslak üstü vatandaşımız aşısı tanımlandığı halde yaptırmış değil” ifadelerine yer verdi.

İşte bakanimiz Koca’nın konuşmasından satır başları:

“Birkaç tabloyu özellikle saglamak istiyorum. Burada 65 ıslak üstünü görüyoruz. sağlık çalışanlarının aşı sonrasını özellikle toplaminda olay sayısı içindeki oranını görmüş oluyoruz. 65 ıslak üstü vatandaşlarımızın tek ocakta itibariyle toplaminda olay içindeki oranı 17.7, şimdi ise yüzde 8.2, Başka bir deyişle aşılama sonrası derhal hemen toplaminda olay sayısı içinde yarı yarıya düşmüş durumda. Bu dönemde aşılanan kişi sayısı ise 65 ıslak üstü yüzde 76.4, Başka bir deyişle 100 aşılanamadı. hali hazırda yüzde 23.6 oranında 65 ıslak üstü vatandaşımız aşısı tanımlandığı halde yaptırmış değil.

“AŞININ ETKİSİNİ HEP BİRLİKTE GÖRDÜK”

Aşının tesirini hep birlikte gördük. Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69’unu 65 ıslak üstü oluştururken, bu erken bu nispet yüzde 53’e düştü. için gruplardan başlayarak aşı programı ayni ritimde devam ediyor. Şu anne dek 18 milyon dozdan çok aşı yapılmıştır. İkinci doz aşısını var olan vatandaşlarımızın sayısı 7,5 milyonu bulmuştur. Türkiye, yeryüzünde en çok aşı yapan 6. ülkedir.

“DÖRTTE BİR ORANINDA DÜŞÜŞ VAR”

65 ıslak üstü sağlık çalışanlarının hastanede yatışlarını gösteren tabloya baktığımızda, yatanlar içinde 65 ıslak üstü 57.4 iken şimdi yüzde 31’e civarindan düşmüş durumda. derhal hemen yarı yarıya kadar. sağlık çalışanlarında bu dahada belirgin. Yüzde 3.1 iken şu vakit 0.78. Başka bir deyişle dörtte tek Hem de beşte tek oranına inmiş durumda. Bu tabloda yoğun bakımda yatan vakalar içinde 65 ıslak üstü ve tekrar sağlık çalışanlarının oranını görüyoruz. Yoğun bakımda yüzde 68,8’dan yüzde 47.4, sağlık çalışanlarımız yüzde 1.1 iken şu vakit 0.25’e inmiş durumda.

“AŞILARIN ETKİSİNİ GÖSTEREBİLMEK İÇİN BU İKİ GRUBU GÖSTERİYORUM”

Bu tabloda yoğun bakımda yatan vakalar içinde 65 ıslak üstü ve tekrar sağlık çalışanlarının oranını görüyoruz. Yoğun bakımda yüzde 68,8’dan yüzde 47.4, sağlık çalışanlarımız yüzde 1.1 iken şu vakit 0.25’e inmiş durumda. Burada entübe vakalar içinde 65 ıslak üstü ve sağlık çalışanları, özellikle aşıladığımız amaciyla aşının tesirini görmek açısından bu iki grubu söylüyorum. vasati 42 vakit sona tesirinin olduğunu görüyoruz. O nedenle ocakta başından bu yana bugüne doğru dahada net düştüğünü göstermek için. Entübe vakalarda 65 ıslak üstü yüzde 71’den yüzde 54’e indiğini görüyoruz. sağlık çalışanlarından yüzde 1.1 iken şu vakit 0.15’e inmiş durumdadır.

“BELİRGİN BİR yarar SAĞLIYOR”

Vefat edenler içinde ise 65 ıslak üstü vatandaşlarımızın yüzde 65 oranında düştüğünü görüyoruz. Aşılama oranında yüzde 76.4 olduğunu dile getirmek istiyorum. Aşının 65 ıslak üstü ve sağlık çalışanlarına yoğun yapıldığı amaciyla hemide hastanede yatış, hemide yoğun bakım ayni vakitte da entübe var olan hastalar boyutuyla baktığımızda bariz tek yarar sağladığını o nedenle vatandaşlarımızın bu noktada tanımlanmış var olan kişilerin aşılarını yaptırma noktasında hassaslik göstermelerini özellikle dile getirmek istiyorum.”

Son Dakika! bakanimiz Koca: ek tedbirler ile alakalı alternatifli önerileri bakanlar heyeti toplantısında sunacağız

Son Dakika! bakanimiz Koca: ek tedbirler ile alakalı alternatifli önerileri bakanlar heyeti toplantısında sunacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.