Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Aşılama ve tam kapanma ile vaka sayılarının düşmesini bekliyoruz-haberi

Bilim Kurulu’nun öneri kararı üstüne Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde tek araya toplanan Kabine’den 17 hergün tek tam kapanma kararı çıkmıştı. Bir gün evvel akşam saat 19.00’da başlayan ve 17 Mayıs’ta bitecek var olan tam kapanma sürecine ait sağlık Bakanı Fahrettin Koca değerlendirmelerde bulundu.

“TAM KAPANMA BİR ZARURET OLDU”

Antalya Valiliğini ziyaret edip derhal peşinden koronavirüs salgını ile alakalı izahlar yapan bakanimiz Koca, “Yeni tek pik çagi yaşadık. Alınan kısıtlamayla tek miktar düşüş olsa da istediğimiz benzeri olmadı. Tam kapanma tek zaruret oldu. Bayramı bayram benzeri yaşamak istiyoruz.17 hergün kapanmayla hızlı düşüşü sağlayacağımıza inanıyorum. Bunun amaciyla en tesirli yollar aşı uygulama oranını artırmaktır. Sırası gelen bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya çağrı ediyorum.” dedi.

Koca’nın açıklamalarından satır başları:

“Vaka oranlarını iller amaciyla her hafta yayınlamaktayız. Sıkı koordinasyon ile mücadeleyi sürdürüyoruz. bu erken Antalya’dayız. Antalya’yı detayları ile değerlendireceğiz. Amacımız hasta kisi yükümüzü gittikçe azaltmak.

Salgınla mücadelede bildiğiniz benzeri filyasyonun ehemmiyeti büyük. Bu sistemi yeryüzünde faal şekilde uygulayabilen ender ülkelerden biriyiz. Filyasyon ekiplerimiz hemide temaslıları belirleyip izole etmek hemide vatandaşlarımıza ilaçlarını eriştirmek amaciyla canla başla ugras ediyor.

ANTALYA’DA durum İYİYE GİDİYOR

Antalya’da üç kişilik ekiplerden oluşan filyasyon ekip sayımız 358. Antalya’da yüzde 35 azalma gördük. Yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 66.3’e düştü. Antalya’da sağlık kurumu yükümüzün düşmeye başladığını görüyoruz. 65 ıslak üstü yurttaşları aşılama oranımız Antalya’da yüzde 85. Sırası gelen bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya çağrı ediyorum. Az ardindan kent değerlendirme toplantısı yapacağız. tertemiz tedbirleri istişare edeceğiz.

Buradan Antalya, Burdur ve Isparta’da yaşanan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Sizin amaciyla bu erken süresince buradayız. Akşam Ayrı olarak tek toplantı ile bilgilendireceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.