Son Dakika! Rusya’dan Ukrayna’nın kullandığı Türk SİHA’larıyla ilgili açıklama: Türkiye’yi uyarıyoruz-haberi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi ile görüştü. Lavrov dahada sonra, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile tek araya geldi.

İkili baş başa müzakerenin derhal peşinden müsterek medya toplantısı düzenledi. Rusya Dışişleri Bakanı’na, Türkiye‘nin Ukrayna‘ya silahlı insansız sema araçları (SİHA) tedarik etmesiyle alakalı tek Sual soruldu.

TÜRKİYE VE DİĞER ÜLKELERİ SUÇLADI

Bir medya mensubunun suali karşısında ülkemiz ve başka ülkeleri suçlayan Lavrov, “Moskova, ülkemiz ve başka ülkeleri Kiev’in militarist eğilimlerinin teşvik edilmemesi ile alakalı uyarıyor” izahını yaptı.

Rusya’nın ülkemiz dahil bütün ülkelere Kiev’in açıklamalarını iyi analiz etmelerini öneri eden Lavrov, “Tüm alakalı ülkelere, ülkemiz de bunlardan biri, var durumu, Kiev rejiminin sonsuz militarist açıklamalarını incelemelerini öneri ettiğimizi ve bu militarist eğilimleri teşvik etmemeleri ile alakalı uyardığımızı belirtmek isterim” dedi.

UKRAYNA, SİHA’LARI DONBASS’TA İLK sefer KULLANDI

Ukrayna müdafaa ve İstihbarat Komitesi reis Yardımcısı Yuriy Misyagin, “Donbass üzerinde evvel uçuşunu gerçekleştiren Bayraktar TB2 SİHA’lar, düşman Pantsir-S1, S-125 ve Tor uçaksavar füzesi mevzilerini tespit etti” demişti.

RUS SİSTEMLERİ ETKİSİZ KALMIŞTI

Bayraktar TB2’ler Suriye’de iki adet, Libya’da 20’den çok ve en nihayet dağlarla kaplı Karabağ’da çok sayıda Pantsir-S1 sema müdafaa sistemini imha etmişti.

İKİ ÜLKEDEN İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Ukrayna öncüsü Volodimir Zelenskiy, enerji alanındaki iş birliği konusunu da ele aldıklarını belirterek, “Savunma sanayisi alanındaki iş birliğinin perspektifleri de gayet büyük. müdafaa sanayisi, stratejik ortaklığımızın itici gücüdür. Cumhurbaşkanı’yla tayyare yapımı alanında iş birliğimizi de ele aldık. mevzubahis alan her iki memleket amaciyla de nihayet derece önemli. Buradaki amacımız net projelerin yasama geçirilmesi, müsterek işletmelerin oluşturulması, deney ve teknoloji paylaşımıdır” diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Karadeniz’in tek barış, huzur ve iş birliği denizi olmaya ayni ritimde devam etmesi esas hedefimizdir. ülkemiz olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini kuvvetli tek biçimde savunduk. Kırım’ın ilhakını tanımama istikametindeki prensip kararımızı tek sefer dahada teyit ettik. Ukrayna ile iş birliğimiz hiçbir surette üçüncü ülkelere karşı tek girişim değildir. Karadeniz’in tek barış, huzur ve iş birliği denizi olmaya ayni ritimde devam etmesi esas hedefimizdir” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir