Son dakika! Milli Savunma Bakanlığı’ndan ABD’ye üstü kapalı mesaj: İncirlik Türk üssüdür, bayrağımız 24 saat gönderde çekilidir-haberi

Bakanlık kaynakları, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesinin derhal peşinden gündeme gelen İncirlik Üssü’ne ve bu üsteki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ bayraklarının indirilmesi gerektiğine baz alinarak tartışmalarını değerlendirdi. İncirlik Üssü’ndeki tespit edecek tesislerin kullanımının, Türkiye ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasında 29 Mart 1980’de imza adan müdafaa ve ahenk gösteren ücret İşbirliği Anlaşmasına göre yürütüldüğü belirtildi.

Bu anlaşmanın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, İncirlik’teki Türk Silahlı Kuvvetleri tesislerinde ortak müdafaa önlemlerine katılması amaciyla Birleşik Devletler Hükümetine destur verir” kararını içerdiğine işaret edildi.

“İNCİRLİK, TÜRK ÜSSÜDÜR”

Bakanlık kaynakları, “İncirlik Üssü, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait sema Kuvvetleri üslerimizden biridir, Türk üssüdür, üzerindeki bütün tesislerle birlikte mülkiyeti T.C. devletine aittir. Şanlı bayrağımız 24 saat gönderde çekilidir ve Katiyen da inmemiştir. İncirlik’te bulunan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı, hiyerarşik olarak Eskişehir’de konuşlu Muharip sema Kuvveti Komutanlığına, dahada ardindan sema Kuvvetleri Komutanlığına bağlıdır. Üs Komutanlığı görev ve vazifesini, üs komutanının buyruk ve komutasında icra etmektedir.” değerlendirmesini yaptı.

Milli müdafaa Bakanlığı kaynakları, 10’uncu Tanker Üs Komutanlığında ABD’nin dışında İspanya, Katar ve Polonya’ya ait unsurların bulunduğunu, üsten doğal Kararlılık Harekatı’nın da desteklendiğini kaydetti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Kemal Karadağ

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir