Son Dakika! Milli Savunma Bakanı Akar’dan 104 emekli amiralin imza attığı bildiriye tepki: Demokrasimize zarar vermekten başka bir işe yaramaz-haberi

Bakan Akar, ülkemiz çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Subaylar Derneği (TESUD) ve ülkemiz çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) reis ve yönetim heyeti üyelerini ulusal müdafaa Bakanlığı’nda onay etti. Görüşmede, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile bakanimiz Yardımcısı Yunus buyruğa Karaosmanoğlu da yer aldı. Akar, TSK’nın emeklisi, muvazzafı, gazileri ve şehit aileleri ile hatri sayilir büyüklükte tek aile olduğunu ifade etti. Akar, “TSK, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde vatan içinde ve sınır ötesinde, Suriye’de, Irak’ta, Kıbrıs’ta, Azerbaycan’da, Libya’da, doğu Akdeniz’de ve dahada Bir hayli coğrafyada hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak, bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamak, arkadaş ve kardeşlerimizin de hakkını, hukukunu savunmak amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek fedakarlık ve kahramanlıkla mücadelesini sürdürüyor” dedi.

“DÜŞMANLARIMIZI SEVİNDİRECEK”

Tüm gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’deki toplantısından ardindan yapacağı izaha kilitlenmişken, cumartesi gecesi 104 çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiralin yayınladığı Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle alakalı tek reaksiyon de müzakere sonrası Akar’dan geldi. Akar bildiriyi, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarılarını görmeyen, görmek istemeyen, hırs, ihtiras ve haset ile körleşenlerdir. Bildirinin demokrasimize zarar vermekten, personelin moralini menfi etkilemekten, düşmanlarımızı sevindirmekten başka işe yaramadığı açıktır” ifadeleriyle kati tek şekilde eleştirdi.

İşte bakanimiz Akar’ın konuşmasından satır başları:

“Anayasada tanımlandığı şekliyle T.C. Devleti demokratik, laik, yasamsal tek haklar devletidir. Bağımsız Türk yargısının gereğini yapacağına inancımız tamdır. TSK, kişi veyahut kişilerin hırsı, ihtiras ve kişisel emellerine araç yapılamaz. TSK, asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla iç-dış her biçimde fitne, fesat ve yıkıcı girişime karşın gücüne güç katmakta, üstüne düşen görevleri başarıyla adina getirmektedir.

“DAİME GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ”

Kara, Deniz ve sema Kuvvetleri ile tek bütün var olan TSK’nın başarılarını görmeyen, görmek istemeyen hırs, ihtiras ve haset ile körleşenlerdir. Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e civarindan binlerce senelik şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, içsel ve mesleki değerler ile asil milletimizin bağrından çıkan ve peygamber ocağı olarak da Bilinen TSK, Atatürk’ün de belirttiği benzeri  us ve bilimin ışığında, Anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların buyruk ve komutasında, milletinin emrinde, görev ve sorumluluklarının bilincinde, Her vakit görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

“ŞEHİTLERİMİZE RAHMET DİLİYORUM”

TSK’nın başarısında en hatri sayilir büyüklükte payın aziz şehitlerde ve kahraman gazilerdedir. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifa dileklerini iletiyorum. TESUD Başkanı Namık Kemal Çalışkan, TEMAD Başkanı Hamza Dürgen ile yönetim heyeti azalarina teşekkür ederim.”

EMEKLİ AMİRALLER GÖZALTINDA

Bildiriyi TCK’nın 316. maddesi kapsamında soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, deklarasyona öncülük eden isimleri tespit ettiği, o isimlerin ifadeye çağrılacağı bildirilmişti. Bu gelişmeler sonrası erken saatlerinde imzasini atan amirallerden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, ender Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alındı. ıslak haddinden dolayı üç vakit içinde Emniyet’e gelmeleri amaciyla Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat’a da tebligat yapıldığı öğrenildi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, gece yarısı yayımlanan vuruş imalı bildiriyi imzalayan çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amirallerin lojman ve savunma hakları iptal edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir