Son Dakika: Metina’ya düzenlenen operasyonda büyük başarı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, sahadan gelen ilk bilgileri verdi-haberi

Türk Silahlı Kuvvetleri, Bir gün evvel gece saatlerinde Irak’ın kuzeyindeki Metina, Zap, Avaşin, Basyan ve Kandil bölgesine baz alinarak geniş çaplı tertemiz tek harekat başlattı. TSK, pkk terör kamplarını havadan ve karadan vururken kara harekatı da yürütüyor. Özel Kuvvetlerin de Metina bölgesine helikopterlerle indirildiği operasyona girişken helikopterleri ve SİHA’lar destek veriyor. Ayrı olarak 5 bine yakın asker operasyona dahil edildi. Operasyonu ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar ve TSK kumanda Kademesi Ankara’daki Harekat Merkezi’nden yönetiyor.

ERDOĞAN kumanda MERKEZİNE BAĞLANDI

Sahada bu gelişmeler yaşanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonu” kumanda Merkezi’ne video konferansla bağlandı. Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve güç komutanlarıyla görüştü.

Selamlayarak başladığı konuşmasında Erdoğan, “Mazisi şanla ve zaferlerle dolu Türk Silahları Kuvvetlerimiz, bu erken de milletimizin güvenliğini tehdit eden tehlikelere karşı azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürüyor.” dedi.

“KÖKÜNÜ KURUTANA civarindan MÜCADELEYE DEVAM”

“Bu tarihi mücadeleyi gerçekleştiren kahraman ordumuzla ve onun bütün mensuplarıyla iftihar ediyoruz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle ayni ritimde devam etti:

” ‘Ölürsem şehit kalırsam gazi’ anlayışıyla yürütülen bu mücadelede, kahraman Mehmetçiğimizin karşısında dayanabilecek hiçbir güç tanımıyoruz. Türkiye, tarihinin her döneminde olduğu benzeri bu erken de mücadelesini hak, hukuk, hak benzeri beşeri değerlerden en minik tek sapma göstermeden yürütmektedir. Amacımız, cenup sınırlarımızda oluşturulmaya çalışılan pkk terör varlığını Tamamiyle ortadan kaldırmak ve ülkemize baz alinarak tehditleri bertaraf etmektir. Terörün kökünü kazımakta ve vatandaşlarımızı pkk terör belasından Tamamiyle kurtarmakta kararlıyız. Kahraman ordumuzun nihayet vakitte artık direk terörün merkezine yönelen başarılı harekatları, bu hedefimize yaklaştığımıza işaret etmektedir.”

ÇOK SAYIDA TERÖRİST ETKİSİZ vaziyete GETİRİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Bir gün evvel akşam Irak’ın kuzeyinde yuvalanan PKK pkk terör örgütüne baz alinarak Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonu başlattığına değinen Erdoğan, “Karadan ve havadan sığınak-barınak ve mağaraların ateş altına alındığı operasyonda, şu anne civarindan çok sayıda yasadisi tesirsiz vaziyete getirilmiştir. Komşumuz Irak’ın toprak bütünlüğüne saygılı tek şekilde icra edilen bu harekat, alanda barış ve huzurunun tesis edilmesine de mühim katkılar sağlayacaktır.” diye konuştu.

“GELECEKTE BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNE YER YOK”

“Ne Türkiye’nin, ne Irak’ın, ne de Suriye’nin geleceğinde bölücü pkk terör örgütüne ve teröre Katiyen yer yoktur”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

“Burada tek sefer dahada dile getirmek isterim ki, ne Türkiye’nin, ne Irak’ın, ne de Suriye’nin geleceğinde bölücü pkk terör örgütüne ve teröre Katiyen yer yoktur. beynelmilel hukuktan doğan haklarımız çerçevesinde, bölgemize kan, gözyaşı ve yıkımdan başka tek şey getirmeyen bu katil sürülerinin kökünü kurutana civarindan mücadelemizi sürdüreceğiz. Kahraman Mehmetçiğimizin başarıyla icra ettiği operasyonlarda azami oranda türk mali ve ulusal müdafaa sanayii ürünlerimizin kullanılması da bizim amaciyla ayrı tek memnuniyet ve iftihar vesilesidir. Sözlerime nihayet verirken bu operasyonda görev alan Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman çalisanlarinin her tek tanesini ayrı ayrı alınlarından öpüyor, size muvaffakiyetler diliyorum. Allah uçurum ve yardımcınız olsun.”

AKAR: OPERASYONLAR ayni ritimde devam EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın derhal peşinden ulusal müdafaa Bakanı Akar, kara Kuvvetleri Harekat Merkezi’nden Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım operasyonlarına katılan birlik komutanlarına hitap etti. Sahadan veriler veren Akar, “Metina ve Avaşin-Basyan’daki pkk terör hedeflerine baz alinarak Bir gün evvel saat 17.40’tan bu yana başlatılan operasyonlara ayni ritimde devam edilmektedir. Teröristlere ait 400’e yakın amaç kara ateş destek vasıtalarıyla, 60’tan çok amaç ise sema Kuvvetleri unsurlarımız tarafından vuruldu” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.