Son Dakika: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12,2’ye yükseltti-haberi

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2021 yılının 2. enflasyon raporunun sunumunu gerçekleştirdi. ortada Bankası, ocakta ayındaki sene evvel enflasyon raporunda yüzde 9,4 olarak açıklama ettiği enflasyon tahminini yüzde 12,2 olarak revize etti. Yüzde 7 var olan 2022 sonu enflasyon tahmini ise yüzde 7,5’e yükseltti.

2021 sene sonu enflasyon tahminini 2.8 puanlık güncellemeyle yüzde 12,2’ye yükselttiklerini açıklama eden Kavcıoğlu, “Bir evvelki rapor dönemine göre Lira cinsinden dışalım fiyatlarına bağlı güncelleme 1.8 puan, gıdadaki çok seyretme 0,4 nokta yukarıya itti. Yönetilen yönlendirilen fiyatlar hatri sayilir büyüklükte ölçüde haberleşme hizmetleri ÖİV artışı ve tütündeki vergi ayarlaması yansımalarıyla enflasyon tahmini 0,1 nokta yukarıya çekti. Ayrı olarak toplaminda istek koşullarının öngörülenden kuvvetli seyri çıktı açığında yapılan güncelleme sene sonu tahminine 0.4 nokta artırıcı istikamette katkıda bulundu. Enflasyon anne eğliminde gözlenen artış 2021 sene sonu tahminin 0.1 nokta yükseltti” ifadelerini kullandı.

2022 TAHMİNİ YÜZDE 0,5 nokta ARTTI

2022 tahminlerinde yapılan yüzde 0,5 puanlık revizeye de değinen Kavcıoğlu, “Yüzde 7’den yüzde 7,5’e yükselttik. Geçmişe endeksleme ve anne eğilime bağlı olarak 0.3 nokta yukarıya çekti. Ayrı olarak Lira cinsi dışalım ücretleri tahmini 0.3 nokta yukarıya çekerken gıdadaki güncelleme 0.1 nokta yükseltti. bunun için karşılık çıktı açığındaki güncelleme tahmini 0.2 nokta azaltıcı istikamette katkıda bulundu” açıklamalarında bulundu.

Çevrimiçi yapılan sunumda TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun öne çıkan ifadeleri şöyle:

“Salgının seyrine bağlı olarak Avrupa ekonomisi yavaşlayabilir. Salgına bağlı olarak kati daralan küresel ekonomi toparlanmaya ayni ritimde devam etmektedir. kazanç politikasında ihtiyatlı duruşun ehemmiyeti arttı. Yurtiçi istek kuvvetli tek ivme sergiledi. Salgının gidişatı ve aşılamaya bağlı olarak iktisadi etkinlik üzerinde her iki istikamette riziko bulunuyor.

“TURİZMİN HIZ KAZANMASIYLA İSTİHDAM ARTIŞI BEKLENİYOR”

Türkiye’nin dış istegini resmeden küresel büyümeye değin ocakta enflasyon raporu döneminde çizilen müspet görünüm korunmaktadır. İstihdam artışı büyümenin gerisinde kaldı. İşsizlik oranları çok seyrini sürdürdü. sene 2. yarısında salgına bağlı olumsuzlukların hafiflemesi ve turizmin hız kazanmasıyla istihdam artışı bekleniyor.

“TÜFE YÜKSELİŞİNDE esas esya VE ENERJİ GRUPLARI ÖNE ÇIKIYOR”

Cari denge, 2. çeyrekten bu yana iyileşmeye başlayacak. İkinci yarıda aşılamanın tesiriyle olay sayılarının azaldığı görünüm turizm faaliyetlerini ve dış balansı destekleyecek. İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 80-90 bandında istikrar kazanmış olması, sıhhatli tek dış balans ve makrofinansal istikrar açısından ağırbaşlı önem istek etmektedir.

Son dönemde ticari kredilerde ılımlı tek seyretme gözlenirken, finansal koşullardaki sıkılaşmaya karşın ferdi kredi büyümesinde yükseliş eğilimi sürmektedir. Enflasyon görünümü üzerinde tesirli var olan istek ve maliyet yönlü unsurlar kazanç politikasında ek sıkılaştırma gerektirmektedir. Enflasyon eğilimi nisan ayında iyileşmeye ayni ritimde devam etse de çok seviyede seyredecek. TÜFE yükselişinde esas esya ve enerji grupları öne çıkıyor.

“ENFLASYONUN 2023 nihayetinde YÜZDE 5 SEVİYESİNE GERİLEMESİNİ BEKLİYORUZ”

TCMB 2021 olmamış yakit vasati tahmini 54,4 dolardan 64,4 dolara çıktı. sene sonu enflasyon tahmini yükseldi. 2021 TÜFE tahmini yüzde 9,4’ten yüzde 12,2’ye revize edildi.Enflasyonun 2022 nihayetinde yüzde 7,5’a ve 2023 nihayetinde ortada vadeli amaç var olan yüzde 5 seviyesine gerileyerek istikrar kazanacağını olasılık ediyoruz. Önümüzdeki dönemde ücret istikrarı emeli doğrultusunda elimizdeki bütün araçları kullanmaya ayni ritimde devam edeceğiz.”

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir