Son Dakika: Merkez Bankası, politika faizini yüzde 19’da sabit tuttu-haberi

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, evvel nema sınavını verdi. ortada Bankası, politika faizlerinde rastgele tek farklık yapmadı. Merkez’den yapılan açıklamada, “Para Politikası Kurulu, politika Getiriyi var olan tek hafta vadeli repo ihale nema oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.” denildi.

AĞBAL’IN GÖREVDEN ALINMASIYLA DOLAR FIRLAMIŞTI

Şahap Kavcıoğlu geçtiğimiz ay Naci Ağbal’ın adina göreve getirilmişti. Erdoğan’ın imzasıyla cumartesi gece yarısı Ağbal’ın görevden alınması piyasaları şaşırtmıştı. Ağbal’ın görevden alınmasıyla dolarda kati tek yükseliş yaşandı. Dolar 7,20’den 8,40’lara civarindan çıkmıştı.

Merkez’den nema kararına ait yapılan izahta şu ifadeler kullanıldı:

“Salgına bağlı olarak 2020 seneninde kati daralan küresel ekonomi, destekleyici siyasetler ve aşılama sürecindeki müspet gelişmelerin tesiriyle toparlanmaya ayni ritimde devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde, özellikle imalât endüstri faaliyeti ve küresel ticaretteki ivmelenme belirleyici olmaktadır. Emtia fiyatlarındaki artış eğilimi hız keserken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin beynelmilel finansal piyasalar üzerindeki tesirleri ehemmiyetini korumaktadır.

Salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen, dahil ve dış istek kaynaklı olarak vatan içi iktisadi etkinlik kuvvetli seyretmektedir. İmalât endüstri faaliyeti kuvvetli tek ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından menfi etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyretme sürmektedir. Bununla birlikte, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi etkinlik üzerinde her iki istikamette riskler bulunmaktadır. İhracattaki artış ve altın ithalatındaki gerilemeye rağmen, kuvvetli dahil istek ve emtia ücretleri cari işlemler Balansını menfi etkilemeye ayni ritimde devam etmektedir. Ticari kredilerde ılımlı tek seyretme gözlenirken, finansal koşullardaki sıkılaşmaya karşın ferdi kredi büyümesinde yükseliş eğilimi görülmektedir.

“SIKI kazanç bazli DURUL KORUNACAK”

Talep ve maliyet unsurları, Bir takım sektörlerdeki istek kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki çok seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde riziko oluşturmaya ayni ritimde devam etmektedir. var kazanç bazli duruşun krediler ve dahil istek üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin tek sonraki dönemde belirginleşeceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizini sabit bulundurarak sıkı kazanç bazli duruşun korunmasına karar vermiştir.

“TCMB ELİNDEKİ TÜM ARAÇLARI KULLANMAYA ayni ritimde devam EDECEK”

TCMB, ücret istikrarı esas emeli doğrultusunda elindeki bütün araçları kararlılıkla kullanmaya ayni ritimde devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden kuvvetli göstergeler oluşana ve ortada vadeli yüzde 5 hedefine erişinceye civarindan politika faizi, kuvvetli dezenflasyonist tesiri muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde tek seviyede oluşturulmaya ayni ritimde devam edilecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, memleket riziko primlerindeki düşüş, zit kazanç ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve kazanç saglama maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı müspet etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, imalat ve istihdam artışının sıhhatli ve sürdürülebilir tek şekilde devamı amaciyla ahenk gösteren taban oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı tek çerçevede almaya ayni ritimde devam edecektir.”

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir