Son Dakika: Meclis’te grubu bulunan 5 partiden İsrail’e ortak kınama-haberi

İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere müdahalesi ile başlayan gerginlik tırmanıyor. Hamas’ın roket saldırısının derhal peşinden İsrail, Gazze’ye sema saldırısı düzenledi. Saldırıda 3’ü bebek 9 sivil hayatını yitirdi. Bu gelişmelerden ardindan TBMM‘de AK Parti, CHP, MHP, İyi Parti ve HDP, İsrail’in Mescid-i Aksa’daki saldırılarını kınadı. müsterek bildiride “TBMM olarak bu zulmü ve haklar tanımazlığı şiddetle kınıyoruz” denildi.

İSRAİL’İN ŞİDDETİ KINANDI

AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP tarafından hazırlanan müsterek metinde şu ifadeler yer aldı:

“İsrail’in, Kudüs’te sivil ve savunmasız Filistin halkına baz alinarak uyguladığı şiddet, baskıcı politikaları ve kulluk görev özgürlüğünü engellemeye baz alinarak girişimleri, Ramazan Bayramı’nın derhal arifesinde vahim tek boyut kazanmıştır. Mukaddes mekân Mescid-i Aksa ve çevresinde, İsrail güvenlik güçleri tarafından gaz, plastik Mermi ve ses bombalarıyla gerçekleştirilen menfur saldırılar, bebek ve çocuklar dâhil çok sayıda suçsuz Filistinlinin yaralanmasına neden olmuştur. ülkemiz hatri sayilir büyüklükte millet Meclisi olarak bu zulmü ve haklar tanımazlığı şiddetle kınıyoruz.

BM ÜYELERİNE ÇAĞRI

İsrail’in, illegal yerleşimciler lehine Kudüs’ün Şeyh operatör ve Silvan mahallelerindeki Filistinlilerin nesillerdir yaşadıkları hanelerine el koyularak, zorlukla tahliye edilmelerine baz alinarak operasyonlarının haklar dışı ve gayri beşeri olduğunun tek defa dahada altını çiziyoruz. Birleşmiş Milletler’in (BM) beynelmilel insancıl haklar ve insan hakları hukuku çerçevesinde yıkım ve tahliyelerin durdurulması; mukaddes mekânların statükosunun savunması amaciyla İsrail’e baz alinarak çağrısına tam destek verdiğimizi ve bu çağrının arkasında bütün BM üyesi ülkelerin kararlılıkla durması gerektiğini belirtiyoruz.

UCM GÖREVE ÇAĞRILDI

Ayrıca, beynelmilel karar Mahkemesi’nin (UCM), 1967’den bu yana İsrail’in işgali altındaki doğu Kudüs dâhil Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip bulunduğuna değin kararı, İsrail’in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve mevzubahis suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmıştır. Bu çerçevede, UCM’nin yaşanan olaylar ve insanlık suçları itibariyle İsrail’e karşı net tek tavır alarak, görevini adina getirmesini istek etmekte ve destekliyoruz.

BÜTÜN DÜNYAYA HAREKETE GEÇME VURGUSU

İsrail’in, Kudüs’e ait BM Güvenlik Konseyi, BM genel heyeti kararları dâhil olmak üzere beynelmilel hukuka ters uygulamalarına karşı beynelmilel toplumun dahada çok vakit kaybetmeden tesirli ve netice veren tek şekilde harekete geçmesi amaciyla bütün dünyaya çağrıda bulunuyoruz.

“FİLİSTİN vatandasinin BAĞIMSIZLIĞINI SAVUNMAYA ayni ritimde devam EDECEĞİZ”

TBMM olarak Kudüs’ün ve Harem-i Şerif’in statüsünü aşındırmaya baz alinarak İsrail’in mütecaviz eylemlerine ve Filistin halkının yasal haklarını gasp etme girişimlerine karşı her vakit İhtiyaç duyulan tepkiyi vermeye; Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının özgürlük, hak ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya ayni ritimde devam edeceğimizi en kuvvetli şekilde beyan ediyoruz.”

İSRAİL’İN SALDIRISINA ŞENTOP’TAN TEPKİ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “İşgalci İsrail tam manasıyla tek hükümet terörü uyguluyor. İsrail harp uçaklarının şimal #Gazze’ye düzen ettiği saldırıda üç bebek şehit oldu. BM ve bütün hayat tekrar sessiz. her biri sussa da, biz, ülkemiz olarak Katiyen susmayacağız” dedi.

ALTUN’DAN DA TEPKİ MESAJI

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Devlet terörü işleyen İsrail, 3’ü bebek olmak üzere 9 Filistinli kardeşimizi şehit etti. İsrail’e her zulmün, her katliamın ve her pkk terör eyleminin hesabını netlikle soracağız. İsrail’in beynelmilel haklar önünde yargılanması amaciyla mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir