Son Dakika: İlişkilerin gerildiği ülkeyle buzlar eriyor! Türkiye, mayıs başında Mısır’a bir heyet gönderecek-haberi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ait sualleri yanıtladı. Yunanistan ve Mısır ile var olan ilişkilere değinen Çavuşoğlu, “Yunanistan ile masaya oturmaya hazırız” dedi. Mısır ile 8 sene aradan ardindan başlayan temaslar ile alakalı da konuşan Çavuşoğlu, mayıs başında Türkiye’den tek heyetin Mısır’a gideceğini söyledi.

“YUNANİSTAN İLE 5 YILDIR VAR var olan MEKANİZMALARI İŞLETEMEDİK”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bu erken Ankara’ya gelmesi üstüne Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yunanistan ile 5 senedir var var olan mekanizmaları işletemedik. Siyasi istişareleri gerçekleştiremedik. Bunları Yunanistan’ın menfi yaklaşımı hasebiyle gerçekleştiremedik. İstikşafi görüşmelere ara verilmişti. dahada ardindan doğu Akdeniz’de Türkiye’yi dışlayan politika sonrası ilişkiler gerildi. Devreye su ve değişik ülkeler girdi. Biz Yunanistan ile masaya oturmaya hazırız” dedi.

“YUNANİSTAN İLE ANLAŞAMADIĞIMIZ KONULAR VAR”

Çavuşoğlu, “Yunanistan ile görüşmelerimiz nihayet vakitte tekrar başladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye’ye geliyor. Bir gün evvel gelecekti ama NATO görüşmeleri vardı. bu erken amaciyla çağırdım ve onay etti. bu erken Ankara’da kendisini ağırlayacağız. Kendisi ile içten tek ortamda müzakereyi planlıyoruz. Yunanistan ile aramızdaki diyalog ve üst düzey ziyaretler çok mühim ve memnuniyet verici. Bizim Yunanistan ile görüşmek amaciyla su veyahut başka ülkelere ihtiyacımız yok. Yunanistan ile anlaşamadığımız konular var. Bunları açık açık konuşmamız lazım” şeklinde konuştu.

“ŞARTLAR OLGUNLAŞTI, GÖRÜŞMELER SÜREBİLİR”

Mısır ile 8 sene ardindan başlayan temaslar üstüne konuşan Çavuşoğlu, “Birbirimizin Ramazan ayını kutlama ettik. Mısır tarafı mayıs ayının evvel haftası Türkiye’den tek heyeti ülkelerine çağrı etti. Aramızdaki şartlar olgunlaştı, müzakereler sürebilir. Mısır İslam dünyası için, Afrika için, Filistin her biri amaciyla mühim tek ülke. Mısır’ın istikrarı ve refahı her biri amaciyla önemli” dedi.

“ABD’DEN HENÜZ sözlü olmayan BİR NOTA GELMEDİ”

Bakan yardımcıları düzeyinde tek heyetin Mısır’a gideceğini açıklama eden Çavuşoğlu, ABD’nin harp gemilerini göndermekten vazgeçmesi üstüne açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, “Elbette Karadeniz’in tek barış denizi olmasını istiyoruz. bütün kıyıdaş ülkelerin tek araya gelerek deniz görev alanlarını belirlenmesi ile alakalı vardığı tek uzlasma var. İstenilirse Karadeniz barış denizine dönüştürülebilir. Biz bunu savunuyoruz. Halihazırda Ukrayna – Rusya gerginliği bunun için engel oluyor” dedi.

“Bizim ülkemiz olarak hemide Rusya ayni vakitte da Ukrayna ile ilişkilerimiz gayet iyi. Biz sorunların barışçıl yoldan çözülmesi amaciyla iki ülkeye de aynı telkinlerde bulunuyoruz. Türkiye’nin tavrı bellidir. Biz yumuşamadan memnunuz. eğer diplomasi olarak adımlar atılırsa hoşnut oluruz” diyen Çavuşoğlu, “ABD gemileri bu erken boğazdan geçmezse 15 hergün bildirim süresi tekrar başlar. Kıyıdaş olmayan ülkeler 15 vakit evvelce bildirmesi gerekiyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ bize Bir gün evvel sözlü olarak geçişleri iptal ettiğini söyledi. Daha yazılı tek nota gelmedi” şeklinde konuştu.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir