Son Dakika: İki ülke arasındaki gerilim yükseliyor! ABD’den Rusya’ya yeni yaptırım kararı-haberi

Son günlerde ABD basınında geniş biçimde bulunan Rusya‘ya tertemiz yaptırımlar uygulanacağına değin haberlerin derhal peşinden ak Saray’dan yaptırımlarla alakalı resmi İzah geldi.

“Biden yönetimi, Rus hükümetinin ve istihbarat servislerinin ABD’nin egemenliğini ve çıkarlarını amaç alan eylemleri hasebiyle Rusya’ya karşı tedbirler alıyor” deney et izahta 10 Rus diplomatın sınır dışı edileceği vurgulandı.

SEÇİMLERE MÜDAHALE NEDENİYLE 32 KİŞİYE YAPTIRIM

Beyaz Saray, 16 tüzel ve 16 hususi kişiye Rusya hükümetinin 2020 başkanlık seçimlerini etkileme girişimlerini uygulamanın yanı sıra çeşitli dezenformasyon ve müdahale eylemlerinde bulundukları iddiasıyla yaptırım uygulandığını belirtti.

6 RUS TEKNOLOJİ ŞİRKETİ YAPTIRIM LİSTESİNE EKLENDİ

6 Rus teknoloji şirketinin Rus istihbarat servislerinin siber programına destek verdiği gerekçesiyle listeye eklendiğini bildiren ak Saray, 14 Haziran 2021 tarihinden ardindan Rusya ortada Bankası, Rusya ulusal Varlık Fonu ve Rusya Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilecek ruble cinsinden veyahut ruble dışı tahvillerin ABD’li finans kuruluşları tarafından alınmasına yasak getirdi.

BEYAZ SARAY: SOLARWINDS SİBER SALDIRILARININ FAİLİ RUSYA

“ABD, Rusya Dış İstihbarat Servisi’ni (SVR) SolarWinds Orion platformunun ve başka bilgi teknolojisi altyapılarının kullanıldığı geniş kapsamı geniş siber casusluk kampanyasının resmen faili duyuru ediyor” diye süre gelen ak Saray, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ İstihbarat Topluluğu’nun suçun SVR’ye isnat edilmesine ait değerlendirmelerinden nihayet derece emin olduğunu savundu.

KIRIMLI YETKİLİLER VE KERÇ KÖPRÜSÜ’NÜ YAPAN ŞİRKETLER DE LİSTEDE

Bu arada AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hazine Bakanlığı’nın açıklamasına göre Kırım yarımadasını fiziki olarak Rusya’ya bağlayan Kerç Köprüsü’nün yapımında bulunan şirketler ve Bir takım Kırımlı görevliler yaptırım listesine dahil edildi.

RUSYA: YAPTIRIMLARA KARŞILIK VERECEĞİZ

Öte istikametten Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, “Yaptırımlar iki ülkenin de çıkarlarına ters. Rusya yaptırımlara cevap verilecektir. Moskova ile ilişkileri bozmanın bedelini ABD’nin ödeyeceğinin farkına varması lazım” dedi.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir