Son Dakika: Erdoğan ve Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde üçüncü ünitenin temelini attı-haberi

Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte yatırımları arasında bulunan Akkuyu Nükleer güç Santrali’nde üçüncü ünitenin esas atma merasimi gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin video konferans yoluyla merasime katıldı.

Her biri 1200 megavatlık dört reaktörden oluşacak ve toplaminda dört bin 800 megavat heyeti güce sahip olacak santralin evvel ünitesinin ülkemiz Cumhuriyeti’nin 100. yılının kutlanacağı 2023’te devreye alınması hedefleniyor. var olan üç ünitenin de birer sene arayla 2026 sonuna civarindan hizmete geçmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

‘Enerjiye yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır’ anlayışıyla bu alanda yapılan projeleri çeşitlendirmeye çalışıyoruz. heyeti gücümüz içinde yenilenebilir enerji seviyemiz yüzde 63.7’ye ulaştı. doğu Akdeniz’deki çalışmalarımızda da müjdeli haberler almayı umut ediyoruz. Hedefimiz enerji üretirken sıfır emisyonla çalışan ve çevreye hiçbir zararı olmayan enerji sepetini ülkemize eklemektir.

“İŞLETME SÜRECİNDE dört BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK”

Nükleer enerjide enerji politikamız açısından hususi tek yere sahiptir. Tesisimiz en yoğun dönemde 16 bin, işletme sürecinde dört bin istihdam sağlayacaktır. Akkuyu santralimizin evvel reaktörünü 2023’te devreye almayı düşünüyoruz. Peyderpey başka reaktörlerin çalışması amaciyla de gece gündüz çalışacağız.

Putin’in açıklamalarından satır başları:

Sayın Erdoğan ile birlikte 2018 seneninde birinci ünitenin esas atma merasimine katılmıştık. Rus ve Türk uzmanların eş güdümlü gayretleri sayesinde dahada evvel için program çerçevesinde inşaat ayni ritimde devam ediyor. Montaj ile alakalı nihayet derece gelişmiş çözümler uygulanıyor. Koronavirüs salgını dahi bizi engelleyemedi.

“SAHADA ÇALIŞANLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU TÜRK”

Personelleri savunmak amaciyla en üst seviyede tedbirler alınıyor. 2023 seneninde Akkuyu devreye girecek. 2023 senesi ülkemiz Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılıdır. Projeye başlarken ülkemiz önümüze bunun benzeri tek amaç koydu. Türk yurttaşları pahali olmayan ve temiz elektriğe ulaşım sağlayacak. Sahada çalışan çalisan sayısı 8 bine çıktı. hatri sayilir büyüklükte çoğunluğu Türk çalışanıdır.

NGS’nin siparişlerinin hatri sayilir büyüklükte bölümü Türk firmalar tarafından sağlanıyor. kıymetli dostlar, Sayın T.C. Cumhurbaşkanına bugünü resmi tek törenle kutlama teklifinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. İnancım tamdır. Bu lider projenin yasama geçirilmesi Türk-Rus partnerliğini dahada da pekiştirecektir.

Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamalarından satır başları:

Türkiye’de yarım asrı aşan tek düş dahada gerçekleşme yolunda ilerliyor. yila dördüncü ve nihayet reaktörün temelini de allahın izniyle birlikte atarız. ülkemiz tertemiz tek enerji ile tanışacak. Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte ekonomilerinden biri olma yolunda ilerliyoruz.

“TÜRKİYE’NİN ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 10’UNU KARŞILAYACAK”

Sürdürülebilir enerji arzının sağlanması öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Akkuyu ile birlikte 7 vakit 24 saat kesintisiz ve temiz enerji üreteceğiz. Ağır sema koşullarından dolayı Bir hayli ülkede akım kesintileri oldu. Bu da Akkuyu benzeri nükleer enerjinin ehemmiyetini alana koydu. Akkuyu tam kapasite devreye girdiğinde 35 milyar kw ile bütün Türkiye’nin akım ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak.

“BERAT ALBAYRAK VE TANER YILDIZ’A TEŞEKKÜR”

İnşaat aşamasında 16 bin işçimiz ter döküyor olacak. İşletmede ise dört bin istihdamımız olacak. 14 uzmanımız alan ve montaj denetimlerine ayni ritimde devam ediyor. Bu sayıyı yakın vakitte 40’a çıkarmayı hedefliyoruz. ülkemiz nükleer enerji ile derslik atlayacak. Nükleer teknoloji ile birlikte ekonomimize 6 milyar dolarlık tek katkı hedefliyoruz. Vizyonu ile Türkiye’yi nükleer enerji ile buluşturan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Rusya hükümet Başkanı Putin’e şükranlarımı sunuyorum. Emekleri geçen dahada evvelki bakanlarımız Sayın Berat Albayrak ve Taner Yıldız’a teşekkür ediyorum.”

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir