Son Dakika! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Tam kapanmanın uzatılması gündemimizde yok-haberi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, canlı yayında katıldığı programda koronavirüsle ugras ve 17 Mayıs’ta bitecek var olan tam kapanma sürecine ait suallere cevap verdi.

“GÜNDEMİMİZDE YOK”

Oktay, tam kapanmanın 19 Mayıs’ın çarşamba gününe eşit gelmesi hasebiyle uzatılabilme olasiligi ile alakalı ise şunları söyledi: “Şu anda gündemimizde yok. Kabine’de değerlendirilir, sonrasında nihayet karar verilir. halk ile de paylaşılır bu. Şu anda bunun benzeri tek uzatma gündemimizde yok.”

“YOĞUN BİR DÖNEM YAŞADIK”

“Kapanma zamani net ve şeffaf yürüttüğümüz tek süreç.” diyen Oktay, şu ifadelerle ayni ritimde devam etti: “Sağlık Bakanlığımız hergün verileri devamlı paylaşıyor. Salgın dönemini tam kapanmaya girmeden yönetmeye çalıştık. ahenk gösteren ücret ve yasamsal boyutu olduğu amaciyla bütün çarkları yürütmeye çalıştık. Ramazan’dan evvel pik yaşadık. Yoğun tek asama yaşadık. tek evvel yarı kapanma ile Bir takım tedbirler almıştık. Azaltmayı gerçekleştirebilirsek yaz sezonuna girersek çok dahada avantajlı şekilde girelim diye tedbirlere başvurmuştuk. Tam kapanmanın İhtiyaç duyulan olduğunu gösterdi veriler.

“SANAYİNİN ÇARKLARINI HİÇ DURDURMADIK”

Biz bu dönemde sanayinin çarklarını hiç durdurmadık. Üretim ayni ritimde devam etti Türkiye’de. Sanayide çalışanların istihdamı da ayni ritimde devam etti. Hizmetler sektörü etkilendi. endüstri sektöründe ülkemiz tarihinin en başarılı yılını kapatacağız. Burada hemide toplumumuzun sağlığını savunmak başka istikametten da tek senesi aşan kısıtlamalar döneminde hizmet sektöründeki esnafımızın belli tek süre dahada canlanmayı sağlarsak salgın idareninde dahada ileri tek aşamaya gelmiş oluruz.

“SOKAĞA GİDİN, CUMHURBAŞKANI’NA GÜVENEN BİR cemiyet GÖRÜRSÜNÜZ”

Muhalefet tek şey üretmek üstüne kurgulanmamış. yalanlama eder üstüne heyeti tek politika üretiyorlar. Niçin biz çok iyi yönettik? Çok kuvvetli tek sağlık altyapısı ile girdik. Vatandaşlarımızı aldık Türkiye’ye getirdik. 30 sene öncesinin Türkiyesinin bunu yapması mümkün müydü? Toplumun güvendiği tek lider olduğu vakit da muhalefet ne derse desin gidin sokağa, cumhurbaşkanına güvenen tek cemiyet görürsünüz. Önceki vakit tek iftarımız vardı. değişik dini cemaatlerin, Diyanet İşleri Başkanımızın da olduğu tek iftardaydı. Oradaki birisi aynen şunu dedi: ”Biz öyle tek şey yaşıyoruz ki Yalnızca Türkiye’de bulunan birisi olarak söylemiyorum, dışarıda bulunan başka dini gruplarla da görüşüyoruz. Allah Kovid’den korusun, yakalanacak da Türkiye’de yakalanalım, veyahut Türkiye’ye ulaşmayı kismet etsin’.

“18 AŞI ÇALIŞMAMIZ VAR”

Aşı çalışmalarını tek ekosistem olarak düşünürsek içinde kimler varsa tamamını dahil kismina alan zamani sıkı tek takip altına aldık. toplaminda 18 aşı çalışması var. Bunlardan yedisi müracaat aşamasına gelmişti. Başka bir deyişle insan deneyi aşamasına gelen. Bunları yakın takibe aldık. Yedi firmadan dördü muayenehane test onayını aldı. tek tanesi de belli tek süre dahada önde, Kayseri’deki.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.